Jak zrobić chrzan? [tarty do słoika na zimę, domowy ze śmietaną lub z jajkiem]

Jak zrobić chrzan? Pytanie to zadajemy sobie najczęściej w okresie Świąt Wielkanocnych, ale sprawdzi się on również jako idealny dodatek do mięs również w pozostałe dni roku. Warto nauczyć się jak zrobić chrzan domowy do słoików tak, aby móc się cieszyć jego smakiem przez cały rok. Poniżej znajdziecie kilka prostych i najpopularniejszych przepisów na domowy chrzan, bez którego trudno wyobrazić sobie smak golonki czy świątecznych jaj.

Jak zrobić chrzan tarty do słoika na zimę? 

Tarty chrzan możemy z powodzeniem przechowywać przez wiele miesięcy w słoikach. Poniżej przedstawiamy bardzo popularny sposób na jego przygotowanie, ale na początku odpowiedzmy sobie skąd najlepiej wziąć chrzan? Oczywiście, w okresie świątecznym, wczesną wiosną, bez problemu zdobędziemy go w większości sklepów spożywczych. Jest on bardzo popularną rośliną polną. Jeśli masz możliwość, to warto poszukać dziko rosnącego chrzanu, którego bulwy będą charakteryzowały się dużo intensywniejszym i bardziej wyrazistym smakiem i aromatem. 

Aby przygotować domowy chrzan z około 0,5 kg bulw, po pierwsze będziesz musiał go obrać ze skórki. W przypadku chrzanu ze sklepu nie będzie to problem. Korzeń jest gruby i prosty. Bez problemu obierzemy go zwykłą obieraczką. W przypadku dziko rosnącego chrzanu sprawa będzie nieco bardziej skomplikowana. Bulwy są dużo cieńsze i bardziej poskręcane. Kiedy już tego dokonamy, to do miski wlewamy kilka łyżek octu winnego (2 do 3) i ścieramy do niej chrzan. Jak utrzeć chrzan? Najlepiej na drobnych oczkach tarki. Całość skrapiamy gorącą wodą i doprawiamy do smaku cukrem, solą oraz sokiem z cytryny. Tak przygotowany chrzan przekładamy do czystych słoiczków i szczelnie zakręcamy. Powinniśmy go przechowywać w lodówce lub zimnej piwnicy. 

Zobacz też: Zepsuty miód – Czy miód może się zepsuć?

Jak zrobić chrzan domowy ze śmietaną? 

Aby przygotować chrzan ze śmietaną, wystarczy, że do przygotowanego według wyżej opisanego przepisu chrzanu, dodać przed jego podaniem śmietanę w ilości „wedle uznania”. Po prostu ma nam smakować! Dzięki temu zyskamy dodatek, który świetnie skomponuje się z takimi daniami jak chociażby golonka czy karkówka z grilla. 

Sprawdź: Czy można jeść surowe [buraki, pieczarki, cukinie, nasiona czarnuszki i inne]?

Jak zrobić ćwikłę z chrzanem do słoików? 

Aby przygotować buraczki z chrzanem, będziemy potrzebować następujących składników: 

  • 25 dag chrzanu
  • 2 kg buraków
  • 10 dag cukru
  • ¼ szklanki octu
  • sól wedle uznania

Buraki po ugotowaniu i obraniu ścieramy na drobnych oczkach tarki. Na tych samych oczkach ucieramy chrzan, który wcześniej czyścimy i obieramy. Dodajemy do smaku wymienione w przepisie przyprawy do smaku i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną ćwikłę z chrzanem przekładamy do słoiczków. Jak pasteryzować ćwikłę z chrzanem? To bardzo proste. Popularnym sposobem jest wkładanie zakręconych słoików do garnka z wodą. Po jej zagotowaniu słoiczki z ćwikłą trzymamy w niej około 20 minut. Następnie wyciągamy i odkładamy w bezpieczne miejsce do ostygnięcia. Uważaj, aby się nie poparzyć!

Sprawdź: Jak zagęścić rzadki dżem? Sprawdź czym zagęścić dżem

Jak zrobić chrzan z jajkiem? 

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez tradycyjnego dania, jakim jest chrzan świąteczny z jajkiem. Jak go zrobić, aby zachwycił wszystkich świętujących z nami gości? Jest bardzo wiele przepisów, a większość gospodyń posiada własną, unikalną recepturę. Istnieje sprawdzony, a przy tym bardzo prosty przepis, dzięki któremu zyskamy pewność, że nasze jaja z chrzanem zasmakują wszystkim domownikom, a przy tym możemy go modyfikować wedle uznania. 

W pierwszej kolejności musimy ugotować jaja, które po ostudzeniu obieramy i ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Na tych samych oczkach ścieramy chrzan, który wcześniej dokładnie czyścimy, myjemy i obieramy. Łączymy obydwa składniki i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Do całości dodajemy wedle uznania musztardę, majonez oraz śmietanę. Całość bardzo dokładnie mieszamy. Jedyną trudnością może okazać się tarcie chrzanu, który potrafi wyciskać łzy skuteczniej od cebuli. Jak widać przepis na zrobienie chrzanu świątecznego jest bardzo prosty. 

Zobacz też: Przechowywanie suszonych grzybów – Jak przechowywać suszone grzyby?

Rodzice pytają:

Jak zrobić chrzan na święta? 

Najpopularniejszym sposobem na przygotowanie chrzanu na Święta Wielkanocne jest połączenie go z jajkiem. Prosty, a zarazem smaczny przepis polega na ugotowaniu jajek, które następnie ścieramy na drobnych oczkach tarki. Na tych samych oczkach ucieramy chrzan. Obydwa składniki łączymy i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, musztardą, majonezem oraz śmietaną. Całość dokładnie mieszamy. 

Jak zrobić wasabi z chrzanu? 

Wasabi to inaczej chrzan japoński. Bylina, której kłącze jest wykorzystywane na szeroką skalę w kuchni japońskiej. Roślina jest trudna w hodowli, a przez co ceny przyprawy są dość wysokie. Zamiennikiem może okazać się dostępny w większości polskich warzywniaków chrzan, który utarty i połączony z pieprzem, solą, cukrem, octem oraz sokiem z cytryny świetnie będzie komponować się z wieloma rodzajami mięs. 

Jak przechowywać chrzan tarty? 

Najlepiej przechowywać go w lodówce, albo zimnej piwnicy. Dzięki temu zyskamy pewność, że zachowa świeżość i się nie zepsuje. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo