Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hickesa) są swego rodzaju „treningiem” przed porodem. Jak wyglądają, kiedy się pojawiają i jak je rozpoznać? No i przede wszystkim: jak nie pomylić ich ze skurczami porodowymi? Sprawdź!

Skurcze przepowiadające poród

Skurcze przepowiadając nie są niczym groźnym. Przygotowują jedynie mięsień macicy do porodu. W drugim trymestrze staną się na tyle wyczuwalne, że będziesz mogła zmierzyć czas ich trwania i częstotliwość. Zapisuj te informacje i przekaż je lekarzowi prowadzącemu ciążę podczas wizyty.

Skurcze przepowiadające: na ile przed porodem się pojawią?

Bardzo delikatne skurcze macicy pojawiają się już… w 3 miesiącu ciąży! Wtedy jeszcze są praktycznie niewyczuwalne, ale już niedługo, bo po 20 tygodniu ciąży trzymając dłoń na brzuchu będziesz mogła poczuć skurcze Braxtona-Hickesa. W kolejnych miesiącach staną się coraz wyraźniejsze, a tuż przed porodem wiele ciężarnych skarży się na częste i bolesne skurcze przepowiadające.

Najczęściej nasilają się one po 36. tygodniu ciąży i określane są wówczas jako skurcze zapowiadające poród. Są nie tylko „treningiem przed godziną zero”, ale również pomagają się dziecku odpowiednio przemieścić i ułożyć główką w kierunku kanału rodnego. Nie powinny budzić twojego niepokoju, ponieważ nie prowadzą do rozwierania się szyjki macicy. Skurcze przepowiadające pojawiające się na kilka dni przed rozpoczęciem się porodu nie są żelazną regułą. Może się zdarzyć, że w ogóle nie zaobserwujesz napinania się mięśni nawet na kilka dni przed pojawieniem się maleństwa na świecie.

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Już wiesz, że możesz się spodziewać skurczy przepowiadających. Tylko jak one wyglądają? Niektóre kobiety odczuwają je podobnie do dolegliwości menstruacyjnych: pomimo, że trzon macicy napina się od okolic pępka, ból odczuwalny jest w dole brzucha. Może także promieniować na okolice krzyża, krocza, pachwin i na uda. Skurcze Braxtona-Hickesa trwają od 30 s do 2 minut. Początkowo są bezbolesne, ale zdarza się, że na kilkanaście lub kilka dni przed spodziewanym terminem pojawienia się dziecka na świecie przybierają na sile. Niejedna przyszła mama pomyliła je z początkiem porodu!

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych? Pierwsze z nich najczęściej znikają po zmianie pozycji ciała. Złagodzi je również odprężająca ciepła kąpiel lub kilka głębokich wdechów. Nie są regularne i nie nasilają się wraz z upływem czasu. Właściwe skurcze porodowe stają się coraz silniejsze i są bardzo regularne.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo