11 tygodniowe niemowlę – Jak wygląda 11 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 11 tydzień życia dziecka? Co potrafi 11 tygodniowe niemowlę? Jak wygląda skok rozwojowy gdy mija 11 tydzień życia dziecka? 11 tygodniowe niemowlę rozwój – co musi wiedzieć rodzic? Ile śpi 11 tygodniowe niemowlę? Ile je i ile waży 11 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

11 tydzień życia dziecka – rozwój

11 tydzień życia dziecka obfituje w niezwykłe postępy i wiele niespodzianek w jego rozwoju fizycznym, a także intelektualnym. To również etap, w którym występuje trzeci skok rozwojowy dziecka.

Co potrafi zrobić jedenastotygodniowe dziecko?

 • podczas leżenia na brzuchu podnosi główkę i ramiona
 • podejmuje próby przewracania się z plecków na boki
 • coraz częściej bawi się swoimi rączkami, składając dłonie razem, splatając palce czy trzymając jedną rączkę w drugiej
 • potrafi utrzymywać głowę podczas podciągania z pozycji leżącej do siedzącej, jednak wciąż potrzebuje w tym twojego wsparcia
 • komunikuje się za pomocą różnorodnych dźwięków, takich jak na przykład pisk lub śmiech
 • odwraca głowę w kierunku, z którego dochodzi interesujący dźwięk
 • zaczyna zauważać różnice w intonacji głosu
 • zwraca uwagę na mowę ciała i uczy się odczytywać sygnały wysyłane za pomocą mimiki, gestów, nastrojów i emocji otaczających go ludzi
 • reaguje ekscytacją na widok rodziców
 • zaczyna mieć świadomość pewnych powtarzających się schematów – na przykład wie, że gdy zapłacze w nocy, to zaraz zjawi się przy nim mama lub tata

Jak wspomagać rozwój dziecka w jedenastym tygodniu życia?

Staraj się doceniać swoje dziecko i reagować żywiołowo za każdym razem, kiedy wyda nowy dźwięk, uda mu się prawidłowo przewrócić z boku na bok lub na przykład umiejętnie chwyci zabawkę. Nie szczędź pochwał, dużo mów do malucha i śmiej się razem z nim.

Jedenasty tydzień to czas, w którym dziecko uczy się przewracać z pleców na boki. Warto je w tym wesprzeć, układając ulubione zabawki z boku łóżeczka w takiej odległości, aby nie mogło ich dosięgnąć z pozycji leżącej. Nigdy jednak nie zostawiaj malucha samego z otaczającymi go zabawkami, ponieważ może to być dla niego niebezpieczne.

Na tym etapie rozwoju warto również uczyć dziecko, że istnieje różnica między życiem dziennym i nocnym. Dlatego w razie jego nocnych przebudzeń, spróbuj uspokoić je za pomocą smoczka lub karmiąc w ciszy. Pamiętaj, aby w tym czasie nie rozbudzać malucha, nie rozmawiać z nim i nie zapalać światła. Dzięki temu twoje dziecko będzie miało szansę nauczyć się i przywyknąć do faktu, że noc służy do spania i nie jest najodpowiedniejszym momentem na inicjowanie zabawy.

11 tygodniowe niemowlę – poziom inteligencji

Poziom inteligencji tak małego dziecka warto oznaczyć w celu określenia czy rozwija się ono w sposób prawidłowy, a także wskazania szans na taki rozwój w przyszłości. To bardzo ważne, ponieważ mamy ogromny wpływ na rozwój niemowlaka i w razie wystąpienia nieprawidłowości możemy go poprawić, na przykład zwiększając jego tempo i uzupełniając zaniedbane obszary. Im dziecko jest młodsze, tym łatwiej nadrobić zaległości.

Poziom inteligencji trzymiesięcznego dziecka określa się na podstawie tempa jego rozwoju, a więc czasu, w którym maluch nabywa najważniejsze umiejętności. Kluczową rolę w poziomie inteligencji dziecka odgrywa jego rozwój ruchowy. Jeśli dziecko nabywa najważniejsze umiejętności w standardowym tempie, to jego poziom inteligencji wynosi 100. Jeśli robi to dwukrotnie wolniej, to wynosi on 50. A w przypadku dwukrotnie szybszego tempa rozwoju, poziom inteligencji niemowlaka wynosi 200. Jak to wygląda w praktyce? Na przykład jeśli 11 tygodniowe niemowlę nie potrafi w miarę sprawnie zmienić swojego położenia, to jego poziom inteligencji wynosi 50.

Zagrożenia w rozwoju jedenastotygodniowego niemowlaka

 • jeśli maluch na etapie trzeciego, czwartego i piątego miesiąca nie nauczy się swobodnie pełzać, stanowczo zwiększa się ryzyko wystąpienia u niego dysleksji oraz problemów z nauką w szkole w późniejszych latach życia
 • dziecko, które pełza nieprawidłowo i nie stosuje ruchów naprzemiennych, może mieć w przyszłości problemy natury neurologicznej
 • 11 tygodniowe dziecko – jak się z nim bawić?

  Jedenasty tydzień życia dziecka to czas, w którym swobodnie możesz się z nim bawić. Wspólne figle wzmocnią waszą więź, a przy okazji dadzą dziecku wiele radości! Jakie zabawy są odpowiednie w przypadku trzymiesięcznego dziecka?

 • dźwig – połóż się na plecach, weź dziecko do rąk i delikatnie unieś je nad swoją twarzą. Naprzemiennie obniżaj i unoś dziecko, a w momencie, w którym znajduje się na dole, daj mu całusa.
 • samolot – usiądź wygodnie na podłodze, a na wprost posadź dziecko, tak aby mogło patrzeć ci w twarz, pamiętając o stałym podtrzymywaniu jego główki. Chwyć malucha i zacznij się obniżać, unosząc go do góry, radośnie wykrzykując przy tym słowa typu „lecimy!”, „fruuuu” czy na przykład „uwaga!”. Dla takiego malucha to wspaniała rozrywka!
 • Jeśli chodzi o zabawki, zawsze wybieraj te, które są odpowiednie dla wieku dziecka. Gdy mija 11 tydzień życia dziecka świetnie sprawdzą się miękkie pluszaki, kolorowe karuzele z pozytywką, nietłukące się lusterka, gumowe gryzaki czy grzechotki pozbawione ostrych krawędzi.

  11 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

  Między dziesiątym a dwunastym tygodniem życia dziecka odbywa się jego trzeci skok rozwojowy. Dziecko zaczyna reagować na zmiany, które zachodzą w jego otoczeniu, takie jak na przykład zmiana natężenia światła w pokoju, w którym przebywa. Wychwytuje również różnice w tonacji głosu mamy lub taty, a także poszukuje źródeł dźwięków, które do niego docierają. Ruchy jedenastotygodniowego dziecka stają się mniej gwałtowne i znacznie lepiej skoordynowane. Dodatkowo, dziecko potrafi już informować za pomocą odpowiednich sygnałów o momentach, w których się nudzi i potrzebuje towarzystwa. Zaczyna również odpowiadać uśmiechem na uśmiech.

  Jakie zmiany można zaobserwować po zakończeniu trzeciego skoku rozwojowego?

  • dziecko potrafi przekręcać gałki oczne, a dzięki temu może śledzić wzrokiem poruszających się ludzi lub interesujące przedmioty
  • znajdując się w pozycji leżącej próbuje odpychać się nogami
  • posiada umiejętność sprawnego chwytania zabawek za pomocą obu rączek
  • ma znacznie lepiej niż dotychczas rozwinięty aparat mowy – piszczy, głuży i robi bańki ze śliny
  • potrafi komunikować znudzenie, na przykład za pomocą płaczu lub długotrwałego wpatrywania się w ten sam obiekt

  Skok rozwojowy to bardzo trudny i wymagający czas dla niemowlaka, dlatego teraz szczególnie potrzebuje ono twojej obecności i uwagi. Dziecko może być niespokojne i płaczliwe, a także mieć problemy z zasypianiem i często wybudzać się ze snu. Może być także stale zniecierpliwione i drażliwe. Dlatego staraj się jak najczęściej je przytulać, całować i kołysać, ponieważ takie gesty dadzą mu ogromne poczucie bezpieczeństwa.

  11 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

  Jedenasty tydzień to połowa trzeciego miesiąca życia niemowlaka.

  11 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

  Przeciętne wymiary jedenastotygodniowego chłopca:

  • waga: 5,8 kg
  • wzrost: 60 cm

  Przeciętne wymiary jedenastotygodniowej dziewczynki:

  • waga: 5,4 kg
  • wzrost: 59 cm

  Podane wyżej wartości mają jedynie charakter informacyjny i statystyczny. Korzystając z tych parametrów można zastosować odchylenie na poziomie +/- 4 cm oraz +/- 0,8 kg. Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, na które wpływa wiele czynników, takich jak na przykład:

  11 tygodniowe niemowlę – ile powinno jeść?

  W trzecim miesiąca życia dziecka podstawę jego diety wciąż stanowi mleko. Jeśli karmisz dziecko piersią, wciąż obowiązuje zasada karmienia na żądanie, natomiast jeśli zdecydowałaś się karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, ściśle przestrzegaj zaleceń producenta dotyczących wielkości porcji i częstotliwości ich podawania.

  Karmienie piersią

  Podczas karmienia piersią dziecko może się krztusić, a także połykać powietrze wraz z twoim mlekiem, a to może prowadzić do problemów trawiennych i kolki. Jak karmić dziecko, aby nie narażać go na kolkę?

  • podawaj dziecku pokarm częściej, a w mniejszych porcjach
  • w trakcie karmienia trzymaj niemowlę w pozycji półleżącej, aby jego głowa znajdowała się wyżej niż pośladki
  • po zakończeniu karmienia zawsze odczekaj z dzieckiem na odbicie zanim odłożysz je do kołyski
  • poczekaj aż dziecko opróżni z mleka jedną pierś, zanim przystawisz je do drugiej

  Karmienie butelką

  Jak zapobiec kolkom podczas karmienia butelką?

  • trzymaj butelkę w taki sposób, aby jej smoczek był stale wypełniony mlekiem
  • kupując butelkę do karmienia, wybierz tę o funkcji antykolkowej
  • nigdy nie powiększaj dziurki, która znajduje się w smoczku butelki
  • po skończonym karmieniu również zaczekaj z dzieckiem do momentu odbicia

  11 tydzień życia dziecka – jak widzi niemowlę?

  Jak widzi 11 tygodniowe niemowlę?

  • w sposób trójwymiarowy
  • potrafi wpatrywać się w przedmioty oddalone nawet o kilka metrów
  • skupia wzrok głównie na dużych przedmiotach o jaskrawych kolorach, takich jak na przykład czerwień, zieleń, błękit czy żółć
  • przedmioty czarno – białe przestają być dla niego interesujące
  • zauważa sygnały wysyłane za pomocą mimiki twarzy oraz gestów
  • wyraźnie potrafi dostrzec twój uśmiech, a dodatkowo, na tym etapie rozwoju potrafi już odpowiedzieć swoim grymasem
  • jego spojrzenie przestaje być płaskie, nabiera wyrazu i głębi

  Ile śpi 11 tygodniowe niemowlę?

  11 tygodniowe niemowlę przesypia przeciętnie od 15 do 16 godzin na dobę. Większość snu przypada na porę nocną, kiedy to maluch przesypia około 10 godzin. Nie jest to jednak spokojny, jednostajny i nieprzerwany sen – dziecko obudzi się najpewniej raz lub dwa razy w momencie, w którym zrobi się głodne lub będzie miało przepełnioną pieluszkę. Za dnia niemowlę przesypia około 5 lub 6 godzin, stosując jedno – lub dwugodzinne drzemki. Są to jednak wartości orientacyjne. Może się zdarzyć, że maluch prześpi prawie całą noc, a pojedyncza drzemka w ciągu dnia nie przekroczy 30 minut.

  Dodaj komentarz

  Rozwój dziecka tydzień po tygodniu

  1 tydzień życia dziecka

  Pierwsze dni noworodka? Zobacz, jak przebiega 1 tydzień życia dziecka. Dowiedz się, ile powinien jeść i spać tygodniowy noworodek. Pierwszy tydzień życia dziecka, a zwłaszcza pierwsza doba noworodka zazwyczaj jest...

  Czytaj dalej →
  Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

  Test pieluszek jednorazowych

  Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

  Czytaj dalej →
  Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

  Biżuteria na zawsze

  Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general