Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?

Suchość pochwy to dolegliwość, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. W większości przypadków, nie jest jednak niebezpieczna. Warto wiedzieć, jak jej zapobiegać, co zrobić, kiedy się pojawi i kiedy udać się po poradę ginekologiczną.

Suchość pochwy w ciąży, po porodzie i przy karmieniu piersią. Temat tabu czy dolegliwość typowa dla mam?

Suchość pochwy – częsta przypadłość przyszłych i młodych matek

W trakcie ciąży, a także tuż po niej, dochodzi do prawdziwej rewolucji hormonalnej w organizmie kobiety. W jej wyniku może pojawić się suchość w pochwie. Za odpowiedni poziom nawilżenia odpowiada estrogen, którego poziom może znacząco się wahać przez wszystkie miesiące ciąży i w trakcie laktacji. Suchość warg sromowych i wewnątrz pochwy doskwiera kobietom głównie aktywnym seksualnie. W jej konsekwencji pojawia się szczypanie po stosunku, a także w trakcie aktu odczuwalny jest wyraźny dyskomfort w pochwie i ból.

Suchość pochwy – przyczyny

Poziom estrogenu może przysparzać problemów kobietom w ciąży, połogu, a także w okresie menopauzy. Problem z nawilżeniem pochwy na tle hormonalnym może się pojawiać także przed okresem, kiedy ma miejsce gwałtowny spadek poziomu estrogenu i progesteronu.

Jednak przyczyny suchości pochwy mogą być też inne od hormonalnych. Należą do nich infekcje grzybicze i wirusowe, którym mogą (ale nie muszą!) sprzyjać tampony. Skutki uboczne stosowania tych środków higienicznych obejmują zwiększenie ryzyka zachorowań w przypadku kobiet ze skłonnościami do infekcji.

Warto sięgać po tampony renomowanych marek, wykonane z wysokiej jakości bawełny i bezwzględnie przestrzegać higieny ich wymieniania (częstotliwość, czyste ręce). Absolutnie zakazane jest stosowanie tamponów w ciąży i połogu jako środka higienicznego. W ciąży szczególnie należy uważać na bakterie i wirusy, które mogą powodować stany zapalne w pochwie.

Brak nawilżenia pochwy – zarówno w ciąży, jak i na co dzień – mogą odpowiadać także czynniki psychologiczne. Stres, liczne niepokoje i obawy, mogą skutkować zmniejszonym wydzielaniem śluzu.

Suchość pochwy – objawy

Do najczęściej występujących objawów braku odpowiedniego nawilżenia pochwy, należą:

  • pieczenie podczas stosunku
  • powstawanie bolesnych otarć w trakcie stosunku
  • nieprzyjemne pieczenie pochwy
  • wrażenie podrażnienia warg sromowych mniejszych (podobne do odparzeń)
  • suchość i swędzenie pochwy

Należy jednak pamiętać, że pieczenie i suchość pochwy, podobnie jak jej swędzenie, może być związana z infekcją. Dlatego jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy, które wpływają na komfort codziennego życia, bezwzględnie należy udać się na wizytę do ginekologa. Nieleczone infekcje grzybicze czy wirusowe, mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak stany zapalne jajników, nadżerki szyjki macicy i poważny stan zapalny układu moczowego.

Suchość pochwy w ciąży

Brak śluzu na początku ciąży może, ale nie musi się pojawić. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czy suchość pochwy jest objawem ciąży – odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. U niektórych kobiet pierwsze tygodnie ciąży mogą skutkować wręcz wzmożonym wydzielaniem śluzu, którego zadaniem jest zaczopowanie ujścia szyjki macicy. Dlatego najbezpieczniej jest wykonać test ciążowy, a nie oceniać czy doszło do zapłodnienia po ilości śluzu.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy?

W kolejnych tygodniach ciąży może jednak zdarzyć się, że ze względu na wahania hormonalne oraz niedostateczną ilość płynów w organizmie, ilość wydzieliny pochwowej znacząco zmaleje. Pieczenie pochwy po stosunku w ciąży dotyczy wielu kobiet. Na całe szczęście istnieją sposoby zapobiegania tej przypadłości. Lubrykanty w ciąży są w pełni dozwolone, pod warunkiem jednak, że bazują na wodzie, pozbawione są wszelkich dodatków smakowych, rozgrzewających czy chłodzących. Środki nawilżające reklamowane jako afrodyzjaki najczęściej zawierają pochodne cukrów, które sprzyjają rozwojowi infekcji. Co więcej, w ich składzie można znaleźć uczulające parabeny, niewskazane dla kobiet w ciąży.

Pamiętajmy, że leczenie infekcji w ciąży jest znacznie utrudnione przez ograniczenie możliwości stosowania typowych środków antygrzybiczych i wirusowych. Poza tym, infekcje i choroby układu rozrodczego mogą prowadzić do komplikacji związanych z ciążą – unikajmy zatem jakichkolwiek nawilżaczy, które mogą zwiększać ryzyko zachorowań. Z drugiej jednak strony nie wolno też bagatelizować problemu suchej pochwy w ciąży. Brak śluzu oznacza zaburzenie równowagi flory bakteryjnej i pH, co może skutkować namnożeniem się niebezpiecznych bakterii.

Suchość pochwy po porodzie

W połogu organizm kobiety przechodzi kolejne drastyczne zmiany. Poziom niektórych hormonów wraca do stanu przed ciążą, inne markery wciąż są bardzo podniesione ze względu na laktację. Suchość w pochwie po porodzie może być zatem związana z gospodarką hormonalną, ale także z samym porodem (szczególnie, jeśli był on naturalny). Przeważnie suchość ustępuje wraz z postępującym się procesem gojenia krocza.

Nawilżenie pochwy – jak sobie pomóc gdy swędzi i piecze?

Istnieje wiele bezpiecznych sposobów na to, jak nawilżyć pochwę. Zaliczamy do nich:

  • żel na suchość pochwy, krem na suchość pochwy – szczególnie polecane przez ginekologów rozwiązanie dla kobiet borykających się z problemem suchości pochwy na co dzień i w trakcie stosunku. Ułatwia zbliżenie, zmniejsza tarcie i tym samym, zwiększa satysfakcję obojga partnerów. Żele dostępne są z dodatkami o działaniu afrodyzjaków – tego typu jednak środki odradzane są kobietom w ciąży i kobietom, które mają szczególnie duże skłonności do infekcji grzybiczych
  • globulki na suchość pochwy bez recepty – globulki zawierające kwas hialuronowy to pewne i bezpieczne rozwiązanie przynoszące natychmiastową ulgę. Mogą być stosowane przez kobiety w ciąży po konsultacji z ginekologiem, a także przez kobiety w połogu i okresie menopauzalnym
  • tabletki na suchość pochwy – doustnie zażywane tabletki z kwasem hialuronowym i kombinacjami ziół mogą być pomocne przy suchości pochwy, ale ich działanie będzie zdecydowanie słabsze i opóźnione w czasie, w porównaniu do globulek i żeli.

Suchość pochwy – leczenie domowe

Leczenie suchości pochwy powinno być wspierane przez dobre praktyki higieniczne. Należy do nich noszenie bawełnianej, przewiewnej bielizny, częste wymienianie wkładek i innych środków higienicznych, stosowanie płynów do higieny intymnej o odpowiednim pH. Nie należy jednak przesadzać z częstym podmywaniem się (dwa razy dziennie to ilość wystarczająca) – suchość pochwy może być bowiem powodowana zbyt małą ilością naturalnie kolonizujących drogi rodne bakterii.

[Zdjęcie główne: elements.envato.com]

Dodaj komentarz

Dolegliwości niemowląt Noworodek
Trądzik niemowlęcy dotyka co piąte dziecko. Co warto o nim wiedzieć?
Trądzik noworodkowy to przypadłość, która dotyczy nawet 20% maluchów. Skąd się biorą krostki na twarzy niemowlaka? Jak leczyć trądzik niemowlęcy? Wbrew pozorom, trądzik nie jest problemem jedynie dorastającej młodzieży. Krostki u
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Co to jest owulacja? Sprawdź, kiedy najłatwiej zajść w ciążę!
Cykl miesiączkowy kobiety dzieli się na różne fazy, a w poszczególnych fazach jej ciało albo przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, albo też usuwa niezapłodnioną komórkę jajową z organizmu. Cykl
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Mniszek a mlecz: Jak odrożnić mniszka lekarskiego od mlecza?
Mniszek a mlecz - te dwie rośliny, choć bardzo do siebie podobne, różnią się kilkoma szczegółami. Obie pochodzą z jednej rodziny - astrowatych. Jedna z nich wykazuje cenne właściwości i
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców
Brzuch tarczycowy: Jak wygląda i jak się go pozbyć?
Większość kobiet marzy o nienagannej sylwetce, pięknym wyrzeźbionym ciele, niczym gwiazdy z pierwszych stron gazet. Brzuch tarczycowy skutecznie im to uniemożliwia... Brzuch tarczycowy Media, telewizja, prasa, a teraz przede wszystkim internet kreuje
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Kalendarz pylenia: Co pyli w maju 2020?
Co pyli w maju? Kalendarz pylenia 2020 podpowie, które rośliny zaczynają pylić w konkretnych miesiącach. Sprawdź, czy jesteś uczulony na ich pyłki! Kalendarz pylenia 2020 Kalendarz pylenia odnotowuje pierwsze pylenie roślin już
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka Zdrowie rodziców
Jak wyjąć drzazgę? Nie tylko u małego dziecka…
Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź,
Czytaj dalej