“Zaszłam w ciążę 3 dni po okresie”. Czy to możliwe?
Niejedna kobieta zastanawiała się, czy zaraz po okresie można zajść w ciążę. Chociaż mamy niemal nieograniczony dostęp do informacji w internecie, to jednak niestety edukacja seksualna wciąż nie stoi na zbyt wysokim poziomie i brak rzetelnych źródeł wiedzy na ten temat. W związku z czym niestety nadal wśród kobiet, zwłaszcza młodszych krąży wiele mitów. W wyszukiwarkach często pojawia się hasło: “Czy to możliwe, że zaszłam w ciążę 3 dni po okresie?”, “Kiedy są dni płodne?” etc. Eksperci rozwiewają wątpliwości. Sprawdź, czy można zajść w ciążę po okresie.

- Szansa na zajście w ciążę występuje w zasadzie w każdym dniu cyklu, nawet w czasie miesiączki. Naturalnie w niektórych fazach prawdopodobieństwo będzie większe.
- Można zajść w ciążę nawet zaraz po zakończeniu miesiączki. Im krótszy cykl menstruacyjny, tym większe na to szanse.
- Dni płodne trwają u kobiety zazwyczaj 5 dni przed owulacją ze względu na żywotność plemników oraz 3-4 dni po owulacji z powodu żywotności jajeczka.
“Zaszłam w ciążę 3 dni po okresie” – czy po miesiączce można zajść w ciążę?
Niestety mimo powszechnego i niemal nieograniczonego dostępu do internetu i innych źródeł wiedzy wśród mężczyzn i kobiet, szczególnie tych młodszych wciąż spotkać można jeszcze wiele szkodliwych mitów dotyczących sfery seksualnej. Sporo z nich wiąże się z ciążą i antykoncepcją. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach oraz trudność z dotarciem do naprawdę wiarygodnych materiałów naukowych na ten temat.
Jednym z groźniejszych, a zarazem powszechnie rozpowszechnionym mitem jest przekonanie, że w ciążę można zajść jedynie w określone dni cyklu. To nieprawda. Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest zajście w ciążę zaraz po okresie. Specjaliści odpowiadają jednoznacznie: tak. Do zapłodnienia może dojść od razu po zakończeniu miesiączki. Pamiętajmy, że każdy stosunek może zakończyć się ciążą, nawet ten w czasie okresu, chociaż naturalnie są dni, kiedy prawdopodobieństwo jest wyższe.
Cykl menstruacyjny dzieli się na kilka etapów. Pierwszy dzień miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu i rozpoczyna fazę menstruacji. Po zakończeniu krwawienia zaczyna się faza folikularna, która wkrótce przechodzi w owulację (cykl kończy faza lutealna). Długość cyklu nie jest stała i taka sama dla wszystkich kobiet. Kolejne cykle mogą się różnić długością nawet u jednej kobiety. Według specjalistów przesunięcia od 2 do 4 dni względem poprzedniej miesiączki nadal uznawane są za normę. Biorąc pod uwagę, że plemniki mogą przetrwać w pochwie nawet do 5 dni, a okres między krwawieniem menstruacyjnym a owulacją u każdej kobiety jest inny, istnieje realna szansa na zajście w ciążę po okresie.
Tym bardziej, że tuż po zakończeniu miesiączki stopniowo w pochwie pojawia się coraz więcej specjalnego tzw. śluzu płodnego. W fazie folikularnej narasta jego stężenie, a największe przypada na czas owulacji. Śluz ten sprzyja przeżywalności plemników i zwiększa ich możliwości przemieszczania się do macicy.
Sprawdź: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?
Owulacja zaraz po okresie. Ile dni po okresie są dni płodne?
Przyjmuje się, że typowa długość cyklu menstruacyjnego kobiety wynosi 28 dni. Specjaliści od razu jednak zaznaczają, że jest to pewne uproszczenie, u każdej kobiety bowiem może to przebiegać bardzo indywidualnie. Czasami cykl trwa nawet 7 dni dłużej lub krócej niż wspomniane 28 dni, dlatego wiele źródeł naukowych wskazuje przedział od 21 do nawet 35 dni.
Warto jednak pamiętać, że długość cyklu nie jest stała i może się delikatnie zmieniać u tej samej kobiety, w zależności od różnych czynników. Na drobne przesunięcia, które nie są raczej powodem do niepokoju, mogą mieć wpływ: m.in. stres, choroba, zmęczenie, niektóre leki (np. antybiotyki). Przesunięcia o 2-4 dni są zupełnie naturalne, jeśli jednak okres między miesiączkami staje się wyjątkowo długi, a kobieta nie jest w stanie przewidzieć, kiedy pojawi się krwawienie, należy skonsultować się z lekarzem.
Przy założeniu, że cykl trwa 28 dni, faza folikularnej, czyli ta od zakończenia miesiączki do owulacji ma około 8 dni. Jest to jednak czysto teoretyczne. W przypadku kobiet charakteryzujących się krótszym cyklem, z pewnością faza ta może być również dużo krótsza, a dodatkowo może jeszcze ulec skróceniu z powodu wymienionych wyżej czynników. W związku z tym owulacja i dni płodne może nastąpić niedługo po okresie.
Zobacz: Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres i ciąża
Ile dni po okresie można zajść w ciążę?
Należy pamiętać, że szansa na zajście w ciążę istnieje tak naprawdę w każdy dzień cyklu, nie tylko po okresie i w czasie owulacji, ale również w okresie krwawienia miesiączkowego. Naturalnie w niektóre dni prawdopodobieństwo to jest znacznie wyższe, ale jeśli chcemy czuć się komfortowo i nie stresować się podczas seksu, antykoncepcję trzeba stosować cały czas.
W przypadku kobiet, u których cykl menstruacyjny jest krótki, np. 21, 22 dni, faza folikularna, czyli okres pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją jest proporcjonalnie krótszy. W takiej sytuacji owulacja może nastąpić już po zaledwie kilku dniach od zakończenia okresu. Przy założeniu, że dni płodne trwają zazwyczaj 8-10 dni, 5 przed owulacją, ponieważ tyle mogą przeżyć plemniki w pochwie, oraz 3-4 dni po owulacji ze względu na żywotność jajeczka, w ciąże można zajść już nawet w pierwszy dzień po miesiączce. Szczególne szanse mają na to kobiety z krótkim cyklem.
Sprawdź: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?
Kobiety pytają: “czy to możliwe, że zaszłam w ciążę 3 dni po okresie?”
Tak, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę od razu po okresie, a nawet w czasie miesiączki. Dlatego przy każdym stosunku należy pamiętać o zabezpieczeniu, jeśli chcemy uniknąć niechcianej ciąży.
Tak. Długość cyklu każdej kobiety jest kwestią indywidualną, różna bywa także długość fazy folikularnej, czyli tej między zakończeniem miesiączki a owulacją. Dni płodne natomiast rozpoczynają się już nawet na 5 dni przed owulacją, ze względu na żywotność plemników.
Tak, 3 dni po okresie można zajść w ciążę. Im bliżej owulacji tym większa szansa, plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet do 5 dni. Należy natomiast pamiętać, że szansa na zapłodnienie występuje właściwie na każdym etapie cyklu.
U kobiet, które mają krótkie cykle menstruacyjne, np. 21 lub 22 dni, owulacja może występować niemal od razu po zakończeniu miesiączki, ponieważ wszystkie fazy cyklu są proporcjonalnie krótsze, w tym faza folikularna.
Tak, istnieją szanse na zajście w ciążę od razu po okresie.
Najlepsze prezenty na Dzień Dziecka dla 11-latki. Oto propozycje idealne dla dziewczynek!
Urlop dla rodzica – jak z nich skorzystać? Jaki jest ich wymiar?
Pomysły na prezent dla noworodka. Te propozycje będą strzałem w dziesiątkę!
Najładniejsze i wyjątkowe życzenia urodzinowe dla babci! Spraw jej radość pięknymi słowami!
Życzenia na Dzień Mamy dla teściowej – czego wypada życzyć mamie swojej drugiej połówki?
Jak dobrze zacząć poranek? Oto najpiękniejsza poezja na dzień dobry
- Rodzice.pl
- Ciąża
- “Zaszłam w ciążę 3 dni po okresie”. Czy to możliwe?
Mrożenie krokietów – Czy krokiety można mrozić?
Po świętach, czy okazjach takich jak imieniny często zostaje jedzenie i może pojawić się pytanie: czy krokiety można mrozić? To danie wymaga dużo pracy i na pewno nikt nie chce,...
Czytaj dalej →Sukienki dla świadkowej 2018
Najmodniejsze sukienki dla świadkowej 2018 Sukienki dla świadkowej 2018 inspirowane są światem natury, romantyzmem lub prostotą fasonów retro. Projektanci chętnie korzystają z kwiatowych motywów i sięgają po pozostałe roślinne wzory....
Czytaj dalej →Czym zastąpić ocet balsamiczny?
Czym zastąpić ocet balsamiczny? To pytanie zadaje sobie wiele pań domu i kucharzy, którym nagle zabrakło tego niezwykle aromatycznego składnika. Ocet balsamiczny charakteryzuje się dużą gęstością, ciemną barwą, intensywnym aromatem...
Czytaj dalej →- Co na prezent dla 12-latki? - Forum 2022
- Co się daje na bierzmowanie? Pieniądze czy prezent? Jaki? - Forum 2022
- Śmieszne wierszyki dla dzieci: Jakie znacie zabawne wiersze do recytacji? - Forum 2022
- Do nowo zaciążonych: Jaki miałyście śluz po zapłodnieniu? - Forum 2022
- Oceny w klasach 1-3? Literowe, punktowe, pieczątki? - Forum 2022
- Co może być powodem tego, że jedna noga jest o wiele chudsza od drugiej? - Forum 2022
- Czy to mogą być wody płodowe? - Forum 2022
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2022
- Obiady na wyjazd: Jak robić weki w słoikach? - Forum 2022
- Tabletki na odchudzanie - Forum 2022
- Gradówka - jak to cholerstwo wyleczyć? - Forum 2022
- Jak obliczyć dawkę antybiotyku dla dziecka? - Forum 2022
- Rocznica Komunii - Forum 2022
- Szukam inspiracji - festyn - Forum 2022
- Liczenie średniej w ósmej klasie. Czy plastyka, muzyka i technika też się wliczają?
- Wiersz dla mamy - piękne i wzruszające wiersze nie tylko na Dzień Matki
- Formuła spowiedzi dla dzieci (Pierwsza Spowiedź Święta) i dorosłych
- Do kiedy wystawianie ocen 2022? Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Jedynka na koniec roku 2022. Czy z jedną jedynką można przejść do następnej klasy?
- Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!
- Podwójne emerytury dla wdów - nowa propozycja reformy! Na czym polega projekt?
- Zakończenie roku szkolnego na wesoło [scenariusz, wierszyki, piosenki]
- Jak obliczyć średnią na koniec roku?
- Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
- Przelicznik mg na ml. 50 mg - ile to ml syropu?
- Wiersz o rodzinie. Poznaj pogodne, piękne i wzruszające utwory o rodzinie