Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2022? Historia święta w Polsce i na świecie

Dziadkowie to bardzo często najważniejsze osoby w naszym życiu. Służą radą, rozpieszczają i dbają o swoje wnuki, jak tylko mogą. Zasługują na szacunek, troskę i wsparcie przez cały rok, ale są dwa wyjątkowe dni, kiedy szczególnie powinniśmy o nich pamiętać i okazać im naszą miłość. Chodzi oczywiście o ich styczniowe święta! Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2022?

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2022?

Dzień Babci i Dziadka to dwa bardzo ważne święta, które na dobre zadomowiły się w polskiej kulturze. Celebrujemy je zazwyczaj w gronie rodziny, odwiedzamy dziadków, przygotowujemy im drobne upominki, składamy najserdeczniejsze, a najmłodsze wnuki tworzą urocze laurki. Zgodnie z naszą tradycją uroczystości te wypadają w styczniu i mają stałe daty. Dzień Babci co roku obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka – 22 stycznia.

Jak wiadomo, nic tak nie cieszy dziadków jak obecność ich ukochanych wnuków. W związku z tym pamiętajmy, aby w miarę możliwości odwiedzić babcię i dziadka w te wyjątkowe dni, nawet jeśli mieszkają daleko od nas. Szczególnie, że w tym roku kalendarz ułożył się bardzo korzystnie – 21 stycznia to piątek, a 22 stycznia to sobota. Z pewnością nasza wizyta, przyjemna rozmowa przy herbacie i obiedzie oraz wspólny spacer sprawią im znacznie większą radość niż najbardziej wyszukane prezenty czy okazałe bukiety kwiatów.

Sprawdź: Piękne cytaty na dzień babci i dziadka. Spraw ukochanym dziadkom radość z okazji ich święta!

Święto babci i dziadka w Polsce

Dzień Babci jest świętem nieco starszym i dłużej przez Polaków obchodzonym od Dnia Dziadka. Tradycja sięga lat 60. XX wieku, kiedy to w tygodniku “Kobieta i Życie” pojawiła się inicjatywa stworzenia takiego święta. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać, ponieważ wkrótce popularyzacją tego pomysłu zajął się “Express Poznański”, a szczególnym jego zwolennikiem był Kazimierz Flieger. To samo czasopismo w jednym z numerów w 1966 roku ogłosiło 21 stycznia Dniem Babci. Analogiczne święta celebruje się również w takich krajach jak Bułgaria, Brazylia, Francja, Wielka Brytania i Rosja, a także w państwach Ameryki Północnej: USA i Kanadzie.

Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Tam z kolei został oficjalnie ustanowiony przez prezydenta Jimmy’ego Cartera w 1978 roku. Jest jednak obchodzony we wrześniu jako Narodowy Dzień Dziadków.

Zobacz: Piękne i wzruszające życzenia na Dzień Babci 2022

Dzień Babci 2022 Polska a inne kraje

Nie tylko w Polsce święta dziadków obchodzone są w styczniu. W tym samym terminie, tj. 21 stycznia, swój dzień mają także babcie w Brazylii i Bułgarii. We Francji z kolei jest to święto ruchome i ustalone zostało na pierwszą niedzielę marca. Z tej okazji często organizowane są w tym kraju konkursy na najładniejsze laurki i najpiękniejsze życzenia dla babci.

W Ameryce Północnej natomiast Narodowy Dzień Dziadków świętuje się tego samego dnia zarówno w USA, jak i w Kanadzie, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy (który wypada w pierwszy poniedziałek września). W krajach tych również jest to święto o charakterze rodzinnym, ale często organizuje się specjalne uroczystości w szkołach czy kościołach.

Rodzice pytają, kiedy jest Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka 2022 kiedy jest?

W Polsce są to święta rozdzielone i o stałej dacie. Co roku Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, tym razem wypadnie on w piątek. Z kolei Dzień Dziadka 2022 przypada na sobotę 22 stycznia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo