Czop śluzowy

Wśród znaków świadczących o tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, często wymieniany jest tzw. czop śluzowy, a właściwie jego odejście. Czym dokładnie on jest i kiedy odchodzi? Czy to znak, że trzeba udać się na porodówkę?

Czop śluzowy w ciąży

Kilka dni po zapłodnieniu przy ujściu szyjki macicy zaczyna się gromadzić śluz. Dzieje się tak pod wpływem hormonów, które zaczynają prawdziwą rewolucję w organizmie przyszłej mamy. W ciągu kilkunastu dni śluzu przybywa, aż w końcu wejście szyjki macicy zostaje szczelnie zamknięte przez utworzony z niego czop. Ma on głównie funkcję ochronną. Zamyka drogę do płodu wszelkiego rodzaju drobnoustrojom, bakteriom, pasożytom i grzybom. Czop chroni zarodek przed ich szkodliwym wpływem, który w pierwszym trymestrze mógłby być poważnym zagrożeniem dla rozwijającego się maluszka.

Zobacz też: Śluz w ciąży

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest wydzieliną produkowaną przez pochwę. Nie ma zapachu. Ma postać galaretkowatego śluzu. Jest śliski, elastyczny i lepki. Przeważnie ma mleczny lub jasnożółty kolor, rzadziej zdarza się, by był brunatny lub przeźroczysty.

Jeżeli czop śluzowy odchodzi na niedługi czas przez porodem, może być zabarwiony krwią. Dzieje się tak na wskutek pękania naczyń krwionośnych szyjki macicy.

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy szczelnie zasłania wejście do szyjki macicy. Gdy zbliża się data porodu, czop odchodzi, by szyjka mogła się swobodnie się rozszerzać przed przyjściem dziecka na świat. U niektórych kobiet może odejść on nawet na kilka tygodni przed porodem, nie zawsze więc jego wydalenie z pochwy jest bezpośrednią zapowiedzią porodu. U większości kobiet czop śluzowy odchodzi na kilka lub kilkanaście dni przed rozpoczęciem akcji porodowej.

Ponieważ szyjka macicy otwiera się stopniowo i powoli, czop śluzowy może odchodzić nawet przez kilka dni. Może to oznaczać, że ciężarna będzie mogła zaobserwować na swojej bieliźnie jego niewielkie ilości nawet przez około tydzień. Z tego powodu zdarza się również, że niektóre kobiety w ogóle nie zaobserwowały odejścia czopu, ponieważ nie zostaje on wydalony w całości. Jego fragmenty bywają brane za normalną wydzielinę pochwy.

Co powinno niepokoić?

Jeżeli czop śluzowy odszedł przed ukończonym 36. tygodniem ciąży, należy skonsultować się z lekarzem, by sprawdził czy nie istnieje ryzyko przedwczesnego porodu, którego zapowiedzią może być odejście czopu.

Niepokój powinna wzbudzić również sytuacja, gdy odchodzący czop jest mocno przekrwiony lub widoczne są w nim fragmenty błon śluzowych, a także nagły ból, który pojawił się wraz z czopem.

Zobacz też: Jak przyspieszyć poród po terminie? >>>>

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo