Eksperymenty dla dzieci w domu. Udowodnią najmłodszym, że nauka może być niezwykle ciekawa

Eksperymenty dla dzieci do wykonania w domu to metoda na to, aby pociechy mogły spędzić czas w ciekawy sposób, ale nie tylko. Pozwalają też na zainteresowanie dzieci nauką i rozwijanie ich horyzontów. W niniejszym artykule przedstawiamy pomysły na zorganizowanie dzieciom wolnego czasu poprzez interesujące domowe eksperymenty.

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Eksperymenty pobudzają wyobraźnie dziecka;
 • Dobrze przeprowadzony eksperyment może zaciekawić dziecko np. chemią;
 • Wspólne eksperymenty zbliżają dzieci i rodziców.

Eksperymenty dla dzieci w domu

Wiele eksperymentów, które można zorganizować dla dzieci, pozwalają nie tylko na świetną zabawę, ale też zrozumienie różnych pojęć. Warto stawiać na eksperymenty proste, które pozwolą Ci wytłumaczyć, co właściwie dziecko zobaczyło. Jednym z takich eksperymentów może być doświadczenie, które pomoże dziecku odkryć, jakie kolory można stworzyć z innych.

Mieszanie kolorów – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty to:

 • kilka słoiczków z pokrywkami
 • barwniki do żywności
 • woda
 • oliwa

Do poszczególnych słoiczków wlewamy wodę tak, aby sięgała do połowy naczynia, następnie dodajemy wybrane barwniki. Następnie górną, pustą część naczynia uzupełniamy oliwą, do której dodajemy barwnik w innym kolorze. Słoiczki szczelnie zakręcamy. Zabawa polega na tym, że przy potrząsaniu słoiczkami barwniki mieszają się, tworząc nowe kolory, a po ich odstawieniu woda oddziela się od oliwy, i kolory wracają do swojego pierwotnego stanu. Ten eksperyment jest bardzo prosty, ale efektowny!

Zobacz: Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!

Jak powstaje tęcza – eksperyment dla dzieci

Wśród fascynujących dla dzieci zjawisk związanych z kolorami znajduje się tęcza. Poniżej przedstawiamy sposób na zrobienie tęczy w warunkach domowych.

Potrzebne przedmioty:

 • miseczka
 • woda
 • biała kartka
 • lusterko
 • latarka

Wodę wlewamy do miseczki. Wkładamy lusterko do naczynia tak, aby opierało się o jego ściankę. Włączamy latarkę i kierujemy strumień światła na część lusterka zanurzoną w wodzie. Manewrujemy światłem tak, aby na kartce pojawiła się tęcza. Ten eksperyment jest bardzo widowiskowy, i przy jego wykonywaniu warto wyjaśnić dziecku, jak działa zjawisko tęczy.

Sprawdź: Zwolnienie z WF – kto może je wystawić? Jak uzyskać zwolnienie całoroczne? Procedura może zostać utrudniona

Eksperymenty dla maluchów

W długie, zimowe popołudnia warto zainteresować dzieci takimi czynnościami, jak eksperymenty. Z dziećmi nieco mniejszymi również można bawić się w ten sposób! Kolejną rozrywką, którą zainteresujesz swoją pociechę, może być następująca zabawa z kolorami.

Mozaika z kolorów – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty to:

 • naczynie, przykładowo talerz
 • mleko
 • barwniki do żywności
 • płyn do mycia naczyń
 • patyczek kosmetyczny

Mleko należy nalać do przygotowanego naczynia, najlepiej talerza. Na powierzchni mleka nalewamy odrobinę barwnika w różnych kolorach, starając się nie poruszać talerzem. Następnie moczymy patyczek kosmetyczny w płynie do mycia naczyń, wkładamy zwilżoną końcówkę do mleka, i obserwujemy powstającą na powierzchni mozaikę kolorów. Ten eksperyment to gwarancja dobrej zabawy dla Twojego dziecka.

Zobacz: Zagadki dla dzieci – Zgadywanki nie tylko dla najmłodszych

Eksperymenty dla przedszkolaków

Bardzo ciekawe mogą być również eksperymenty w kuchni dla dzieci. Dla dzieci bardzo ważne jest rozwijanie wszystkich zmysłów.Wśród oryginalnych propozycji znajduje się eksperyment, który pozwoli dziecku skupić się na zmyśle smaku i dotyku. To doświadczenie dziecko koniecznie powinno wykonywać pod nadzorem dorosłego, ponieważ będzie dotyczyło jedzenia, z którym nie można pozwolić mu przesadzić, oraz wymagane będzie pokrojenie jednego ze składników.

Sprawdź: Trudne zagadki z odpowiedziami dla dzieci i dla dorosłych. Sprawdzone ćwiczenia na dedukcję!

Strzelająca pomarańcza – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty:

 1. pomarańcza
 2. pół łyżeczki proszku do pieczenia

Eksperyment jest bardzo prosty. Pomarańczę należy pokroić w ćwiartki. Proszek do pieczenia wysypujemy na talerzyk. Kawałek pomarańczy zanurzamy lekko w proszku do pieczenia. Ostatni etap to ugryzienie tak przygotowanego kawałka, i cieszenie się bąbelkami, które powstają w buzi. Jeśli zdecydujemy się na ten eksperyment, należy nadzorować przy nim dziecko. Proszek do pieczenia nie jest szkodliwy, jednak nie powinno się go spożywać w dużych ilościach.

Kuchenne eksperymenty dla przedszkolaka to także przygotowanie kolorowej soli. Tak przygotowana sól może stanowić dalszy przedmiot zabaw, na przykład ozdobę do laurki.

Zobacz: Co robić z dzieckiem w domu? Sprawdzone sposoby na nudę!

Kolorowa sól – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty: 

 • talerzyk
 • sól kuchenna
 • kolorowa kreda, najlepiej o okrągłym kształcie

Sól należy szczodrze rozsypać po talerzyku. Następnie dajemy dziecku kredę, którą pociecha wałkuje po soli, dzięki czemu ta zostaje zabarwiona na dany kolor. Ta zabawa nie tylko sprawi dziecku radość, ale też pozwoli na ćwiczenia sprawności fizycznej jego małych rączek. Innym sposobem na zabarwienie soli może być następująca zabawa.

Kolorowanie soli – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty:

 • duży pojemnik na sól
 • barwnik spożywczy
 • pipeta

Przy pomocy pipety dziecko może rozlewać barwnik na soli i tworzyć różnokolorowe wzory.

Zobacz: Proste i trudne zagadki logiczne dla dzieci z odpowiedziami. Sprawdzony sposób na nudę

Domowe eksperymenty chemiczne dla dzieci

Proste doświadczenia chemiczne dla dzieci można tak naprawdę wykonywać przy pomocy wielu składników, które znajdują się w większości domów, stanowiących przedmioty codziennego użytku. Jednym z takich eksperymentów jest eksperyment z dmuchaniem balonika.

Sprawdź: Co to jest forma gramatyczna? Jak ją określić? Sprawdź najważniejsze informacje o przykłady

Dmuchanie balonika – eksperyment dla dzieci

Potrzebne przedmioty:

 • puste butelki
 • ocet winny
 • soda oczyszczona
 • balony
 • barwniki do żywności

Do pustych butelek należy wlać ocet winny i parę kropli barwników do żywności. Na końcówkę lejka bądź uciętej butelki nakładamy balonik, i wsypujemy do środka trochę sody oczyszczonej. Tak przygotowane baloniki nakładamy na butelki z octem zabarwionym barwnikami. Delikatnie ciągniemy za balonik tak, aby umieszczona w nim soda wpadła do octu. Między octem a sodą zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której w butelce powstaje efektowna piana, a baloniki napełniają się. Ten eksperyment to gwarancja świetnej zabawy, nie tylko dla dziecka, ale też dorosłego.

Zobacz: Powody nieobecności w szkole. Co powinno zawierać usprawiedliwienie, aby nie zostało odrzucone?

Eksperymenty naukowe dla dzieci

Eksperymentem naukowym, który z pewnością wywrze na Twoim dziecku niemałe wrażenie, jest własnoręczne przygotowanie wulkanu. Jako że jest to eksperyment, przy którym może zrobić się niemały bałagan, polecamy wykonywać go przykładowo w ogrodzie.

Wulkan – eksperyment dla dzieci

Potrzebne składniki:

 • 10 ml płynu do mycia naczyń
 • 100 ml ciepłej wody
 • 400 ml octu
 • barwnik do żywności
 • papka z proszku do pieczenia (mały kubeczek do połowy napełniamy proszkiem do pieczenia, drugą połowę zalewamy wodą)
 • pusta 2-litrowa butelka

Ciepłą wodę, płyn do mycia naczyń, ocet i 2 krople barwnika do żywności wlewamy do przygotowanej butelki. Proszek do pieczenia z wodą dokładnie mieszamy do czasu, aż mieszanka będzie płynna. Ostatni krok należy wykonywać szybko. Przygotowany płyn z proszku do pieczenia i wody wlewamy do butelki i odsuwamy się, aby podziwiać erupcję domowego wulkanu. Taka zabawa sprawi, że Twoje dziecko prędko nie ochłonie z wrażenia. Jeśli chcesz, aby dziecko wyciągnęło z tego eksperymentu jakąś naukę, możesz wyjaśnić mu, jak działa wulkan. Reakcja chemiczna pomiędzy octem i proszkiem do pieczenia wytwarza gaz zwany dwutlenkiem węgla. W butelce nie ma wystarczająco dużo miejsca, toteż gaz „ucieka” przez otwarcie butelki bardzo szybko, powodując wybuch. Organizując dziecku zabawy takie, jak eksperymenty, należy być gotowym na jego pytania. Warto jest tłumaczyć dziecku reakcje chemiczne, które zaszły w trakcie przeprowadzania eksperymentu, ale też wyjaśnić mu, co może się wydarzyć, przed jego przeprowadzeniem.

Poza eksperymentami, które można własnoręcznie przygotować w domu, w wielu sklepach dostępne są też takie artykuły, jak zestaw do eksperymentów dla dzieci. Jest to pomysł na niebanalny prezent dla dziecka, który nie tylko sprawi mu radość, ale też w jakiś sposób je rozwinie. Eksperymenty dla dzieci w domu to świetny sposób na wspólną zabawę.

Sprawdź: Czy Librus jest płatny? Ceny za mobilne dodatki oburzają rodziców

Rodzice pytają o eksperymenty dla dzieci w domu:

Czy eksperymenty to interesująca zabawa dla dzieci?

Eksperymenty nie tylko zaciekawią dziecko, ale też pomogą mu w zrozumieniu różnych zjawisk, rozwiną je.

Czy do wykonywania domowych eksperymentów potrzebne są specjalne składniki?

Do wielu domowych eksperymentów wystarczą przedmioty codziennego użytku, które znajdują się w większości domów.

Czy eksperymenty muszę przygotowywać własnoręcznie?

Jeśli chcesz, możesz postawić na gotowy zestaw do eksperymentów. Wiele sklepów oferuje tego typu produkty.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo