Wzrost i waga 12 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 12 latek? [plus rozmiar buta]

Prawidłowy wzrost i waga 12 latka mogą w dużej mierze powiedzieć nam, czy jego rozwój przebiega prawidłowo. Oczywiście, trzeba obserwować również rozwój intelektualny i społeczny dziecka by ocenić to z całą pewnością, jednak wzrost i waga są kluczowe dla oceny procesu rozwoju fizycznego. Lekkie odchylenia od zakresów uznawanych za normy nie powinno jeszcze nikogo bardzo martwić, choć warto je rzecz jasna skonsultować z lekarzem pediatrą. Znaczne odchylenia od normy powinny zaś skłonić do szybkiej konsultacji z lekarzem, by znaleźć przyczynę na przykład niedowagi dziecka czy jego nadwagi. Często powody nieprawidłowości są prozaiczne – na przykład dziecko ma niskich rodziców, a więc samo również będzie niższe niż rówieśnicy i nie ma w tym nic dziwnego czy niepokojącego. Zdarza się jednak, że kryje się za tym choroba – warto więc wiedzieć jaki jest prawidłowy wzrost dziecka w wieku 12 lat i jego idealna waga w tym wieku!

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Zalecany wzrost 12 letniego dziecka wynosi od 139 do 167 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 140-165 centymetrów, a chłopców 139-167 centymetrów.
 • Zalecana waga dla dziecka 12 letniego to 30-67 kg. Przy czym idealna waga dla dziewczynek to 30-62 kilograma, a chłopca 30-67 kg.

Prawidłowy wzrost 12 latka

Dziecko w wieku 12 lat powinno mierzyć od 139 do 167 centymetrów. Jak zatem widać, różnice między dziećmi będącymi w tym samym wieku mogą być znaczące. Dzieci będące w tej samej klasie mogą mieć przeszło 20 centymetrów różnicy wzrostu i należy to traktować jako coś normalnego. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, na co wpływ mają między innymi czynniki genetyczne. Warto pamiętać, że różnice we wzroście są obserwowane również jeśli chodzi o płeć.

Dziewczynki w tym wieku powinny mierzyć od 140 do 165 centymetrów, a chłopcy od 139 do 167 centymetrów. Jeśli dziecko urodziło się duże, prawdopodobnie później też będzie wysokie. Wszystko dlatego, że rozwój pociechy powinien być zrównoważony. W dodatku badania pokazują, że dzieci są zwykle wyższe od swoich rodziców – średnio o 3 centymetry dziewczynki przerastają swoją matkę, a o 3,5 centymetra chłopcy swoich ojców. Oczywiście, mowa o przyszłości – o zakończeniu procesu dojrzewania. W dodatku to uśrednione dane, więc dziecko może być równego wzrostu lub znacznie wyższe od rodziców. Badania pokazują jednak, że dzięki lepszym warunkom życia kolejne pokolenia są wyższe niż poprzednie.

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka? 

Prawidłowa waga 12 latka

Przeciętny 12-latek powinien ważyć od 30 do 67 kilogramów. Idealna waga dla chłopca to 30-67 kilogramów, a dla dziewczynki 30-62 kilogramy. To, ile powinien ważyć 12-latek uzależnione jest w dużej mierze od jego wzrostu – tylko dzięki temu można określić czy jego waga nie jest zbyt mała lub zbyt duża.

Zarówno niedowaga, jak i nadwaga mogą wynikać przede wszystkim z nieodpowiedniej diety lub zbyt małej ilości ruchu. Jeśli dziecko ma niedowagę, być może wynika to z jakichś nietolerancji pokarmowych – warto to sprawdzić u alergologa. Z kolei nadwaga może wynikać po prostu ze zbyt dużej ilości węglowodanów i tłuszczów w diecie. Waga powinna być proporcjonalna do wzrostu dziecka, co można sprawdzić na siatkach centylowych lub korzystając z kalkulatora BMI, ale przeznaczonego dla dzieci. Wersje dla dorosłych nie będą w tym wypadku wiarygodnym źródłem informacji. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Dziewczynka – wzrost i waga 12 latki

Jaka jest prawidłowa waga 12 latki? Prawidłowa waga 12 latki to około 30-62 kilogramy. A ile powinna mieć wzrostu 12 latka? Jej wzrost powinien mieścić się w zakresie 140-165 centymetrów. Dziecko 12-letnie wchodzi już w okres dojrzewania. Usamodzielnia się i chce odpowiadać za swoje czyny – nawet jeśli popełni błąd. Warto mu na to pozwolić, gdyż dzięki temu uczy się odpowiedzialności.

W tym wieku coraz ważniejsze stają się relacje z rówieśnikami. Dziecko staje się też bardziej zamknięte w sobie – zaczyna mieć swoje sprawy, w które nie zawsze chce wtajemniczać dorosłych. W tym wieku dziewczynki zaczynają się też interesować chłopcami, choć oni nie są jeszcze nimi zainteresowani. Ważne jest również w tym wieku kształtowanie swojej osobowości – swojego “ja”. Dziewczynka 12-letnia zwykle zaczyna miesiączkować. Jeśli jeszcze się tak nie dzieje, nie ma powodu do obaw – może to być kwestia genetyczna, bo na przykład jej mama też dostała pierwszego okresu później. 

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Chłopiec – wzrost i waga 12 latka

Średni wzrost 12 latka chłopca mieści się w zakresie od 139 do 167 centymetrów, zaś jego waga powinna mieścić się w granicach 30-67 kilogramów. To czas wielu burzliwych przemian hormonalnych. Zmienia się zarówno ciało młodego człowieka, jak i jego psychika.

Dziecko staje się zamknięte w sobie. Ma coraz więcej własnych spraw, w które nie chce wtajemniczać dorosłych. Nadal ważne jest jego otoczenie – coraz bardziej liczy się z opinią swoich rówieśników. Jednocześnie autorytet rodziców słabnie i jest to normalne, choć dla rodziców na pewno trudne. Kwestie, które już zostały wpojone dziecku na pewno jednak w nim zostaną. Nawet jeśli dziecko się buntuje, oznacza to, iż wie gdzie leży granica. Kiedy wywalczy sobie samodzielność, uspokoi się. 

Zobacz też: Dyskalkulia [przyczyny, objawy, test i ćwiczenia]

Rozmiar buta 12 latka

Trudno powiedzieć jaki rozmiar buta może mieć 12-latek, gdyż jest to kwestia indywidualna. Mniej więcej od 7 roku życia dziecka stopy rosną w sposób tak indywidualny, uzależniony od ogólnego rozwoju dziecka, że trudno choćby w przybliżeniu ustalić rozmiar buta w odniesieniu do wieku. Najlepiej zmierzyć stopę dziecka i dodać do tego wymiaru 1 centymetr, gdy idzie się bez niego na zakupy. Warto jednak często sprawdzać czy ta miara jest właściwa, ponieważ stopy dziecka mogą szybko rosnąć. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Wzrost i waga 12 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 12 latek? [plus rozmiar buta]

 1. a jak dziecko ma 170 i 71 kg ? to dobrze ?

  • Jego BMI wynosi 24.2, więc jest za wysokie (oznacza nadwagę). Warto skontaktować się z dietetykiem lub lekarzem.

   Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
   Logo