Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?
Suchość pochwy w ciąży to dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W większości przypadków, nie jest jednak niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, co zrobić, kiedy się pojawi i kiedy udać się po poradę ginekologiczną.
Suchość pochwy – częsta przypadłość przyszłych i młodych matek
Suchość pochwy na początku ciąży, w jej trakcie, a także tuż po niej jest wynikiem prawdziwej rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. W jej konsekwencji może pojawić się suchość w pochwie. Za odpowiedni poziom nawilżenia odpowiada estrogen, którego poziom może znacząco się wahać przez wszystkie miesiące ciąży i w trakcie laktacji. Suchość warg sromowych i wewnątrz pochwy doskwiera kobietom głównie aktywnym seksualnie. W jej konsekwencji pojawia się szczypanie po stosunku, a także w trakcie aktu odczuwalny jest wyraźny dyskomfort w pochwie i ból.
Zobacz też: Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Suchość pochwy – przyczyny
Poziom estrogenu może przysparzać problemów kobietom w ciąży, połogu, a także w okresie menopauzy. Problem z nawilżeniem pochwy na tle hormonalnym może się pojawiać także przed okresem, kiedy ma miejsce gwałtowny spadek poziomu estrogenu i progesteronu.
Jednak przyczyny suchości pochwy mogą być też inne od hormonalnych. Należą do nich infekcje grzybicze i wirusowe, którym mogą (ale nie muszą!) sprzyjać tampony. Skutki uboczne stosowania tych środków higienicznych obejmują zwiększenie ryzyka zachorowań w przypadku kobiet ze skłonnościami do infekcji.
Warto sięgać po tampony renomowanych marek, wykonane z wysokiej jakości bawełny i bezwzględnie przestrzegać higieny ich wymieniania (częstotliwość, czyste ręce). Absolutnie zakazane jest stosowanie tamponów w ciąży i połogu jako środka higienicznego. W ciąży szczególnie należy uważać na bakterie i wirusy, które mogą powodować stany zapalne w pochwie.
Brak nawilżenia pochwy – zarówno w ciąży, jak i na co dzień – mogą odpowiadać także czynniki psychologiczne. Stres, liczne niepokoje i obawy, mogą skutkować zmniejszonym wydzielaniem śluzu.
Zobacz również: Biocenoza pochwy: jak przygotować się do badania czystości pochwy?
Suchość pochwy – objawy
Do najczęściej występujących objawów braku odpowiedniego nawilżenia pochwy, należą:
- pieczenie podczas stosunku
- powstawanie bolesnych otarć w trakcie stosunku
- nieprzyjemne pieczenie pochwy
- wrażenie podrażnienia warg sromowych mniejszych (podobne do odparzeń)
- suchość i swędzenie pochwy
Należy jednak pamiętać, że pieczenie i suchość pochwy, podobnie jak jej swędzenie, może być związana z infekcją. Dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, które wpływają na komfort codziennego życia, bezwzględnie należy udać się na wizytę do ginekologa. Nieleczone infekcje grzybicze czy wirusowe, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak stany zapalne jajników, nadżerki szyjki macicy i poważny stan zapalny układu moczowego.
Zobacz też: Zapalenie pochwy w ciąży i nie tylko – jak zapobiegać infekcjom intymnym?
Suchość pochwy w ciąży
Brak śluzu na początku ciąży może, ale nie musi się pojawić. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy suchość pochwy jest objawem ciąży – odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. U niektórych kobiet pierwsze tygodnie ciąży mogą skutkować wręcz wzmożonym wydzielaniem śluzu, którego zadaniem jest zaczopowanie ujścia szyjki macicy. Dlatego najbezpieczniej jest wykonać test ciążowy, a nie oceniać czy doszło do zapłodnienia po ilości śluzu.
Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy?
W kolejnych tygodniach ciąży może jednak zdarzyć się, że ze względu na wahania hormonalne oraz niedostateczną ilość płynów w organizmie, ilość wydzieliny pochwowej znacząco zmaleje. Pieczenie pochwy po stosunku w ciąży dotyczy wielu kobiet. Na całe szczęście istnieją sposoby zapobiegania tej przypadłości. Lubrykanty w ciąży są w pełni dozwolone, pod warunkiem jednak, że bazują na wodzie, pozbawione są wszelkich dodatków smakowych, rozgrzewających czy chłodzących. Środki nawilżające reklamowane jako afrodyzjaki najczęściej zawierają pochodne cukrów, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Co więcej, w ich składzie można znaleźć uczulające parabeny, niewskazane dla kobiet w ciąży.
Pamiętajmy, że leczenie infekcji w ciąży jest znacznie utrudnione przez ograniczenie możliwości stosowania typowych środków antygrzybiczych i wirusowych. Poza tym, infekcje i choroby układu rozrodczego mogą prowadzić do komplikacji związanych z ciążą – unikajmy zatem jakichkolwiek nawilżaczy, które mogą zwiększać ryzyko zachorowań. Z drugiej jednak strony nie wolno też bagatelizować problemu suchej pochwy w ciąży. Brak śluzu oznacza zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i pH, co może skutkować namnożeniem się niebezpiecznych bakterii.
Sprawdź: Suchość pochwy: przyczyny i sposoby leczenia
Suchość pochwy po porodzie
W połogu organizm kobiety przechodzi kolejne drastyczne zmiany. Poziom niektórych hormonów wraca do stanu przed ciążą, inne markery wciąż są bardzo podniesione ze względu na laktację. Suchość w pochwie po porodzie może być zatem związana z gospodarką hormonalną, ale także z samym porodem (szczególnie, jeśli był on naturalny). Przeważnie suchość ustępuje wraz z postępującym się procesem gojenia krocza.
Suchość pochwy w ciąży – co stosować?
Nawilżenie pochwy – jak sobie pomóc gdy swędzi i piecze? Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na to, jak nawilżyć pochwę. Zaliczamy do nich:
- żel na suchość pochwy, krem na suchość pochwy – szczególnie polecane przez ginekologów rozwiązanie dla kobiet borykających się z problemem suchości pochwy na co dzień i w trakcie stosunku. Ułatwia zbliżenie, zmniejsza tarcie i tym samym, zwiększa satysfakcję obojga partnerów. Żele dostępne są z dodatkami o działaniu afrodyzjaków – tego typu jednak środki odradzane są kobietom w ciąży i kobietom, które mają szczególnie duże skłonności do infekcji grzybiczych
- globulki na suchość pochwy bez recepty – globulki zawierające kwas hialuronowy to pewne i bezpieczne rozwiązanie przynoszące natychmiastową ulgę. Mogą być stosowane przez kobiety w ciąży po konsultacji z ginekologiem, a także przez kobiety w połogu i okresie menopauzalnym
- tabletki na suchość pochwy – doustnie zażywane tabletki z kwasem hialuronowym i kombinacjami ziół mogą być pomocne przy suchości pochwy, ale ich działanie będzie zdecydowanie słabsze i opóźnione w czasie, w porównaniu do globulek i żeli.
Zobacz również: Temperatura przed okresem, w trakcie cyklu i po zapłodnieniu
Suchość pochwy – leczenie domowe
Leczenie suchości pochwy powinno być wspierane przez dobre praktyki higieniczne. Należy do nich noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny, częste wymienianie wkładek i innych środków higienicznych, stosowanie płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH. Nie należy jednak przesadzać z częstym podmywaniem się (dwa razy dziennie to ilość wystarczająca) – suchość pochwy może być bowiem powodowana zbyt małą ilością naturalnie kolonizujących drogi rodne bakterii.
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Zdrowie rodziców
- Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem