Czy można mrozić śledzie? Sprawdź, jak przechować rybę

Po większych uroczystościach rodzinnych i świętach w lodówce często zostają spore zapasy jedzenia, szczególnie że zdarza nam się przygotowywać zbyt duże porcje. Zazwyczaj przez kilka dni dojadamy pozostałości, m.in. świąteczne zupy, sałatki czy karpia. Nie wszystkie produkty jednak mogą długo stać, ponieważ szybko się psują, co niestety oznacza, że muszą trafić do kosza. Jeśli chcesz uniknąć marnowania żywności, najlepszym sposobem na przedłużenie świeżości niektórych dań będzie mrożenie. Oczywiście nie wszystkie produkty się do tego nadają. A czy śledzie można mrozić? Czy można mrozić matiasy? Czy można zamrozić śledzie po kaszubsku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zdecydowanie najlepiej mrozić śledzie surowe, niepoddane jeszcze przetworzeniu. Wystarczy je zapakować w specjalne woreczki do mrożenia lub folię aluminiową. Ryby kupione w całości przed włożeniem do zamrażalnika należy bezwzględnie oczyścić i sprawić, czyli pobawić wnętrzności.
  • Śledzie zamrożone na surowo można przechowywać w zamrażalniku maksymalnie 2-3 miesiące.
  • Lepiej nie mrozić śledzi przetworzonych, tzn. po kaszubsku, w marynatach, np. w oleju, w śmietanie, ponieważ niektóre zawarte w nich składniki źle znoszą ten proces. Do mrożenia nie nadaje się m.in. nabiał czy olej. Kiepsko pobyt w zamrażalniku toleruje również cebula.

Czy śledzie można mrozić?

Śledź w oleju i z cebulką to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw na świątecznym stole. Przysmak ten ma w naszym kraju tak wielu miłośników, że często uświetnia także inne uroczystości rodzinne. Zazwyczaj, zwłaszcza na Wielkanoc czy Boże Narodzenie, przygotowuje się go w zdecydowanie większych ilościach i niestety zdarza się, że później sporo go zostaje. Wówczas pojawiają się obawy, że ryba ulegnie zepsuciu i będzie musiała trafić do śmietnika, a przecież nikt nie lubi marnowania żywności, które de facto oznacza stratę pieniędzy. Jak zatem tego uniknąć? Czy śledzia można zamrozić?

Zdecydowanie najlepiej do mrożenia nadają się ryby surowe, nieprzyrządzone w żaden sposób. Jeśli kupiliśmy świeże śledzie w całości, a nie filetowane, to koniecznie przed włożeniem do zamrażalnika należy je oczyścić i pozbawić wnętrzności. Następnie warto rybę podzielić na porcję i zapakować do specjalnych woreczków do mrożenia, układając obok siebie, a nie warstwowo. Tak przygotowane można od razu włożyć do zamrażalnika.

Ogólnie jednak zdania na temat mrożenia śledzi w domowych warunkach są nieco podzielone. Nie brakuje opinii, że zwykłe zamrażalniki są nie wystarczające, aby odpowiednio zamrozić rybę, ze względu na jej delikatną tkankę mięsną. Niektórzy twierdzą, że po rozmrożeniu mięso staje się zbyt miękkie, maziste, rozlatuje się i wygląda niezbyt dobrze. Zwraca się również uwagę, że tłuszcz zawarty w rybach ma tendencję do szybkiego jełczenia, a powolne mrożenie sprzyja temu procesowi, szczególnie w przypadku ryb bardziej tłustych jak śledź.

Sprawdź: Jak zamrozić pierogi? Jak przygotować pierogi do zamrożenia?

Mrożenie śledzi solonych. Czy śledzie solone można mrozić?

Przed świętami bardzo często kupowane są śledzie solone, czyli tzw. z beczki, ze względu na to, że dostępność matiasów jest ograniczona, a one same dosyć drogie. Po zakończeniu uroczystości na przeróżnych forach internetowych pojawia się mnóstwo pytań, czy można mrozić śledzie solone. Okazuje się, że tak. Rybę kupioną w całości, trzeba jednak przed zamrożeniem bezwzględnie oczyścić i pozbawić wnętrzności.

Śledź należy do ryb bardziej tłustych, które zamrożone jako surowe mogą być przechowywane maksymalnie 2-3 miesiące.

Zobacz: Mrożenie barszczu czerwonego: Czy barszcz czerwony można mrozić?

Czy można zamrozić śledzie po kaszubsku?

Śledzie surowe można mrozić (chociaż część osób to odradza, ze względu na zmianę struktury rybiego mięsa po rozmrożeniu), ale nieco inaczej prezentuje się kwestia śledzi już przetworzonych. Nie ma co prawda w tych sprawach jednoznacznych opinii, jednakże istnieje wiele głosów, że śledzi po kaszubsku lepiej nie mrozić. Zawierają one bowiem często cebulę i olej, które źle znoszą mrożenie, a wręcz się do tego nie nadają.

Sprawdź: Ile może stać sałatka jarzynowa? Jak przechować sałatkę jarzynową?

Czy można mrozić śledzie marynowane? Czy można zamrozić śledzie w oleju?

Śledzie marynowane również zaliczają się do przetworzonych, a zatem zdaniem niektórych nie nadają się do mrożenia niezależnie od użytej marynaty. Lepiej nie mrozić śledzi w oleju i z dodatkiem cebuli, ponieważ oba te składniki źle znoszą proces mrożenia. Pobyt w zamrażalniku może spowodować utratę walorów smakowych, a także zmianę struktury – ryby tracą jędrność i mogą się rozpadać. Pamiętajmy jednak, że odpowiednio przechowywane śledzie w oleju (tj. w szczelnym słoiku), które zostały przygotowane z surowej ryby dopiero w domu, mogą zachować świeżość nawet do 2 tygodni. Wpływ na trwałość mają również dodatki, zdecydowanie krócej postoją śledzie, do których została dodana świeża cebula (niesparzona).

Lepiej nie mrozić również śledzi w marynacie z dodatkiem octu czy w śmietanie. Potrawy z dodatkiem produktów mlecznych w ogóle raczej nie nadają się do mrożenia, ponieważ pod wpływem tego procesu nabiał zmienia strukturę i po rozmrożeniu może się będzie się rozwarstwiał.

Zobacz: Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik

Czy matiasy solone można mrozić?

Śledzie matiasy, czyli bardzo młode o delikatnym mięsie, również można śmiało mrozić pod warunkiem, że są świeże. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych śledzi, lepiej nie mrozić ich po przetworzeniu, ponieważ większość składników, np. olej, śmietana czy cebula źle znoszą pobyt w zamrażalniku.

Ryby zakupione w całości należy dokładnie je oczyścić i pozbawić wnętrzności. Warto zapakować ją w specjalny woreczek do mrożenia lub folię aluminiową, aby uniknąć wysuszenia mięsa i rozprzestrzenienia się rybnego zapachu na inne produkty. Matiasy filetowane natomiast również lepiej zapakować do woreczków przed włożeniem do zamrażalnika.

Tak przygotowane śledzie można przechowywać w zamrażalce maksymalnie 2-3 miesiące, ponieważ należą one do ryb bardziej tłustych, które krócej zachowują termin przydatności do spożycia.

Sprawdź: Mrożenie ciasta: Jak i jakie ciasta można mrozić?

Czy można zamrozić śledzie w śmietanie?

Śledzi w śmietanie lepiej nie mrozić, ponieważ nabiał źle znosi pobyt w zamrażalniku. W wyniku tego procesu może zacząć się rozwarstwiać i zmieniać konsystencję.

Czy można zamrozić sałatkę śledziową?

Nie zaleca się mrożenia sałatki śledziowe, szczególnie jeśli wśród jej składników znajduje się cebula, majonez, śmietana czy np. jajka. Wszystkie te składniki, podobnie jak ziemniaki, makaron, surowe warzywa nie nadają się do mrożenia.

Sprawdź: Czy można zamrozić rybę po grecku? Ten trik może ułatwić zadania i zadba o smak

Czy można mrozić płaty śledziowe?

Tak, zakupione w sklepie surowe płaty śledziowe (również solone) nadają się do mrożenia. Pod warunkiem, że nie zostały wcześniej w jakiś sposób przetworzone, np. zamarynowane. Niektórzy twierdzą jednak, że rybie mięso jest zbyt delikatne do mrożenia w domowych warunkach i po rozmrożeniu ryba może stać się miękka i rozłazić się.

Czy śledzie w occie można mrozić?

Odradza się mrożenie śledzi wcześniej przetworzonych, najlepiej mrozić te surowe. Dlatego śledzi w occie również lepiej nie poddawać temu procesowi, ponieważ nie wiadomo jak to wpłynie na walory smakowe i czy nie wpłynie negatywnie na układ pokarmowy.

Zobacz: Czy karpia można zamrozić? Sprawdzone metody na przechowanie ryby

Rodzice pytają, czy można zamrozić śledzie

Śledzie czy można mrozić?

Tak, jednak najlepiej mrozić śledzie surowe lub solone. Nie zaleca się mrożenia śledzi już przetworzonych, np. w marynatach, w śmietanie itp. Chociaż niektórzy przestrzegają, że ryba może zmienić strukturę i po rozmrożeniu stać się miękka i rozpadać się.

Czy śledzie solone można mrozić?

Tak, śledzie solone możemy zamrozić. Rybę kupioną w całości trzeba jednak wcześniej sprawić, czyli pozbawić wnętrzności. Surowe ryby solone można przechowywać w zamrażalniku 2-3 miesiące.

Czy filety śledziowe można mrozić?

Tak, kupione świeże filety ze śledzia można zamrozić, jeśli nie zostały wcześniej poddane jakiejś obróbce w stylu marynowania, nie są w oleju lub w śmietanie.

Czy śledzie w śmietanie można mrozić?

Nie, lepiej nie mrozić śledzi w śmietanie, ponieważ nabiał źle znosi ten proces. Zmienia strukturę i konsystencję i po rozmrożeniu rozwarstwia się.

Czy można mrozić śledzie w oleju?

Śledzie w oleju nie za bardzo nadają się do mrożenia. Najlepiej mrozić ryby surowe (lub tylko solone) przed jakimkolwiek przetworzeniem.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne

Cl na ml – 1 cl ile to ml?

Czasami zdarza się, że musimy przeliczyć objętość danego płynu na jednostkę, którą używamy rzadko lub z którą mamy do czynienia pierwszy raz w życiu. Wówczas wydaje się nam, że stajemy...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Jak rozmrozić drożdże?

Jak rozmrozić drożdże? Warto wiedzieć, że istnieją zasady, dzięki którym rozmrożone drożdże będą w stanie w dalszym ciągu pełnić swoją funkcję i mnożyć się w prawidłowy sposób. Sprawdź, jak powinno...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Bigos i kapusta wigilijna – jak mrozić?

Zdaniem wielu osób (jeśli nie wszystkich): “im bigos starszy, tym smaczniejszy”. Zasada ta dotyczy również mrożonej wersji tej potrawy. Sprawdzamy, w jaki sposób mrozić, wekować i przechowywać bigos lub kapustę...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Co zrobić żeby olej się nie pienił?

Co zrobić żeby olej się nie pienił? Chyba każda miłośniczka domowych pączków lub chruścików przynajmniej raz spotkała się z takim problemem. Gdy dochodzi do spienienia oleju, przygotowywane rarytasy wchłaniają więcej...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general