5 sposobów na kolkę u niemowlaka

Jak pomóc noworodkowi, który ma kolkę?

Jednym z najczęstszych powodów nieprzespanych nocy i zmartwień są dla młodych rodziców kolki u noworodka – jak pomóc, żeby maluch i jego rodzice nie cierpieli z powodu przykrych objawów? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które warto wziąć pod uwagę, gdy dziecko często po posiłkach płacze i podkurcza nóżki.

5 sposobów na kolkę u niemowlaka

Skąd biorą się kolki?

Kolka u noworodka objawia się silnym bólem brzucha, jego napięciem i twardością. Dziecko podkula nóżki, gwałtownie je prostuje, zaciska dłonie w piąstki, płacze i krzyczy nawet przez kilka godzin po posiłku. Powodem jest brak sprawności układu pokarmowego, który w pełni przystosuje się do pracy dopiero po około trzech miesiącach życia dziecka. Na razie jednak nie radzi sobie z efektywnym trawieniem pokarmu.

Kolki u noworodka: Jak pomóc?

1. Gotowe preparaty z apteki i sklepu

W sklepach dostępnych jest wiele preparatów, które warto wypróbować. Należy do nich na przykład mieszanka Bebiko Omneo, zapobiegająca kolkom u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Z kolei zarówno kolka u niemowlaka karmionego piersią, jak i butelką, może przybrać łagodniejszy obrót lub zaniknąć po podaniu herbatki z kopru włoskiego. Taka herbatka pomaga usunąć wzdęcia i pozbyć się gazów. Jeśli kolka jest bardzo nasilona, warto poprosić o radę pediatrę – leki zapobiegające wzdęciom u dzieci, na przykład Infacol, uzupełnia się czasami łagodnymi środkami uspokajającymi na bazie naturalnych składników.

2. Odpowiednia dieta mamy

Często za kolki u dzieci karmionych piersią odpowiada dieta mamy. Wśród najbardziej ryzykownych produktów należy wymienić te, które powodują wzdęcia – fasolę, kapustę, a także potrawy ciężkostrawne, na przykład smażone na tłuszczu. Warto obserwować malucha i notować, jakim posiłkom mamy towarzyszą kolki

3. Relaks i odprężenie

Dzieci, które odczuwają ból, czują także lęk. Kolkom towarzyszy duże napięcie, które dodatkowo wzmaga ból i w ten sposób objawy wzajemnie się nasilają. Jak pomóc dziecku przy kolce, by załagodzić także jego negatywne emocje? Ostoją bezpieczeństwa dla dziecka są mama i tata. Powinni więc jak najczęściej przytulać dziecko, kołysać je, nosić w ramionach. Można delikatnie masować wzdęty brzuszek zgodnie z ruchem wskazówek zegara, by przynieść ulgę i pobudzić pracę jelit. Wcześniej jednak konieczne jest posmarowanie jego skóry ciepłą oliwką. Kojąco działa także głos mamy lub taty – warto mówić do malucha, opowiadać mu coś i uśmiechać się. Wiele dzieci czuje się bezpiecznie także mając przy sobie ulubiony kocyk lub maskotkę.

4. Ciepłe kąpiele

Niektóre dzieci szczególnie lubią kąpiele. Warto wykorzystać ten fakt, by ulżyć dziecku przy kolce. Ciepła woda i delikatny strumień z prysznica mogą przynieść ulgę na pewien czas. Obserwowanie dziecka z pewnością pozwoli łatwo odgadnąć, co pomaga mu się odprężyć i łagodzi dolegliwości.

5. Jedzenie w odpowiedniej atmosferze

W jaki sposób pośpiech przy posiłku wpływa na prawdopodobieństwo pojawienia się kolki u dziecka? Łapczywe połykanie pokarmu lub chwytanie samej brodawki sprawia, że maluch połyka powietrze. Zalega ono w jelitach, powodując wzdęcia. Warto zadbać, by dziecko nie było karmione po dłuższym czasie bez jedzenia, a także by zawsze po posiłku mu się odbiło – w ten sposób nadmiar powietrza zostanie usunięty. Dla niemowlaków karmionych z butelki zbawienny bywa specjalny smoczek antykolkowy, który zapobiega połykaniu powietrza.

Niektóre maluchy miewają skłonność do kolek, inne są od nich niemal wolne. Gdy tylko pojawią się kolki u noworodka warto mieć w pamięci, jak można na nie zaradzić.

Komentarzy: 4

Dodaj komentarz

Boże Narodzenie
Kalendarz adwentowy dla dzieci i rodziców
Kalendarz adwentowy dla dzieci jest zapowiedzią wyczekiwania pierwszej gwiazdki. Czekoladki i zabawki to tylko część niespodzianek, jakie może skrywać. Sprawdź, gdzie dostać najlepsze kalendarze adwentowe oraz jak zrobić je samemu.
Czytaj dalej
Rozrywka
14 przykładów na to, że bałagan to synonim słowa dziecko
Chwila nieuwagi i dziecko potrafi zamienić dom w prawdziwe pobojowisko. Wie o tym praktycznie każdy rodzic. Mąka, puder, krem, pianka to tylko niektóre narzędzia zbrodni. Sprawdźcie naszą galerię najciekawszych, ale
Czytaj dalej