Śluz w ciąży [wygląd, charakterystyka, niepokojące objawy]

Tuż po zapłodnieniu na skutek działania hormonów szyjka macicy staje się elastyczna, rozpulchniona i zasiniona, zaś śluz szyjkowy gęstnieje tworząc czop śluzowy zamykający kanał szyjki macicy. Wydzielany w sporej ilości śluz szyjkowi stanowi więc naturalną barierę przed zakażeniami. Na przestrzeni 9 miesięcy ciąży warto obserwować jego kolor, zapach i konsystencję, a w razie wątpliwości, konsultować je z lekarzem prowadzącym ciążę.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wzmożone wydzielanie się śluzu w ciąży jest fizjologicznym i naturalnym objawem.
  • Śluz w ciąży nie powinien intensywnie pachnieć.
  • Wydzielina pochwowa przyszłej mamy może być bezbarwna, jasnożółta lub biaława. W końcówce ciąży może mieć różowe zabarwienie.
  • Wskazaniem do wizyty u lekarza są upławy w kolorze szarym, zielonkawym, z widocznymi pasemkami krwi czy serowatymi grudkami.

Śluz i upławy w ciąży

Wydzielanie się śluzu w ciąży jest fizjologicznym objawem, który w większości przypadków nie powinien powodować niepokoju. Jego kolor i konsystencja mogą się zmieniać w zależności od etapu ciąży, jednak warto, aby przyszła mama śledziła zmiany zachodzące w jej ciele. Kolor i konsystencja śluzu w ciąży to ważna wskazówka na temat zdrowia. Jego podstawową funkcją jest obrona przed infekcjami, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla mamy, ale również rozwijającego się dziecka. Co warto wiedzieć na temat śluzu szyjkowego w ciąży?

Generalnie obecność śluzu szyjkowego w pochwie jest fizjologicznym objawem, który świadczy o prawidłowej pracy układu rozrodczego. Śluz odgrywa istotną rolę na etapie zachodzenia w ciążę, ale również przez cały czas jej trwania. Jest odpowiedzialny za tworzenie bariery ochronnej dla śluzówki wyścielającej szyjkę macicy i pochwę. Chroni ją przed powstawaniem obtarć w trakcie penetracji, następnie stanowi idealne środowisko dla plemników, które dzięki niemu mogą przemieszczać się w stronę komórki jajowej. Po zapłodnieniu z części śluzu wytwarza się tzw. czop śluzowy blokujący ujście szyjki macicy, a zadaniem śluzu wydzielanego na bieżąco jest zapobieganie rozwojom infekcji i wnikaniu patogenów wgłąb organizmu matki. Wiele kobiet obserwuje więcej śluzu w ciąży, niż przed zajściem w nią, stąd niekiedy pojawiające się obawy, czy nie są to upławy chorobowe.

Śluz w ciąży – jak wygląda?

Konsystencja śluzu w ciąży jest na ogół lekko wodnista. Może przypominać tę około owulacyjną. Nie oznacza to jednak, że gęsty śluz w ciąży jest od razu czymś niepokojącym – w poszczególnych trymestrach może się to bowiem zmieniać. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie kobiety w ciąży zachodzą rozmaite procesy o podłożu hormonalnym, które znacząco wpływają na ukrwienie m.in. narządów rodnych, ale także wydzielanie się śluzu. Dopóki jest on bezbarwny lub w kolorze białawym lub nawet lekko żółtym, jest bezwonny i nie towarzyszą mu takie objawy jak świąd czy pieczenie, prawdopodobnie wszystko jest w porządku. Warto jednak pamiętać, że to, jak wygląda śluz w ciąży jest ważną wskazówką na temat zdrowia kobiety i bezpieczeństwa rozwijającego się dziecka, dlatego jeśli cokolwiek – ilość śluzu, jego konsystencja czy barwa – wzbudza niepokój i wątpliwości, koniecznie należy o tym poinformować ginekologa na najbliższej wizycie kontrolnej.

Śluz na początku ciąży

Wiele kobiet pragnących zostać mamami wypatruje pierwszych objawów ciąży. Bacznie obserwują swój organizm i szukają zmian mogących świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Śluz w pierwszych dniach ciąży może być inny niż w dotychczasowych cyklach, ale nie jest to regułą. U niektórych kobiet około 5-6 dnia po zapłodnieniu pojawiają się intensywne, bezwonne i mlecznobiałe lub przezroczyste upławy. Początek ciąży to czas, w którym macica intensywnie przygotowuje się na przyjęcie zarodka, jego zagnieżdżenie, a następnie bezpieczne zamknięcie drogi dla patogenów. Nadprodukcja śluzu ma za zadanie ułatwić podróż plemnikom i zapłodnionej komórce jajowej, a następnie stworzyć czop, który zamknie na 8-9 miesięcy ujście szyjki macicy. To, jaki śluz na początku ciąży pojawi się u konkretnej kobiety jest jednak związane z wieloma czynnikami: niektóre przyszłe mamy nie obserwują u siebie żadnych zmian w tym zakresie w pierwszych tygodniach ciąży. Jeśli kobieta dobrze zna swój organizm i zauważa, że zamiast standardowych objawów poprzedzających okres pojawiły się inne (np. zamiast wrażenia suchości obserwuje wzmożoną wilgotność pochwy), z pewnością warto wykonać test ciążowy. Należy jednak pamiętać, że aby był on miarodajny, trzeba poczekać co najmniej 10 dni od stosunku, a najlepiej do 1. dnia oczekiwanej miesiączki.

Kolor śluzu w ciąży

Wydzielanie śluzu w ciąży może się zwiększać w niektórych okresach, w innych maleć, jednak generalnie jest go więcej, niż na co dzień. Zdrowy, niestanowiący powodów do niepokoju kolor wydzieliny w ciąży waha się między przezroczystym a jasnożółtym. Na końcówce ciąży, w tygodniach poprzedzających poród, przyszła mama może obserwować różową wydzielinę pochwową. Najczęściej jest to naturalny objaw powodowany przekrwieniem i pękaniem naczyń szyjki macicy, która stopniowo przygotowuje się do rozwarcia. Jeśli nie są to intensywne krwawienia i nie towarzyszą im regularne skurcze, wszystko jest prawdopodobnie w normie, warto jednak poinformować o tym swojego ginekologa. Jeśli jednak różowe upławy pojawią się wcześniej – w czasie pierwszego lub drugiego trymestru, konieczne jest skonsultowanie tego objawu niezwłocznie.

Intensywnie żółty śluz w ciąży jest często objawem infekcji o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym i również należy go skonsultować. Jasnożółty lub biały stanowi fizjologiczną normę. Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli kolor wydzieliny pochwowej nie jest niepokojący, regularne wykonywanie badań ginekologicznych i moczu jest niebywale istotne w profilaktyce wszelkich infekcji dróg rodnych w ciąży.

Zapach śluzu w ciąży oraz objawy niepokojące

Upławy w ciąży powinny być bezwonne lub mieć lekki zapach. Jeśli woń jest bardzo intensywna i nieprzyjemna, koniecznie należy udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Dodatkowym wskazaniem do wizyty u lekarza powinny być upławy w kolorze szarym, zielonkawym, z widocznymi pasemkami krwi czy serowatymi grudkami. Wszystkie te objawy mogą świadczyć o toczącej się infekcji, która nie tylko zagraża zdrowiu mamy, ale także dziecka. Niektóre szczepy bakterii, takie jak Ureaplasma, a także drożdżaki powodujące grzybicę, mogą być przyczyną przedwczesnego rozwierania się szyjki macicy. Kobiety w ciąży, ze względu na zmiany hormonalne i zmieniające się pH pochwy są bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje, dlatego dbałość o higienę i dokładne obserwowanie wydzieliny pochwowej jest w tym czasie szczególnie istotne.

Źródła:
  • What do different colors of discharge mean in pregnancy? Medical News Today, dostęp 17.02.2020
  • Pathological Vaginal Discharge among Pregnant Women: Pattern of Occurrence and Association in a Population-Based Survey, Tânia Maria M. V. da Fonseca, Juraci A. Cesar i Elisabeth B. Schmidt

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo