W 19 tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. W tym czasie mamę zaczynają jednak trapić nowe dolegliwości, związane ze wzrostem dziecka, jego powiększającą się wagą oraz zmianami hormonalnymi. O co dokładnie chodzi?

19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

Dziewiętnasty tydzień ciąży to 5 jej miesiąc i 2 trymestr. Na tym etapie waga płodu wynosi już od około 184, a nawet 227 gramów, więc malec jest wielkości sporej pomarańczy czy mango. Długość ciała dziecka wynosi zaś około 18 centymetrów. Oczywiście, nie jest to obojętne dla matki – każda kobieta w ciąży zastanawia się bezustannie „ile przytyję?”. W drugim trymestrze niestety waga dosyć szybko szybuje w górę, z czym trzeba się pogodzić. Waga przyszłej matki zwiększa się o około 0,5 kilograma tygodniowo. W drugim trymestrze przybywa mniej więcej 6-7 kilogramów. Rzecz jasna, puszyste panie mogą przytyć nawet tylko 5, a paniom dotąd bardzo szczupłym przybędzie nawet 8 kilogramów. Ale w końcu ciąża to nie jest czas na odchudzanie!

Jak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży?

W dziewiętnastym tygodniu ciąży dziecko – co ciekawe – posiada już w miarę wykształcone narządy rozrodcze. Jeśli to dziewczynka, ma już pochwę, macicę i jajowody, a jajniki zawierają nawet pierwotne komórki jajowe w imponującej ilości (około 6 milionów). Ich ilość do momentu narodzin spadnie do około 1 miliona. Chłopcy zaś posiadają wykształcone jądra, które produkują już nawet testosteron. Reszta narządów płciowych nadal się rozwija. Na tym etapie badanie USG nie zawsze pokazuje płeć dziecka, niemniej niektórym rodzicom udaje się ją poznać.
To jednak nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą! Ciało maleństwa zaczyna się pokrywać mazią płodową, która chroni skórę przed stałym obcowaniem z płynem owodniowym. Maź płodowa jest substancją białą i niezbyt ładną, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych, a także ze złuszczonego naskórka. Na tym etapie ciąży bardzo intensywnie rozwijają się zmysły – dziecko zaczyna słyszeć dźwięki dochodzące z głębi ciała mamy, jak bicie jej serca, albo odgłosy dochodzące z żołądka. Dzidziuś powoli uczy się poruszać oczami, a na jego palcach zaczynają rozwijać się paznokcie. Matka odczuwa intensywne ruchy dziecka, które kopie i robi fikołki, w związku z czym ułożenie dziecka ciągle się zmienia. W niektórych przypadkach jednak kobiety odczuwają jedynie delikatne ruchy płodu, nasilające się gdy leżą lub siedzą – to również jest normalne. Maluch pewnie wkrótce zacznie się mocniej ruszać.

19 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

W dziewiętnastym tygodniu ciąży brzuch staje się już wyraźnie widoczny. Może się pojawić przemęczenie, na które jedynym, idealnym lekarstwem będzie długi i spokojny sen. W czasie ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, więc przyszłej mamie może być nieco cieplej niż zwykle. Mogą się również pojawić obrzęki nóg, więc żadna przyszła mama nie powinna się zdziwić, że buty wydają się za ciasne. Niestety, coraz częściej odzywają się też plecy – kręgosłup czuje pierwsze przeciążenie ciążą. W tym czasie należy szczególnie chronić skórę przed działaniem słońca (czyli lepiej się nie opalać), bowiem ma ona zwiększoną skłonność do nieatrakcyjnych przebarwień (tak zwana ostuda).

Warto jednak wiedzieć, że jest i pozytyw – w 19 tygodniu ciąży zwykle wzrasta libido kobiety! Przy tym – jeśli lekarz nie powie inaczej – na tym etapie ciąży nadal jest on bezpieczny i w dodatku przyjemny! Nie zagraża absolutnie dziecku i nijak na niego nie oddziałuje. Dopiero jeśli śluz zmienia barwę (pojawia się plamienie), czy mama cierpi na mocny ból brzucha lub ból podbrzusza, powinna zgłosić się do lekarza, który być może zaleci rezygnację ze współżycia.
Kopiuj artykuł do schowka