Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023? Dochód ma duże znaczenie. Ci rodzice nie skorzystają z odliczenia

Ulga prorodzinna to forma odliczenia od podatku, z której Polacy korzystają zdecydowanie najczęściej. Przepisy są bowiem skonstruowane w taki sposób, że przysługuje ono niemal wszystkim rodzicom. Są jednak pewne wyjątki. Ogromne znaczenie w przypadku rozliczania ulgi na dziecko ma wysokość dochodu, ale bierze się pod uwagę także inne czynniki. Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023?

Komu nie przysługuje ulga na dziecko 2023?

Zbliża się czas składania deklaracji podatkowych za 2022 rok. Z tej okazji warto zapoznać się ze wszystkim ulgami, które nam przysługują, aby uzyskać zwrot z Urzędu Skarbowego lub przelać na jego konto nieco mniejszą sumę. Co roku zdecydowane najczęściej i najchętniej wykorzystywanym przez Polaków odliczeniem jest ulga prorodzinna. Zgodnie z przepisami nie trzeba spełniać bardzo skomplikowanych warunków, aby ją otrzymać, a przy tym jest naprawdę opłacalna. Warto podkreślić, że z ulgi mogą skorzystać wyłącznie rodzice, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej i korzystają z formularzy PIT 36 i PIT 37.

Z odliczenia na dziecko mogą skorzystać rodzice, rodzice zastępczy, a także opiekunowie prawni dzieci, które:

  • nie ukończyły jeszcze 18. roku życia, 
  • otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (w tym przypadku wiek nie ma znaczenia),
  • nie ukończyły 25. roku życia pod warunkiem, że uczą się lub studiują, a ich dochody w miniony roku nie przekroczyły dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od marca 2022 wynosi ona: 1338,44 zł).

Jak zatem widać, pierwszym niezwykle istotnym kryterium skorzystania z ulgi prorodzinnej są dochody dorosłego dziecka. Prawo podatkowe przewiduje możliwość odliczenia pewnej kwoty również w przypadku pełnoletnich potomków pod warunkiem, że wciąż się uczą (np. studiują), a ich dochody nie przekroczyły 16 061,28 zł brutto rocznie.

W przypadku ulgi prorodzinnej obowiązują również limity dochodu dla rodziców, ale – co ciekawe – dotyczą one wyłącznie rodzin wychowujących tylko jedno dziecko. W przypadku większej liczby potomstwa wysokość dochodów nie ma znaczenia i ulga przysługuje bez względu na sytuację materialną.

Ulga na dziecko 2023 – limity dochodu (przy jednym dziecku!):

  • 112.000 zł w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim (łączne dochody podatnika i jego małżonka),
  • 112.000 zł w przypadku osób samotnie wychowujących dziecko,
  • 56.000 zł w przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim.

W przypadku przekroczenia powyższych limitów ulga prorodzinna nie przysługuje.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Ulga prorodzinna 2023 – kto skorzysta najbardziej?

Wysokość przysługującego odliczenia zależy od liczby dzieci w rodzinie. Najwięcej zyskują oczywiście rodzice wielodzietni, ponieważ stawka miesięczna ulgi wzrasta wraz z kolejnym dzieckiem. Ile dokładnie wynosi?

  • w przypadku jednego dziecka miesięczna ulga wynosi 92,67 zł (rocznie to 1112,04 zł). 
  • w przypadku dwójki dzieci miesięczna ulga wynosi po 92,67 zł na każde dziecko, a więc łącznie 185,34 zł miesięcznie (rocznie to w sumie 2224,08 zł).
  • w przypadku trójki dzieci miesięczna ulga na trzecie dziecko wynosi 166,67 zł (łącznie za trójkę będzie to więc 352,01 zł miesięcznie (rocznie daje to kwotę 4224,12 zł).
  • w przypadku czwórki lub większej liczby dzieci – miesięczna ulga na czwartek i każde kolejne dziecko wynosi 225 zł, a zatem rodzice wychowujący czwórkę dzieci mogą miesięcznie rozliczyć 577,01 zł (2×92,67 zł, 166,67 zł i 225 zł). Rocznie ulga na czworo dzieci wynosi zatem aż 6924,12 zł.

Może się zdarzyć, że rodzice lub opiekunowie spełniają warunki do korzystania z ulgi prorodzinnej, ale ich dochody w ubiegłym roku były niewystarczające, aby od naliczonego od nich podatku można było odliczyć ulgę (chodzi np. o osoby zarabiające najniższą krajową). W takiej sytuacji możliwy jest zwrot niewykorzystanej kwoty ulgi prorodzinnej, ale suma ta nie może przekroczyć wysokości odprowadzonych składek ZUS oraz zdrowotnych.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general