Kiedy można odebrać wyniki matur w szkole? Maturzyści powinni pamiętać o jednej kwestii

5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła oficjalne wyniki matur. Uczniowie mogli je poznać już o 8:30, logując się na specjalnej stronie za pomocą osobistego loginu i hasła. Formalnym potwierdzeniem uzyskanych rezultatów jest świadectwo maturalne, które każdy ze zdających odbiera w szkole. Zazwyczaj są one wydawane tego samego dnia, kiedy ogłaszane są wyniki online, ale nieco później. Ponieważ jednak są to wakacje, nie wszyscy mogą stawić się po nie w terminie. Kiedy można odebrać wyniki matur w szkole? Czy świadectwo maturalne można odebrać w innym terminie? Gdzie odebrać świadectwo maturalne 2022?

Kiedy można odebrać wyniki matur w szkole?

Wszyscy tegoroczni maturzyści z niecierpliwością oczekiwali na nadejście 5 lipca. Zgodnie z ogłoszonym przez CKE harmonogramem to właśnie tego dnia przekazano uczniom informacje o wynikach przeprowadzonych w maju egzaminach. Rezultaty swoich zmagań uczniowie mogli sprawdzić już o 8:30 na specjalnej stronie wyniki.edu.pl. W większości szkół zazwyczaj jeszcze tego samego dnia wyniki wydawane są oficjalnie w postaci świadectwa maturalnego. Każdy ze zdających powinien się po nie stawić osobiście, a jeśli jest to niemożliwe, można przygotować specjalne upoważnienie dla innej osoby, która uda się do szkoły w imieniu maturzysty.

Kiedy odebrać wyniki matury ze szkoły? Termin poprawkowy

Maturzyści, którzy nie zdali w pierwszym terminie i podejdą do sierpniowej poprawki, poznają jej rezultat dopiero 9 września. Tego samego dnia będą mogli udać się do szkoły po odbiór wyników, czyli świadectwa maturalnego.

Zobacz: Odwołanie od matury 2022. Niezadowalający wynik to nie koniec świata. Sprawdź, jak wnioskować o weryfikację punktów

Do kiedy można odebrać świadectwo maturalne 2022?

Większość świadectw maturalnych zostaje wydana w ten sam dzień, w którym CKE ogłasza wyniki (w tym roku 5 lipca). Jeśli jednak z różnych przyczyn uczeń nie mógł zjawić się w tym terminie osobiście w szkole, dyrekcja umożliwia odbiór jeszcze w kolejnych dniach, być może nawet do końca tygodnia. Nie ma jednak jednej, ogólnej daty i godzin dla wszystkich szkół, dlatego najlepiej upewnić się, kiedy czynny jest sekretariat i odwiedzić placówkę w tym czasie.

Oryginał świadectwa maturalnego jest dokumentem niezbędnym podczas rekrutacji na studia. Nie wystarczy bowiem wpisać do systemu rekrutacyjnego wyników z poszczególnych przedmiotów. Konieczne jest także podanie numeru dokumentu. Kolejnego etapu rekrutacji również nie da się przejść bez oryginału świadectwa. Jeśli kandydat zostanie wstępnie zakwalifikowany na wybrany kierunek, musi przedstawić komisji dokument do wglądu. Dlatego też nikt, komu zależy na dostaniu się na studia, nie zwleka raczej ze zgłoszeniem się po odbiór wyników. W przypadku jednak gdy rzeczywiście ktoś nie da rady odebrać świadectwa w wyznaczonym terminie ani w kolejnych dniach, najlepiej dzwonić do sekretariatu i umawiać się indywidualnie.

Sprawdź: Kserokopia świadectwa dojrzałości jest tym samym co odpis? Sprawdź, jak odpowiednio przygotować dokumenty

Gdzie odebrać wyniki matur?

Świadectwo maturalne z wynikami odbiera się przeważnie w szkole, w której zdawaliśmy egzamin.

Zobacz: Petycja uczniów technikum. Ustne matury w 2023 zostaną odwołane? “Złamanie zasady równego traktowania uczniów”

Rodzice i uczniowie pytają, kiedy odebrać wyniki matur

Świadectwo maturalne kiedy odebrać 2022?

Świadectwa są w szkołach od 5 lipca i od tego czasu można je odbierać. Jeśli uczeń nie stawił się w wyznaczonym dniu, najlepiej dzwonić do sekretariatu i zapytać, kiedy można przyjść.

Do kiedy trzeba odebrać wyniki matur?

Nie ma ostatecznego terminu, kiedy świadectwo maturalne musi zostać odebrane. Najlepiej zadzwonić do szkoły i poprosić o informację w tej sprawie.

Czy trzeba odebrać wyniki matur?

Teoretycznie nie ma takiego obowiązku, ale szkoła może się z nami kontaktować w tej sprawie.

Czy można odebrać świadectwo maturalne w innym terminie?

Tak, najlepiej jednak zadzwonić do sekretariatu i umówić się indywidualnie.

Jak odebrać wyniki matur?

Wyniki matur można sprawdzić na stronie internetowej lub na świadectwie maturalnym, które odbiera się najczęściej w szkole, w której zdawaliśmy egzamin, u wychowawcy.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo