O czym jest Opowieść wigilijna? Ile ma stron? Gdzie i kiedy rozgrywa się jej akcja?

Opowieść wigilijna to jedna z tych książek, po które z przyjemnością sięgają zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy. Ponadczasowość utworu przyczyniła się do powstania ogromnej liczby jego adaptacji filmowych i teatralnych, a także do przełożenia go na wiele języków. Z pewnością warto zatem poznać kilka podstawowych faktów na temat angielskiego arcydzieła. Przydadzą się nam one nie tylko na klasówce!

O czym jest Opowieść wigilijna?

Opowieść wigilijna to opowiadania należące już do klasyki literatury światowej, wydane jeszcze w XIX wieku i przetłumaczona na dziesiątki języków. Przedstawia historię Ebenezera Scrooge’a, starego skąpca i właściciela kantoru. Główny wątek dotyczy przemiany tego bohatera, który pod wpływem niesamowitych zdarzeń dziejących podczas nocy wigilijnej staje się zupełnie innym człowiekiem. Na początku jest ponurym samotnikiem, nie lubi towarzystwa ludzi, a wręcz nim gardzi. Interesują go wyłącznie własne interesy i pomnażanie majątku, nawet kosztem wykorzystywania innych. Zmienia się po tym, jak w Wigilię odwiedzają go duch zmarłego wspólnika, a następnie jeszcze trzy inne zjawy: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Duch Obecnych Świąt i Duch Świąt przyszłych. Po tych wydarzenia staje się serdecznym, miłym i ciepłym człowiekiem takim, jakim był w młodości.

Opowieść wigilijna – streszczenie

Główny bohater książki, Ebenezer Scrooge, to podstarzały właściciel londyńskiego przedsiębiorstwa. Będąc człowiekiem zamożnym, bezlitośnie wykorzystuje własną pozycję społeczną do pomnażania posiadanego majątku. Nie waha się przy tym pomiatać swoimi pracownikami – przede wszystkim kancelistą Bobem Cratchitem, któremu płaci niemal głodową stawkę, każąc mu zarazem siedzieć dzień w dzień w źle ogrzanym pomieszczeniu biurowym. Scrooge nie ma żadnej rodziny oprócz bratanka Freda (usiłującego podtrzymać jakąkolwiek – choćby i wątłą – relację z gderliwym i niedostępnym wujem). Najlepszy przyjaciel oraz wspólnik Ebenezera, Jakub Marley, rozstał się ze światem w Wigilię przed siedmioma laty. Scrooge jako jedyny pojawił się wówczas na cmentarzu, aby odprowadzić zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Oto jednak znowu nastał okres świąt. Rankiem 24 grudnia mrukliwy pryncypał niechętnie przystaje na prośbę swojego kancelisty, który pragnąłby nazajutrz zająć się wyłącznie rodziną. Następnie Scrooge z drwiną odrzuca propozycję spędzenia wieczoru w towarzystwie bratanka i jego najbliższych. Starzec postanawia pracować w Wigilię jak co dzień, a później wrócić samotnie do domu. Jego zdaniem, rodzinne święta to luksus, na który pozwolić mogą sobie tylko najbogatsi. A i oni nie powinni przesadzać z celebracją.

Tego wieczoru Ebenezer posila się zimną owsianką, po czym postanawia pójść do łóżka. Niespodziewanie odwiedza go jednak dziwna postać, którą nawet on – chłodny materialista – musi uznać za zjawę z zaświatów. Przerażony Scrooge rozpoznaje w niej zmarłego Marleya. Dawny przyjaciel ciągnie za sobą ciężki łańcuch, będący wyrazem jego wiekuistej niedoli. Duch oświadcza, że wrócił zza grobu, aby przestrzec wspólnika przed podobnym losem potępieńca. Zapowiada też rychłe pojawienie się kilku następnych zjaw, które mają skierować Ebenezera na właściwą ścieżkę postępowania.

Zgodnie ze słowami Marleya, Scrooge gości u siebie trzy kolejne widma: 

  • Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, 
  • Ducha Obecnych Świąt,
  • Ducha Świąt Przyszłych. 

Każde z widm “oprowadza” starca po niewielkim fragmencie jego własnego życia – zarówno tego minionego, jak i teraźniejszego oraz przyszłego. Zwłaszcza ta ostatnia wizja budzi w Ebenezerze grozę: duch ujawnia mu, że jako izolujący się od świata skąpiec, Scrooge może umrzeć w zapomnieniu i całkowitej samotności. Aby do tego nie dopuścić, chciwy finansista powinien radykalnie zmienić swój stosunek do otaczających go ludzi.

Kiedy Scrooge budzi się następnego ranka, znowu jest w domu całkiem sam. Mocno bierze sobie jednak do serca lekcję, jakiej udzielił mu Marley oraz trzy pozostałe duchy. Odtąd Ebenezer daje się poznać jako zapalony filantrop i przykładny członek rodziny: wspiera finansowo ubogich, zaś w trakcie dni wolnych od pracy regularnie odwiedza bratanka. Całkowicie zmieniają się także jego relacje z Bobem Cratchitem – kancelista może teraz liczyć na znacznie lepsze warunki pracy oraz wyższe wynagrodzenie. Scrooge podejmuje się ponadto opieki nad jego chorym synkiem Timem, który nie będzie już musiał w przyszłości martwić się o pieniądze.

Bohaterowie Opowieści wigilijnej

Główny bohater Opowieści wigilijnej to stary właściciel kantoru Ebenezer Scrooge. Mężczyzna nie lubi ludzi, wręcz gardzi ich towarzystwem, swoich pracowników traktuje w paskudny i nieludzki sposób. Jest wyjątkowo ponury i zdystansowany do świata, nie cierpli Świąt Bożego Narodzenia ani żadnych tradycji z nimi związanymi. Pozostaje samotnikiem i zdaje się, że jedyne, co rzeczywiście go interesuje to zdobywanie pieniędzy i pomnażanie majątku. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń w czasie Wigilii zmienia się nie do poznania. Gdzie pracuje główny bohater książki Opowieść wigilijna? Ebenezer Scrooge pracuje w kantorze, czyli w biurze przedsiębiorstwa (którego jest właścicielem).

Jakub Marley to były wspólnik Ebenezera Scrooge’a, który wspólnie z nim prowadził niegdyś kantor. Był właściwie jedyną bliską osobą dla głównego bohatera. Niestety zmarł w Boże Narodzenie, dokładnie 7 lat przed czasem, kiedy dzieje się akcja Opowieści wigilijnej. Czytelnicy poznają go więc już jako ducha, który odwiedza Scrooge’a w noc wigilijną. Przybywa z ostrzeżenie, aby główny bohatera zaprzestał bycia takim bezdusznym, jakim Marley sam kiedyś był. W przeciwnym razie Scrooga’a również czeka taki sam ponury los, czyli skazanie na wieczną tułaczkę. Za życia niestety Marley był bardzo podobny do Scrooge’a, za co poniósł bolesne konsekwencje. Teraz chce uchronić przed nimi przyjaciela i nakłonić go do zmiany postępowania.

Bob Cratchit to kancelista w kantorze Scrooge’a. Niestety pracodawca nie traktuje go dobrze i płaci marnie. Mimo to Bob przykłada się do obowiązków i stara się wykonywać powierzone mu zadania jak najlepiej, ponieważ ma na utrzymaniu rodzinę, a jego syn Tim jest w dodatku niepełnosprawny. Bohaterowi bardzo więc zależy na utrzymaniu posady, chociaż jego pozbawiony ciepłych uczuć szef postępował z nim nieraz wyjątkowo okrutnie. Bob jest zupełnym przeciwieństwem głównego bohatera, jest pogodny, uśmiechnięty, stara się szukać pozytywów w każdych okolicznościach. Nie załamuje się, mimo że jego rodzinie przyszło żyć w biedzie, a syn jest schorowany i wymaga szczególnej opieki. Jest kochającym ojcem i mężem.

Tim to syn Boba, który niestety jest niepełnosprawny i chory. Porusza się o kulach. Niewielka pensja, którą Scrooge płaci pracownikowi nie wystarcza na pokrycie kosztów leczenia i terapii chłopca. Duch Świąt Przyszłych przedstawia głównemu bohaterowi wizję, z której wynika, że Timowi grozi śmierć, jeśli Scrooge się nie zmieni i nie pomoże tej rodzinie. Jest to jedna z wizji, która szczególnie dotyka głównego bohatera i wpływa na jego przemianę.

Fred jest siostrzeńcem głównego bohatera, który z szacunku do matki i ze względu na pamięć o niej stara się utrzymywać kontakt z bezdusznym wujem. Ceni wartości rodzinne i zawsze obchodzi Święta radośnie i w gronie bliskich. Co roku zaprasza także Scrooge’a, ten jednak konsekwentnie i chłodno odmawia.

Opowieść wigilijna – duchy

  • Duch Wigilijnej Przeszłości,
  • Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia,
  • Duch Przyszłych Wigilii.

Sprawdź: Jak napisać dedykacje do książki?

Kto napisał Opowieść wigilijną? Kim był autor Opowieści wigilijnej?

Opowieść wigilijna (A Christmas Carol) została napisana w grudniu 1843 roku przez angielskiego prozaika Charlesa Dickensa (1812-1870). Należy do cyklu tzw. opowieści bożonarodzeniowych, wydanych w Polsce łącznie w 1958 r. 

Ile stron ma Opowieść wigilijna?

To oczywiście zależy od wydania. W popularnych seriach lektur szkolnych liczy przeważnie około 100 stron. Natomiast w wydaniach bogato ilustrowanych (albo np. dwujęzycznych) może być nawet dwa razy obszerniejsza. A ile rozdziałów ma Opowieść wigilijna? Jest ich 5.

Zobacz też: Sylaby: Jak dzielić wyrazy na sylaby?

Gdzie rozgrywa się akcja Opowieści wigilijnej?

Tłem dla większości wydarzeń przedstawionych w utworze jest Londyn. W jednym z epizodów przenosimy się na moment do małego angielskiego miasteczka, w którym dorastał główny bohater.

Opowieść wigilijna miejsce akcji:

  • stolica Anglii – Londyn, gdzie mieszka i prowadzi swój kantor główny bohater. Akcja poszczególnych scen pozwala nam zajrzeć do kilku miejsc: kantorku i mieszkania Scrooge’a; mieszkaniu siostrzeńca bohatera, gdzie odbywa się wesoła i huczna świąteczna biesiada; budynek londyńskiej giełdy, gdzie zabrał Scrooge’a Trzeci Duch, uboga dzielnica.
  • Małe angielskiego miasteczka – miejsce, gdzie Scrooge spędził dzieciństwo.

Kiedy dzieje się akcja Opowieści wigilijnej?

Jak nietrudno odgadnąć, rzecz dzieje się w dzień wigilii Bożego Narodzenia (oraz podczas samych świąt). Narrator nie podaje konkretnego roku, mamy jednak prawo zakładać, że jest to pierwsza połowa XIX stulecia.

Opowieść wigilijna – czas akcji

  • Wszystkie wydarzenia mają miejsce podczas jednej nocy świątecznej, z 24 na 25 grudnia w XIX wieku.

Zobacz też: Adres Świętego Mikołaja, czyli gdzie wysłać najważniejszy list w roku?

Czego uczy nas Opowieść wigilijna?

Opowieść wigilijna mogłaby stanowić swoistą ilustrację popularnego porzekadła, że pieniądze szczęścia nie dają. Ebenezer Scrooge, mimo swojej uprzywilejowanej pozycji w ówczesnym społeczeństwie, zupełnie nie potrafi cieszyć się życiem. Jego surowa, wiecznie ponura aparycja mocno kontrastuje z obrazem pozostałych postaci  – przede wszystkim Freda, Boba i małego Tima. Mogą oni być ubodzy czy nawet (jak Tim) niepełnosprawni, a mimo to emanuje z nich wewnętrzna radość. Podobnej postawy Scrooge zaczyna się uczyć dopiero po wizycie gości nie z tego świata.

Historia londyńskiego sknery ma nam zatem uświadomić, że szczęście leży w dobrach niematerialnych. Na marginesie warto tu jednak dorzucić pewną ciekawostkę na temat tego, kto jest autorem Opowieści wigilijnej. Charles Dickens napisał bowiem swój utwór w nadziei, że dzięki zarobionym pieniądzom spłaci karciane długi. Na szczęście dla niego, Opowieść okazała się sporym sukcesem finansowym: pierwszy nakład wyprzedano zaledwie w trzy dni.

Opowieść wigilijna – motywy:

  • motyw przemiany – główny bohater pod wpływem wizji przedstawianych mu przez Duchy oraz ostrzeżeń z ust ducha zmarłego wspólnika Marleya zmienia się z bezdusznego skąpca, nienawidzącego ludzi w pogodnego i serdecznego staruszka, który docenia wartość bliskich osób, siłę miłości i przyjaźni oraz znaczenie pomocy bliźniemu.
  • motyw wędrówki – główny bohater prowadzony przez Duchy wędruje, odkrywając tajemnice przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
  • motyw choroby – wątek ten realizowany jest na podstawie losów Tima, czyli syna Boba Cratchita. Dowiadujemy się, że choroba, nawet najcięższa, nie załamuje bohatera, nadal jest pogodnym i radosnym chłopcem, chociaż grozi mu śmierć.
  • motyw biedy – Bob Cratchit i jego rodzina żyją w ubóstwie. Mimo codziennej ciężkiej pracy nie stać ich na przyzwoite warunki życia, a tym bardziej nie mogą sobie pozwolić na zapewnienie choremu synowi odpowiedniego leczenia i terapii.
  • motyw samotności – główny bohater za sprawą wizji Duchów uświadamia sobie, jak jego życie jest puste i bezsensowne z powodu braku bliskich osób.
  • motyw miłości – przedstawiona jako najważniejsza, uniwersalna wartość, której znaczenie uświadamia sobie bohater po przeżyciach z wigilijnej nocy. Miłość widać w szczególności w domu Boba, gdzie wszyscy bardzo się kochają, szanują i wspierają, mimo niesprzyjających okoliczności.

Opowieść wigilijna – filmy

Opowieść wigilijna film z 2009 roku jest chyba najbardziej znaną współczesną animowaną adaptacją opowiadania Dickensa. Produkcję można wypożyczyć za niewielką sumę na kilku portalach streamingowych (aby sprawdzić na jakich, można skorzystać z serwisu upflix.pl).

Jeśli chodzi o nieco wcześniejsze filmowe adaptacje powieści, to w 1999 roku ukazała się również pod tytułem Opowieść wigilijna, a w 1951 roku pod tytułem Scrooge.

Opowieść wigilijna 2009 – gdzie obejrzeć? Film z 2009 roku można wypożyczyć na platformach streamingowych. Aby sprawdzić gdzie dokładnie, można skorzystać z serwisu upflix.pl.

Opowieść wigilijna – jaki to rodzaj literacki?

Wiedząc już, ile stron ma Opowieść wigilijna, warto się zastanowić nad patronującym jej rodzajem literackim. Utwór zaliczymy oczywiście do epiki. Jeśli zaś chodzi o jego przynależność gatunkową, jest to opowiadanie stylizowane na kolędę (podział na strofki zamiast rozdziałów).

Zobacz: Jak sprawić, by dziecko pokochało książki?

Rodzice i uczniowie pytają o Opowieść wigilijną:

Opowieść wigilijna – kim był Fred?

Fred był synem zmarłej siostry Scrooge’a. Starzec traktował go przez długi czas z rezerwą, ostatecznie jednak docenił wartość więzi rodzinnych. 

Opowieść wigilijna – ile ma stron?

Liczba stron zależy od wydania. Większość jednak nie przekracza 100.

Opowieść wigilijna – autor kim jest?

Autorem Opowieści wigilijnej jest Karol Dickens (po ang. Charles Dickens), angielski powieściopisarz żyjący w XIX wieku.

Opowieść wigilijna – rodzaj literacki?

Opowieść wigilijna jest opowiadaniem, a więc należy do rodzaju literackiego zwanego epiką.

Jaki jest czas i miejsce akcji: Opowieść wigilijna?

Akcja dzieje się przede wszystkim w XIX-wiecznym Londynie, chociaż autor na chwile przenosi nas także do małego miasteczka. Czas akcji to jedna noc z 24 na 25 grudnia, w XIX wieku.

Opowieść wigilijna: gatunek?

Gatunek literacki Opowieści wigilijnej to opowiadanie, ponieważ ma narratora.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo