Badanie WR w ciąży

Badanie WR, czyli tzw. odczyn Wassermana, to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta spodziewająca się dziecka. Test wykrywa obecność syfilisu, czyli kiły. Dlaczego badanie to jest takie ważne?

Badanie WR w ciąży

Badanie WR: co to jest?

Kiła to choroba zakaźna, która przenoszona jest drogą płciową. Można się nią zarazić podczas stosunków płciowych, analnych, oralnych, a także nawet podczas całowania osoby chorej.

Przyczyną choroby jest krętek blady, spiralna bakteria, która wywołuje kiłę jedynie u ludzi. Syfilis doprowadza do zakażenia organizmu i powoduje ogólnoustrojową chorobę. Nieleczona może spowodować uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia, zapalenia stawów, zaburzenia psychiczne, a także uszkodzenie lub nawet utratę wzroku. W skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Chorobę wykrywa się na podstawie obecności w surowicy przeciwciał, które skierowane są ku bakterii wywołującej kiłę, czyli przeciw krętkowi blademu. Krew do testu pobierana jest w standardowy sposób, jak do każdej morfologii. W warunkach laboratoryjnych surowica krwi jest poddawana badaniu. Antygenem stosowanym do potwierdzenia obecności przeciwciała dla krętka bladego jest kardiolipina. Jest to związek chemiczny – fosfolipid, który został wyizolowany z serca wołu i uzupełniony lecytyną.

U zdrowych ludzi wynik badania WR jest negatywny. Wynik pozytywny oznacza, że badana osoba jest prawdopodobnie chora na kiłę. Należy wykonać dodatkowe badania, czyli testy FTS i ARS, które jednoznacznie stwierdzą bądź odrzucą wystąpienie choroby. Zdarza się bowiem, że test przesiewowy na kiłę wykazuje wynik fałszywie dodatni.

Badanie WR w ciąży

Badanie WR jest bardzo ważnym badaniem dla ciężarnej kobiety. W czasie przebiegu ciąży kobiety chorej na syfilis, może dojść do zakażenia maluszka bakteriami, które krążą we krwi matki. Grozi to poronieniem, przedwczesnym porodem, śmiercią dziecka lub rozwojem poważnych wad rozwojowych, takich jak głuchota, ślepota, powiększenie i choroba wątroby. Maluch może urodzić się z kiłą wrodzoną, która powoduje zmiany fizyczne na skórze dziecka, a także wpływa na nieprawidłową budowę jego organów wewnętrznych. Nieleczona kiła u kobiety ciężarnej grozi również zarażeniem się dziecka chorobą podczas porodu.

Badanie WR w kierunku kiły przeprowadza się u ciężarnych dwukrotnie. Pierwszy raz ma miejsce na samym początku, jeszcze w pierwszym trymestrze. Drugi raz badanie robi się około 37. tygodnia ciąży. Wczesne wykrycie syfilisu wymaga podjęcia leczenia, które zazwyczaj kończy się sukcesem. Podawane leki pozwalają prawie całkowicie wyeliminować ryzyko przeniesienia bakterii na maluszka.

[Zdjęcie główne: Pixabay]

Dodaj komentarz

Komunia
Buty komunijne dla dziewczynki: 3 kroki do znalezienia ideału
Sukienka na komunię już jest, trzeba jeszcze tylko wybrać buty komunijne dla dziewczynki. O jakich trzech rzeczach powinnaś pamiętać zanim dokonasz zakupu? 1. Odpowiedni model i kolor butów komunijnych dla dziewczynki Przyjęło
Czytaj dalej
Badania
Badanie GBS w ciąży
Badanie GBS to jedno z obowiązkowych badań, którym powinna się poddać ciężarna kobieta. Jest ono robione w kierunku wykrycia bakterii paciorkowca grupy B. Jej obecność w drogach rodnych kobiety podczas porodu
Czytaj dalej
Badania
RDW CV w morfologii: o czym świadczy podwyższone, a o czym obniżone RDW-CV?
Jednym z najbardziej podstawowych badań krwi, które jest w stanie powiedzieć bardzo dużo na temat naszego stanu zdrowia, jest morfologia krwi. W jej skład wchodzi między innymi wskaźnik RDW CV.
Czytaj dalej
Badania
Badanie czystości pochwy: jak przygotować się do badania?
Jednym z podstawowych badań ginekologicznych jest badanie czystości pochwy. Polega na ocenie biocenozy pochwy, w której w warunkach fizjologicznych powinien dominować pałeczki Lactobacillus. Badanie czystości pochwy wykonywane jest przede wszystkim
Czytaj dalej
Badania
Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]
Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych. Wchodzi ono w skład pakietu badań profilaktycznych, pozwalających ocenić nasz ogólny stan zdrowia. Z tego powodu powinno być wykonywane minimum raz
Czytaj dalej
Badania
Badania przed ciążą: 8 badań, które powinna zrobić przyszła mama
Badania przed ciążą nie są tak oczywiste jak te wykonywane już w trakcie oczekiwania na narodziny dziecka. Tymczasem podstawowe badania laboratoryjne wykonane jeszcze przed ciążą mogą nas ustrzec przed problemami
Czytaj dalej