Karmienie naturalne

Za mało mleka? Pomożemy Ci!

Prześlij dalej Drukuj
Karmienie naturalne: Za mało mleka? Pomożemy Ci!

fot. RF

"Dlatego już w szpitalu Karolinka dostała mleko modyfikowane i teraz, gdy ma 3 tygodnie, muszę ją dokarmiać (bez dodatkowej porcji mleka modyfikowanego prawie nie przybiera na wadze!). Nie chcę rezygnować z karmienia naturalnego, bo wiem jakie to ważne! Co robić, aby mleka było więcej?"

Gratuluję pani dobrego podejścia i właściwej determinacji! Aby mieć pokarm, warto podjąć wszelkie starania. Niestety, bardzo dużo mam w pani sytuacji rezygnuje z karmienia naturalnego, sadząc, że sprawa jest już przesądzona – nie ma pokarmu w piersiach, trzeba przejść na sztuczne karmienie. Tymczasem wielu mamom z powodzeniem udaje się wzbudzić produkcję pokarmu. Co więcej, są przypadki, kiedy mleko pojawia się u kobiet, które nie rodziły (np. w przypadku mam adopcyjnych noworodka). Bardzo możliwe, że i pani uda się zwiększyć laktację i tym samym wyeliminować dokarmianie Karolinki. Oto metody, które mogą być pomocne przy pobudzaniu laktacji.

Częste przystawianie

Jest ono podstawą prawidłowej laktacji. Im maluszek częściej i dłużej ssie, tym więcej mleka pojawia się w piersi. Proponuję pani całkowite oddanie się córeczce (przynajmniej przez kilka dni). Polegujcie razem (nawet całe dnie!), córeczka niech ssie pierś, a mama odpoczywa. W ten sposób maleństwo pobudza zakończenia nerwowe znajdujące się na skórze brodawki i otoczki, które „dają znać” przysadce mózgowej, aby wydzieliła dwa hormony: prolaktynę (odpowiada za powstanie pokarmu w piersi) oraz oksytocynę (powoduje wypływ mleka). Proszę podawać małej pierś zawsze, kiedy tego zechce. Pozostawiam także pod pani rozwagę zabranie Karolinki do małżeńskiego łóżka (to zdecydowanie ułatwi pani częste przystawianie dziecka także w nocy. Proszę jednak pamiętać o zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa – powinno mieć swoją kołderkę i leżeć „od ściany”).

Pomoc laktatora

To niepozorne urządzenie może okazać się pani dużym sprzymierzeńcem. Na rynku jest ich duży wybór – od ręcznych po elektryczne. Laktatory można także wypożyczać ze szpitali położniczych. Po każdym karmieniu proszę jeszcze dodatkowo odciągnąć pokarm z piersi. Aby pobudzić powstawanie mleka, należy zastosować odpowiedni schemat odciągania. Na pewno sprawdzi się model 7-5-3, czyli najpierw należy przystawić laktator na 7 minut do jednej piersi i na 7 do drugiej, dalej do każdej po 5 i po 3 minuty. Odciągnięty pokarm warto podać córeczce.

Ważne akcesoria

Jeśli konieczne nadal będzie dokarmianie córeczki proszę rozważyć zakup specjalnego systemu wspomagającego karmienie – SNS, fi rmy Medela. To proste urządzenie pomoże pani dokarmiać maleństwo w czasie, gdy ssie ono pierś (czym pobudza wytwarzanie pokarmu). Do piersi przykleja się cieniutką rurkę, przez którą płynie mleko modyfi kowane. Warto także zwrócić uwagę na to, czy Karolinka dobrze ssie, tj. czy obejmuje ustami znaczną część otoczki. Jeśli odruch ssania u małej jest słaby, proszę raczej nie dawać jej smoczka–uspokajacza. Często to on powoduje zaburzenia ssania u noworodków.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez asiul dnia 14 czerwca 2015, godz. 23:29

  nie każda kobieta jest cudownym urządzeniem do produkcji mleka, moje dziecko trafiło w 3 miesiącu życia do szpitale ze względu na zapalenie płuc. Oczywiście stres miałam na maksa i nie dojadałam, mało piłam, nie dosypiałam. Panie pielęgniarki doradzały dokarmiać dziecko butelką, bo na pewno tracę pokarm... przykro mi było. Ale zawzięłam się, też piłam herbatki ziołowe, tylko ja Lactosan i przykładałam do cycka naprawdę często. Do tego karmiłam w nocy, na każde żądanie...i mimo że wyglądałam na zaniedbaną, niedospaną i przemęczoną to się udało I jestem z siebie dumna.


 • dodany przez Milena dnia 5 lutego 2015, godz. 18:40

  Nie wiem czemu, ale od samego początku ciąży wiedziałam,ze chcę karmić piersią, ciężko było ale udało się. Ta bliskość z dzieckiem, wspaniałe uczucie, tak patrzy na mnie ufnie. Staram się odpowiednio o nią dbać, podaję Vita DK , codziennie kapię, jak to jest...czy powinno naoliwiać sie włoski czy nie? Chodzi mi o ciemieniuchę.


 • dodany przez jolka dnia 13 sierpnia 2012, godz. 07:56

  dałas mi nadzieje na karmienie piersia dziekuje:)nie poddam sie:)


 • dodany przez Maggy dnia 14 czerwca 2010, godz. 15:42

  To sie zdarza - brak mleka. Tak mi powiedziala polozna w szpitalu. Powiedziala tez, ze to przejdzie i czasami tak bywa na poczatku. Tylko, ze nie powiedziala wlasnie, ze jak sie zacznie dziecko karmic sztucznie to dziecko moze sie do tego szybko przyzwyczaic. Cale szczescie - dzieki dobremu laktatorowi i jeszcze lepszym ziolka (Herbapol "na laktacje") chwilowe trudnosci minely i po 3 tygodniach moglam juz bez problemu karmic maluszka. Do czasu jeszcze pol na pol: moje-modyfikowane a teraz (4 miesiace)juz tylko swoim wlasnym karmie. I dzieciaczek rosnie jak na drozdzach!!! :-))))


  (4 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię