Sprawdź porady specjalisty położnej dotyczące kolki nerkowej w czasie ciąży. Poznaj domowe sposoby jej leczenia oraz dowiedz się, jakie objawy wskazują na kolkę nerkową.
Kolka nerkowa: co to jest?
Kolka nerkowa jest to nagły ból odczuwany w okolicy lędźwiowej kręgosłupa (dolna część pleców). Może on promieniować w okolicę narządu rodnego i spojenia łonowego, a często także do wewnętrznej powierzchni ud. Dlatego często jest mylony przez ciężarne ze skurczami przepowiadającymi lub skurczami porodowymi. Sama kolka nerkowa jest tylko objawem choroby, jaką jest kamica nerkowa i nie zagraża ciąży. Natomiast jest to stan wymagający dalszej diagnozy, szczególnie w przypadku nawrotów.
Kolka nerkowa: przyczyny
Jak już wspomniano, kolka nerkowa jest tylko objawem choroby zwanej kamicą nerkową. Przyczyną ataku kolki nerkowej jest przemieszczenie się złogu, czyli tzw. kamienia, do moczowodu, co wywołuje silny ból. Natomiast kamica nerkowa powstaje przez wytrącanie się substancji chemicznych zawartych w moczu takich, jak: szczawian wapnia, fosforany, kwas moczowy. Sytuacje sprzyjające powstawaniu złogów w nerkach to: spożywanie niewielkiej ilości płynów w ciągu doby, dieta bogata w szczawiany, tłuszcze, nadmierną ilość wapnia.
Objawy kamicy nerkowej
Objawy kolki nerkowej to nagły ból w dolnej partii pleców, który promieniuje do narządu rodnego i do wewnętrznej części ud. Czasami ból może być również zlokalizowany w okolicy nadłonowej, gdy złóg przemieścił się do cewki moczowej. Dla wielu kobiet jest to ból o wiele silniejszy niż skurcze porodowe. Jak wspomniano kolka nerkowa jest głównym objawem kamicy nerkowej.
Napadowi kolki nerkowej mogą towarzyszyć również inne objawy i dolegliwości takie, jak:
- Nudności;
- Wymioty;
- Parcie na mocz i oddawanie niewielkich ilości moczu;
- Omdlenie;
- Objawy zakażenia układu moczowego (ZUM), jeśli towarzyszy kamicy nerkowej – gorączka, dreszcze.
Kolka nerkowa leczenie
Leczenie kolki nerkowej w ciąży jest tylko zachowawcze, czyli objawowe. Stosuje się leki przeciwbólowe w zależności od nasilenia bólu oraz leki rozkurczające. Leczenie przeciwbólowe jest dobierane specjalnie w zależności od nasilenia bólu. Dalsze leczenie kamicy nerkowej przy nawrotach napadów kolki nerkowej zawsze konsultuje się z lekarzem urologiem.
Domowe leczenie kolki nerkowej, a także każdej innej choroby w ciąży jest niewskazane. Nawet jeśli przed ciążą byłaś leczona na kamicę nerkową, powinnaś w tej sytuacji skontaktować się z lekarzem. Wiele leków, które są stosowane u kobiet, które nie są w ciąży, nie można stosować w trakcie ciąży. Zatem przed każdym użyciem leków powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Zapobieganie kolce nerkowej i powstawaniu kamicy nerkowej
W ciąży zawsze rozsądniej jest zapobiegać chorobom, niż doprowadzać do ich leczenia. Tak jest również w przypadku kolki nerkowej. Poniżej kilka domowych sposobów, które mogą przyczynić się do uniknięcia ataku kolki nerkowej.
- Picie dużej ilości płynów – każda kobieta w ciąży powinna wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie. Najbardziej pożądanym płynem do picia jest zawsze woda, ale mogą to być również soki owocowe i warzywne, czy herbata. Pamiętaj, że niewskazane jest picie dużych ilości kawy ze względu na działanie moczopędne. Jeśli nie wiesz, ile wypijasz, możesz zrobić prosty test przez zapisywanie na kartce, czy w telefonie każdej ilości spożytych płynów. Domowa, niska szklanka ma pojemność ok. 250 ml, natomiast kubek ok. 300 ml. Jest to metoda, która na pewno pomoże Ci w oszacowaniu Twojego dobowego spożycia płynów.
- Zbilansowana dieta – ciężarne zazwyczaj jedzą zdrowo, ale zdarza się również, że działają niekorzystnie w tą drugą stronę. Oznacza to, że jedzą ogromną ilość zdrowych produktów, nawet powyżej swojego dziennego zapotrzebowania. Najbezpieczniej w ciąży jest jeść wszystko na tzw. „garści”. Na przykład, jeśli zjesz kilogram malin to może Ci to zaszkodzić, ale garść malin wpłynie korzystnie i dostarczy Twojemu organizmowi witamin. Dotyczy to również innych produktów np. szklanka mleka, mały jogurt itp. Powstawaniu kamieni nerkowych może również zapobiec ograniczenie dużej ilości tłuszczu w diecie. Zamień potrawy smażone na pieczone, a w swojej diecie zwiększ również udział ryb. Ogranicz także spożycie szczawianów. Oparta na tych zasadach dieta jest zalecana przy atakach kolki nerkowej.
- Ograniczenie spożycia soli kuchennej – przyprawiaj swoje potrawy innymi przyprawami. Dodatkowo spożycie dużej ilości soli w ciąży może powodować powstawanie obrzęków, a dzięki jej ograniczeniu pozbędziesz się tego problemu.
Atak kolki nerkowej w ciąży nie jest groźny dla dziecka, ale powoduje traumatyczne doznania u przyszłej mamy. Pamiętaj, że nie powinnaś bagatelizować żadnego bólu w ciąży. Częste napady są dokuczliwe, wpływają na pogorszenie Twojego nastroju, a także nastroju Twojego dziecka. Dlatego powinnaś skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe i poprawić swój komfort życia w ciąży.
66 komentarzy