Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?

Suchość pochwy to dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W większości przypadków, nie jest jednak niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, co zrobić, kiedy się pojawi i kiedy udać się po poradę ginekologiczną.

Suchość pochwy – częsta przypadłość przyszłych i młodych matek

W trakcie ciąży, a także tuż po niej, dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. W jej wyniku może pojawić się suchość w pochwie. Za odpowiedni poziom nawilżenia odpowiada estrogen, którego poziom może znacząco się wahać przez wszystkie miesiące ciąży i w trakcie laktacji. Suchość warg sromowych i wewnątrz pochwy doskwiera kobietom głównie aktywnym seksualnie. W jej konsekwencji pojawia się szczypanie po stosunku, a także w trakcie aktu odczuwalny jest wyraźny dyskomfort w pochwie i ból.

Suchość pochwy – przyczyny

Poziom estrogenu może przysparzać problemów kobietom w ciąży, połogu, a także w okresie menopauzy. Problem z nawilżeniem pochwy na tle hormonalnym może się pojawiać także przed okresem, kiedy ma miejsce gwałtowny spadek poziomu estrogenu i progesteronu.

Jednak przyczyny suchości pochwy mogą być też inne od hormonalnych. Należą do nich infekcje grzybicze i wirusowe, którym mogą (ale nie muszą!) sprzyjać tampony. Skutki uboczne stosowania tych środków higienicznych obejmują zwiększenie ryzyka zachorowań w przypadku kobiet ze skłonnościami do infekcji.

Warto sięgać po tampony renomowanych marek, wykonane z wysokiej jakości bawełny i bezwzględnie przestrzegać higieny ich wymieniania (częstotliwość, czyste ręce). Absolutnie zakazane jest stosowanie tamponów w ciąży i połogu jako środka higienicznego. W ciąży szczególnie należy uważać na bakterie i wirusy, które mogą powodować stany zapalne w pochwie.

Brak nawilżenia pochwy – zarówno w ciąży, jak i na co dzień – mogą odpowiadać także czynniki psychologiczne. Stres, liczne niepokoje i obawy, mogą skutkować zmniejszonym wydzielaniem śluzu.

Suchość pochwy – objawy

Do najczęściej występujących objawów braku odpowiedniego nawilżenia pochwy, należą:

  • pieczenie podczas stosunku
  • powstawanie bolesnych otarć w trakcie stosunku
  • nieprzyjemne pieczenie pochwy
  • wrażenie podrażnienia warg sromowych mniejszych (podobne do odparzeń)
  • suchość i swędzenie pochwy

Należy jednak pamiętać, że pieczenie i suchość pochwy, podobnie jak jej swędzenie, może być związana z infekcją. Dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, które wpływają na komfort codziennego życia, bezwzględnie należy udać się na wizytę do ginekologa. Nieleczone infekcje grzybicze czy wirusowe, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak stany zapalne jajników, nadżerki szyjki macicy i poważny stan zapalny układu moczowego.

Suchość pochwy w ciąży

Brak śluzu na początku ciąży może, ale nie musi się pojawić. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy suchość pochwy jest objawem ciąży – odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. U niektórych kobiet pierwsze tygodnie ciąży mogą skutkować wręcz wzmożonym wydzielaniem śluzu, którego zadaniem jest zaczopowanie ujścia szyjki macicy. Dlatego najbezpieczniej jest wykonać test ciążowy, a nie oceniać czy doszło do zapłodnienia po ilości śluzu.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy?

W kolejnych tygodniach ciąży może jednak zdarzyć się, że ze względu na wahania hormonalne oraz niedostateczną ilość płynów w organizmie, ilość wydzieliny pochwowej znacząco zmaleje. Pieczenie pochwy po stosunku w ciąży dotyczy wielu kobiet. Na całe szczęście istnieją sposoby zapobiegania tej przypadłości. Lubrykanty w ciąży są w pełni dozwolone, pod warunkiem jednak, że bazują na wodzie, pozbawione są wszelkich dodatków smakowych, rozgrzewających czy chłodzących. Środki nawilżające reklamowane jako afrodyzjaki najczęściej zawierają pochodne cukrów, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Co więcej, w ich składzie można znaleźć uczulające parabeny, niewskazane dla kobiet w ciąży.

Pamiętajmy, że leczenie infekcji w ciąży jest znacznie utrudnione przez ograniczenie możliwości stosowania typowych środków antygrzybiczych i wirusowych. Poza tym, infekcje i choroby układu rozrodczego mogą prowadzić do komplikacji związanych z ciążą – unikajmy zatem jakichkolwiek nawilżaczy, które mogą zwiększać ryzyko zachorowań. Z drugiej jednak strony nie wolno też bagatelizować problemu suchej pochwy w ciąży. Brak śluzu oznacza zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i pH, co może skutkować namnożeniem się niebezpiecznych bakterii.

Suchość pochwy po porodzie

W połogu organizm kobiety przechodzi kolejne drastyczne zmiany. Poziom niektórych hormonów wraca do stanu przed ciążą, inne markery wciąż są bardzo podniesione ze względu na laktację. Suchość w pochwie po porodzie może być zatem związana z gospodarką hormonalną, ale także z samym porodem (szczególnie, jeśli był on naturalny). Przeważnie suchość ustępuje wraz z postępującym się procesem gojenia krocza.

Nawilżenie pochwy – jak sobie pomóc gdy swędzi i piecze?

Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na to, jak nawilżyć pochwę. Zaliczamy do nich:

  • żel na suchość pochwy, krem na suchość pochwy – szczególnie polecane przez ginekologów rozwiązanie dla kobiet borykających się z problemem suchości pochwy na co dzień i w trakcie stosunku. Ułatwia zbliżenie, zmniejsza tarcie i tym samym, zwiększa satysfakcję obojga partnerów. Żele dostępne są z dodatkami o działaniu afrodyzjaków – tego typu jednak środki odradzane są kobietom w ciąży i kobietom, które mają szczególnie duże skłonności do infekcji grzybiczych
  • globulki na suchość pochwy bez recepty – globulki zawierające kwas hialuronowy to pewne i bezpieczne rozwiązanie przynoszące natychmiastową ulgę. Mogą być stosowane przez kobiety w ciąży po konsultacji z ginekologiem, a także przez kobiety w połogu i okresie menopauzalnym
  • tabletki na suchość pochwy – doustnie zażywane tabletki z kwasem hialuronowym i kombinacjami ziół mogą być pomocne przy suchości pochwy, ale ich działanie będzie zdecydowanie słabsze i opóźnione w czasie, w porównaniu do globulek i żeli.

Suchość pochwy – leczenie domowe

Leczenie suchości pochwy powinno być wspierane przez dobre praktyki higieniczne. Należy do nich noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny, częste wymienianie wkładek i innych środków higienicznych, stosowanie płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH. Nie należy jednak przesadzać z częstym podmywaniem się (dwa razy dziennie to ilość wystarczająca) – suchość pochwy może być bowiem powodowana zbyt małą ilością naturalnie kolonizujących drogi rodne bakterii.

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Zdrowie w ciąży

Wady cewy nerwowej

Wady cewy nerwowej to upośledzenie płodu związane z nieprawidłowym rozwojem układu nerwowego. Czym właściwie jest cewa nerwowa? W uproszczeniu można powiedzieć, że jest zalążkiem układu nerwowego, który w późniejszym czasie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży

Rotawirus: Szkoła przetrwania

Gdy rotawirus dopada mamę i dziecko Leki homeopatyczne, czopki przeciwwymiotne dla dzieci, probiotyki – istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z zarażeniem rotawirusami, które najsilniej atakują jesienią i zimą. To...

Czytaj dalej →
Ciąża, Zdrowie w ciąży

Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży jest dosyć często spotykaną dolegliwością, na którą skarżą się ciężarne. Co ciekawe, dotyka nawet te kobiety, które przed zajściem w ciążę rzadko na niego cierpiały. Jaka...

Czytaj dalej →
Zdrowie w ciąży

Opryszczka wargowa w ciąży a noworodek

Opryszczka wargowa w ciąży: wirus nie musi być groźny Opryszczka wargowa w ciąży niejednokrotnie  bardzo stresuje przyszłe mamy. Większość kobiet panikuje, ale tak naprawdę nie ma do tego żadnych powodów....

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Pierwszy rok życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka

Czwarty miesiąc życia dziecka to moment, gdy jest ono zdecydowanie bardziej sprawne niż w chwili narodzin i łatwiej komunikuje się z otoczeniem. Maluszek ma większą świadomość tego, co dzieje się...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general