Suszenie prania na mrozie. Jak to zrobić? Efekt może Cię zaskoczyć

Suszenie prania na mrozie ociera się o zabobon? Nic bardziej mylnego! Metoda, z której ochoczo korzystały nasze babcie sprawdza się bardzo dobrze, a przemawiają za tym twarde naukowe fakty. Jak przebiega schnięcie prania na mrozie? Jak powinno wyglądać suszenie prania w niskiej temperaturze? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Latem, widok prania rozwieszonego przed domem lub na balkonie nikogo nie dziwi. Inaczej wygląda to zimą. Wydaje się suszenie ubrań na mrozie nie jest możliwe. Podkreślamy, tylko pozornie.

Zobacz: Czym umyć ręce po orzechach? Wypróbuj te niezawodne sposoby!

Suszenie prania na mrozie – w jakiej temperaturze schnie pranie?

Większość osób sądzi, że wieszanie prania na mrozie jest pozbawione sensu, bo przecież ubrania schną tylko w wysokiej temperaturze. Otóż, niekoniecznie. 

Prawdą jest, że gdy w otoczeniu panuje wysoka temperatura, woda odparowuje najszybciej, zwłaszcza na zewnątrz, gdzie cząsteczki pary nie kumulują się wokół tkanin. Trzeba jednak wiedzieć, że zimna woda też zmienia swój stan skupienia, ale proces ten zachodzi wyraźnie wolniej. Wynika z tego, że pranie wyschnie w każdej temperaturze, ale najszybciej odbywa się to w ciepłych, przewiewnych warunkach.

Sprawdź: Rośliny trujące dla kota – Jakie kwiaty są trujące dla kota? Gatunki i objawy zatrucia

Czy pranie wyschnie na mrozie?

Każdy, kto uważał na lekcjach fizyki, w tym miejscu powie: „poniżej zera stopni woda zmienia stan skupienia na stały, więc nie ma mowy o parowaniu”. To prawda. Zasadne więc wydaje się pytanie: czy mokre pranie wyschnie na mrozie? Odpowiadamy: tak, wyschnie, a wystawianie prania na mróz ma naprawdę dużo sensu.

Zobacz: Domowe tabletki do zmywarki, czyli jak zrobić tabletki do zmywarki?

Dlaczego pranie schnie na mrozie?

Jak to możliwe? To proste – cząsteczki lodu też parują, jednak w tym przypadku nie mamy do czynienia z typowym parowaniem, a z sublimacją. W procesie tym dochodzi do zmiany skupienia ze stałego na gazowy, z pominięciem fazy ciekłej. Woda w tkaninach zamarza, a następnie cząsteczki lodu zaczynają parować. Można więc powiedzieć, że w tym przypadku ubrania nie schną. Mokre pranie wysycha dzięki parowaniu cząsteczek lodu, nie wody.

Sprawdź: Ocet do prania – jak go użyć? Już niewielka ilość może przynieść zaskakujące rezultaty

Ile schnie pranie na mrozie?

Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że pranie na mrozie schnie dużo dłużej niż w ciepły, pogodny dzień. Jak długo? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo czas schnięcia zależy od wielu czynników, m.in. od warunków panujących na zewnątrz i od grubości tkanin.

Jak suszyć pranie na mrozie?

Wywieszanie prania na mrozie wygląda tak samo, jak w pogodny dzień. Ubrania powinny być od siebie oddalone, dzięki czemu wilgoć nie będzie kumulowała się między tkaninami. Proces sublimacji charakteryzuje się największą skutecznością w warunkach dużego mrozu, ale przy słonecznej pogodzie. Po zdjęciu ubrań ze sznurka, pranie suszone na mrozie można dodatkowo podsuszyć je żelazkiem. 

Zobacz: Czyszczenie butów sodą oczyszczoną – już nie musisz się zastanawiać jak wyczyścić białe buty!

Wietrzenie ubrań na mrozie

Dużo sensu ma nie tylko suszenie, ale i wietrzenie ubrań na mrozie. Ujemna temperatura zabija bakterie i inne drobnoustroje, więc jeżeli tylko mamy taką możliwość, warto od czasu do czasu przewietrzyć nie tylko ubrania, ale i pościel.

Sprawdź: Domowy odświeżacz powietrza – jak zrobić zapach do domu?

Rodzice pytają o suszenie prania na mrozie

Czy pranie schnie na mrozie?

Tak, mokre pranie schnie na mrozie dzięki procesowi sublimacji.

Czy na mrozie wyschnie pranie?

Tak. Suszenie prania zimą na dworze jest jak najbardziej możliwe. Zamarznięta woda odparuje w procesie sublimacji.

Czy ubrania schną na mrozie?

Tak i nie. W warunkach ujemnej temperatury, woda w tkaninach zmienia swój stan skupienia na stały. Odparowuje lód, nie woda, więc z naukowego punktu widzenia, ubrania są suche od razu po zamarznięciu.

Czy mróz wysusza?

Mróz doprowadza do zmiany stanu skupienia wody na stały, nie do schnięcia. Suszenie tkanin w warunkach ujemnej temperatury jest wynikiem procesu sublimacji, czyli parowania lodu z pominięciem fazy ciekłej.

Czy pralka może stać na mrozie?

Nie. Producenci pralek zalecają przechowywanie i używanie tych urządzeń wyłącznie w pomieszczeniach.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo