“Zaszłam w ciążę 3 dni po okresie”. Czy to możliwe?

Niejedna kobieta zastanawiała się, czy zaraz po okresie można zajść w ciążę. Chociaż mamy niemal nieograniczony dostęp do informacji w internecie, to jednak niestety edukacja seksualna wciąż nie stoi na zbyt wysokim poziomie i brak rzetelnych źródeł wiedzy na ten temat. W związku z czym niestety nadal wśród kobiet, zwłaszcza młodszych krąży wiele mitów. W wyszukiwarkach często pojawia się hasło: “Czy to możliwe, że zaszłam w ciążę 3 dni po okresie?”, “Kiedy są dni płodne?” etc. Eksperci rozwiewają wątpliwości. Sprawdź, czy można zajść w ciążę po okresie.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Szansa na zajście w ciążę występuje w zasadzie w każdym dniu cyklu, nawet w czasie miesiączki. Naturalnie w niektórych fazach prawdopodobieństwo będzie większe.
  • Można zajść w ciążę nawet zaraz po zakończeniu miesiączki. Im krótszy cykl menstruacyjny, tym większe na to szanse.
  • Dni płodne trwają u kobiety zazwyczaj 5 dni przed owulacją ze względu na żywotność plemników oraz 3-4 dni po owulacji z powodu żywotności jajeczka.

“Zaszłam w ciążę 3 dni po okresie” – czy po miesiączce można zajść w ciążę?

Niestety mimo powszechnego i niemal nieograniczonego dostępu do internetu i innych źródeł wiedzy wśród mężczyzn i kobiet, szczególnie tych młodszych wciąż spotkać można jeszcze wiele szkodliwych mitów dotyczących sfery seksualnej. Sporo z nich wiąże się z ciążą i antykoncepcją. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest oczywiście brak rzetelnej edukacji seksualnej w szkołach oraz trudność z dotarciem do naprawdę wiarygodnych materiałów naukowych na ten temat.

Jednym z groźniejszych, a zarazem powszechnie rozpowszechnionym mitem jest przekonanie, że w ciążę można zajść jedynie w określone dni cyklu. To nieprawda. Wiele kobiet zastanawia się, czy możliwe jest zajście w ciążę zaraz po okresie. Specjaliści odpowiadają jednoznacznie: tak. Do zapłodnienia może dojść od razu po zakończeniu miesiączki. Pamiętajmy, że każdy stosunek może zakończyć się ciążą, nawet ten w czasie okresu, chociaż naturalnie są dni, kiedy prawdopodobieństwo jest wyższe.

Cykl menstruacyjny dzieli się na kilka etapów. Pierwszy dzień miesiączki jest jednocześnie pierwszym dniem cyklu i rozpoczyna fazę menstruacji. Po zakończeniu krwawienia zaczyna się faza folikularna, która wkrótce przechodzi w owulację (cykl kończy faza lutealna). Długość cyklu nie jest stała i taka sama dla wszystkich kobiet. Kolejne cykle mogą się różnić długością nawet u jednej kobiety. Według specjalistów przesunięcia od 2 do 4 dni względem poprzedniej miesiączki nadal uznawane są za normę. Biorąc pod uwagę, że plemniki mogą przetrwać w pochwie nawet do 5 dni, a okres między krwawieniem menstruacyjnym a owulacją u każdej kobiety jest inny, istnieje realna szansa na zajście w ciążę po okresie.

Tym bardziej, że tuż po zakończeniu miesiączki stopniowo w pochwie pojawia się coraz więcej specjalnego tzw. śluzu płodnego. W fazie folikularnej narasta jego stężenie, a największe przypada na czas owulacji. Śluz ten sprzyja przeżywalności plemników i zwiększa ich możliwości przemieszczania się do macicy.

Sprawdź: Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?

Owulacja zaraz po okresie. Ile dni po okresie są dni płodne?

Przyjmuje się, że typowa długość cyklu menstruacyjnego kobiety wynosi 28 dni. Specjaliści od razu jednak zaznaczają, że jest to pewne uproszczenie, u każdej kobiety bowiem może to przebiegać bardzo indywidualnie. Czasami cykl trwa nawet 7 dni dłużej lub krócej niż wspomniane 28 dni, dlatego wiele źródeł naukowych wskazuje przedział od 21 do nawet 35 dni.

Warto jednak pamiętać, że długość cyklu nie jest stała i może się delikatnie zmieniać u tej samej kobiety, w zależności od różnych czynników. Na drobne przesunięcia, które nie są raczej powodem do niepokoju, mogą mieć wpływ: m.in. stres, choroba, zmęczenie, niektóre leki (np. antybiotyki). Przesunięcia o 2-4 dni są zupełnie naturalne, jeśli jednak okres między miesiączkami staje się wyjątkowo długi, a kobieta nie jest w stanie przewidzieć, kiedy pojawi się krwawienie, należy skonsultować się z lekarzem.

Przy założeniu, że cykl trwa 28 dni, faza folikularnej, czyli ta od zakończenia miesiączki do owulacji ma około 8 dni. Jest to jednak czysto teoretyczne. W przypadku kobiet charakteryzujących się krótszym cyklem, z pewnością faza ta może być również dużo krótsza, a dodatkowo może jeszcze ulec skróceniu z powodu wymienionych wyżej czynników. W związku z tym owulacja i dni płodne może nastąpić niedługo po okresie.

Zobacz: Nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a okres i ciąża

Ile dni po okresie można zajść w ciążę?

Należy pamiętać, że szansa na zajście w ciążę istnieje tak naprawdę w każdy dzień cyklu, nie tylko po okresie i w czasie owulacji, ale również w okresie krwawienia miesiączkowego. Naturalnie w niektóre dni prawdopodobieństwo to jest znacznie wyższe, ale jeśli chcemy czuć się komfortowo i nie stresować się podczas seksu, antykoncepcję trzeba stosować cały czas.

W przypadku kobiet, u których cykl menstruacyjny jest krótki, np. 21, 22 dni, faza folikularna, czyli okres pomiędzy zakończeniem miesiączki a owulacją jest proporcjonalnie krótszy. W takiej sytuacji owulacja może nastąpić już po zaledwie kilku dniach od zakończenia okresu. Przy założeniu, że dni płodne trwają zazwyczaj 8-10 dni, 5 przed owulacją, ponieważ tyle mogą przeżyć plemniki w pochwie, oraz 3-4 dni po owulacji ze względu na żywotność jajeczka, w ciąże można zajść już nawet w pierwszy dzień po miesiączce. Szczególne szanse mają na to kobiety z krótkim cyklem.

Sprawdź: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Kobiety pytają: “czy to możliwe, że zaszłam w ciążę 3 dni po okresie?”

Czy zaraz po okresie można zajść w ciążę?

Tak, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę od razu po okresie, a nawet w czasie miesiączki. Dlatego przy każdym stosunku należy pamiętać o zabezpieczeniu, jeśli chcemy uniknąć niechcianej ciąży.

Czy dzień po okresie można zajść w ciążę?

Tak. Długość cyklu każdej kobiety jest kwestią indywidualną, różna bywa także długość fazy folikularnej, czyli tej między zakończeniem miesiączki a owulacją. Dni płodne natomiast rozpoczynają się już nawet na 5 dni przed owulacją, ze względu na żywotność plemników.

Czy 3 dni po okresie można zajść w ciążę?

Tak, 3 dni po okresie można zajść w ciążę. Im bliżej owulacji tym większa szansa, plemniki mogą przeżyć w pochwie nawet do 5 dni. Należy natomiast pamiętać, że szansa na zapłodnienie występuje właściwie na każdym etapie cyklu.

Czy owulacja może wystąpić zaraz po okresie?

U kobiet, które mają krótkie cykle menstruacyjne, np. 21 lub 22 dni, owulacja może występować niemal od razu po zakończeniu miesiączki, ponieważ wszystkie fazy cyklu są proporcjonalnie krótsze, w tym faza folikularna.

Czy mogę zajść w ciążę zaraz po okresie?

Tak, istnieją szanse na zajście w ciążę od razu po okresie.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo