Test ciążowy: POZYTYWNY – Czy to na pewno ciąża? Co robić? [Instrukcja krok po kroku]

Pozytywny wynik testu ciążowego to dla wielu kobiet powód do ogromnej radości, u sporej części jednak powoduje przerażenie i atak paniki. Informacja o dziecku to zapowiedź ogromnych zmian w życiu! Z czym wiąże się pozytywny test ciążowy i co należy zrobić w ciągu najbliższych tygodni?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Test ciążowy pozytywny uzyskuje się kilka dni po zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Wtedy to właśnie rozpoczyna się produkcja gonadotropiny kosmówkowej, wykrywanej przy pomocy testu ciążowego.
  • Na rynku znajdziemy różne rodzaje testów ciążowych: paskowe, płytkowe, strumieniowe, jednak zasada ich działania jest taka sama.
  • Aby wynik testu ciążowego był wiarygodny, najlepiej wykonać go najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Wykonany wcześniej może dać wynik fałszywie negatywny. W tym wypadku oznaczenie należy powtórzyć po kilku dniach, aby faktycznie wykluczyć lub potwierdzić ciążę.
  • Test ciążowy może być też fałszywie dodatni. Zwykle związane jest to z procesami chorobowymi i powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
  • Po uzyskaniu pozytywnego testu ciążowego należy natychmiast odstawić wszelkiego rodzaju używki (alkohol, papierosy, narkotyki) oraz nie przyjmować leków. W przypadku leków przyjmowanych stale należy sprawdzić, czy mogą one być stosowane przez kobiety w ciąży.
  • Wizyta u lekarza ginekologa powinna odbyć się najpóźniej w 10 tygodniu ciąży. To warunek, aby po porodzie uzyskać prawo do jednorazowego świadczenia pieniężnego, tzw. becikowego.
  • Jeżeli nie ma żadnych niepokojących objawów, warto z pierwszą wizytą poczekać do około 7-8 tygodnia ciąży, wtedy lekarz z pewnością wykryje na USG pęcherzyk ciążowy, a być może zarejestruje również bicie serca płodu.

Test ciążowy pozytywny – zasada działania

W drogeriach i aptekach znajdziemy różnego rodzaju testy ciążowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem naniesienia na nie materiału badanego, czyli moczu. W związku z powyższym wyróżnia się:

  • Test ciążowy płytkowy – mocz nanosimy na płytkę testową za pomocą specjalnego kroplomierza;
  • Test ciążowy paskowy – końcówkę testu zanurza się w pojemniku wypełnionym moczem do odpowiedniej wysokości;
  • Test ciążowy strumieniowy (tzw. flamaster) – końcówka testu umieszczana jest bezpośrednio pod strumieniem moczu na około 5 sekund.

To, który z nich wybierzemy zależy tak naprawdę od naszych osobistych preferencji, bowiem zasada działania każdego z nich, jak i w większości przypadków czułość, jest dokładnie taka sama. Opiera się ona na wykryciu w moczu gonadtotropiny kosmówkowej, czyli hormonu hCG. Jego produkcja rozpoczyna się kilka dni po zapłodnieniu (zwykle 6-12 dni) komórki jajowej, kiedy to zarodek zagnieździ się w ścianie macicy. Dlatego też, aby uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego, nie należy go przeprowadzać wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a nawet kilka dni po tym terminie.

Wykonanie testu przed spodziewaną datą miesiączki może dać wynik fałszywie ujemny ze względu na fakt iż stężenie gonadotropiny będzie niższe niż czułość samego testu. Alternatywą są w tym wypadku testy laboratoryjne z pobranej od pacjentki krwi. Wykazują one większą czułość i wykrywają nawet śladowe ilości hCG w krwioobiegu.

Test ciążowy najlepiej wykonać z pierwszego porannego moczu, który wykazuje najwyższy poziom gonadotropiny. Jak odczytać test ciążowy? Dwie kreski (jedna kontrolna i jedna testowa) oznaczają pozytywny wynik testu ciążowego, czyli w 99% przypadków ciążę, natomiast pojedyncza kreska w miejscu kontrolnym – brak ciąży. Jeżeli test pozostaje pusty, oznacza to że został on źle przeprowadzony i należy wykonać go ponownie.

Stosunkową nowością na rynku są tzw. testy elektroniczne. W ich przypadku zamiast dwóch kresek dodatni test ciążowy pokaże np. uśmiechniętą buźkę, znak plusa lub określi przybliżony tydzień ciąży. Testy te, pomimo iż charakteryzują się tą samą czułością, są jednak sporo droższe od klasycznych testów ciążowych.

Czy to na pewno ciąża? Wyniki fałszywie dodatnie

Odczyt testu ciążowego w większości przypadków nie sprawia kłopotów i jednoznacznie określa brak lub obecność ciąży. W wiarygodność testu przyszłym mamom zdarza się wątpić, gdy kreski w obszarze kontrolnym są blade i niewyraźne. W tym wypadku dobrze jest powtórzyć oznaczenie za 2-3 dni, kiedy to stężenie hCG powinno wzrosnąć na tyle, by wynik był wyraźny. Czasem jednak nawet trzy testy ciążowe pozytywne nie wystarczają, by kobieta uwierzyła że jest w ciąży. Wtedy warto udać się na badania laboratoryjne, które nie tylko potwierdzą samą ciążę, ale również w przybliżeniu określą, który jej tydzień.

Czy test ciążowy może kłamać? W nielicznych przypadkach może się zdarzyć fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni test ciążowy. Jak już wspominaliśmy, fałszywie ujemny wynik testu można uzyskać wtedy, kiedy zostanie on wykonany zbyt wcześnie i stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest jeszcze zbyt małe. Kiedy natomiast pozytywny test nie oznacza ciąży?

Test pozytywny a brak ciąży

  1. Pierwsza sytuacja to taka, kiedy wynik odczytywany jest po czasie dużo dłuższym niż podany w instrukcji.
  2. Pozytywny wynik pomimo braku ciąży może pojawić się także wtedy, gdy kobieta cierpi na schorzenia zwiększające ilość hCG w krwioobiegu. Zaliczają się do nich m.in. torbiele na jajnikach. Jeżeli kobiecie towarzyszą takie objawy jak zaburzenia miesiączkowania, bóle głowy, podbrzusza lub krwawienia z dróg rodnych, pozytywny test ciążowy powinien być sygnałem do wykonania szczegółowych badań, m.in. USG dopochwowego.
  3. Warto pamiętać o tym, że leki zawierające gonadotropinę kosmówkową również dają wyniki fałszywie dodatnie. Stosowane są one głównie w leczeniu niepłodności, dlatego w tym wypadku potwierdzenie ciążowy powinno być wykonane przez lekarza ginekologa.
  4. Także w przypadku ciąży pozamacicznej wynik testu ciążowego będzie dodatni. W tym wypadku jednak ciąża powinna być jak najszybciej usunięta, ponieważ może powodować poważne komplikacje u matki, a nawet zagrażać jej życiu.
  5. Kolejnym przypadkiem jest menopauza. Wiele kobiet w zaawansowanym wieku stresuje się uzyskaniem pozytywnego wyniku testu ciążowego, tymczasem przemiany hormonalne w okresie przekwitania mogą dawać wyniki fałszywe. Tu także informację o ewentualnej ciąży powinien potwierdzić ginekolog.
  6. Wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, dające wyraźnie dodatnie wyniki testów ciążowych obserwuje się także w przebiegu procesu nowotworowego, jakim jest tzw. potworniak. To rodzaj guza stworzonego z komórek zarodkowych, który może pojawić się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Charakterystyczną jego cechą jest to, że może składać się z różnych tkanek. Nie dziwi więc guz zawierający w sobie włosy, skórę, tkanki układu pokarmowego, a nawet zęby czy kości. Tego typu zmiany powinny być natychmiast usunięte chirurgicznie, gdyż niosą za sobą spore zagrożenie dla zdrowi pacjenta.

Test ciążowy pozytywny: co robić?

Masz przed sobą pozytywny test ciążowy – co dalej? Przede wszystkim nie wpadaj w panikę, nawet jeżeli ciąża nie była przez Ciebie planowana. Nie denerwuj się, stres i inne negatywne uczucia również nie wpłyną korzystnie na Ciebie i rozwijający się w Tobie płód. Zanim udasz się do lekarza lub powiesz rodzinie i przyjaciołom o tej dobrej nowinie, wprowadź do swojego codziennego życia, przynajmniej na najbliższe kilka miesięcy, parę drobnych, ale jakże istotnych zmian. Przede wszystkim:

  • Odstaw używki – zarówno alkohol i ewentualne narkotyki, jak i papierosy. Wszystkie mają bowiem wyjątkowo negatywny wpływ na płód. Nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia różnego rodzaju wad rozwojowych, ale również mogą sprawić, że dziecko urodzi się mniejsze i będzie dużo bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje. Niektóre używki, jak np. papierosy, mogą także zwiększać ryzyko krwawień w ciąży, a nawet poronienia.
  • Nie przyjmuj żadnych leków – wiele leków może prowadzić do poważnych uszkodzeń płodu, dlatego nie przyjmuj żadnych nowych leków w pierwszym trymestrze ciąży bez konsultacji z lekarzem. Jeżeli natomiast przyjmujesz jakieś leki na stałe – sprawdź w ulotce lub Laktacyjnym Leksykonie Leków, czy zażywane przez Ciebie środki farmaceutyczne nie stanowią zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu. Być może nie będzie konieczne całkowite ich odstawienie, a jedynie np. zmodyfikowanie dawki, ale o tym powinien już zadecydować lekarz prowadzący ciążę.
  • Unikaj promieniowania RTG – naświetlanie promieniami Roentgena może prowadzić do uszkodzenia centralnego układu nerwowego i m.in. trwałego upośledzenia dziecka. Podobnie działają różnego rodzaju środki chemiczne i środki ochrony roślin, zawierające m.in. metale ciężkie wywołujące działanie teratogenne.
  • Zacznij łykać kwas foliowy – jeżeli jeszcze do tej pory nie zaczęłaś łykać folianów (bo np. nie planowałaś ciąży) rozpocznij ich suplementację natychmiast po zaobserwowaniu na teście ciążowym dwóch kresek. Kwas foliowy odgrywa bowiem kluczową rolę dla prawidłowego rozwoju płodu w pierwszych tygodniach ciąży, głównie ze względu na fakt, iż jego niedobór prowadzi do wystąpienia wad cewy nerwowej. Kształtuje się ona w ciągu pierwszych 4 tygodni trwania ciąży. Folik kupisz w każdej aptece bez recepty, a zalecana dzienna dawka wynosi 400 mg. Jego suplementacja pomoże nie tylko zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom w rozwoju płodu, ale również zmniejszy ryzyko poronienia i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
  • Jedz zdrowo i dużo odpoczywaj – warto zadbać, aby w codziennej diecie dużo było warzyw i owoców, stanowiących doskonałe źródło witamin i innych składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu. Warto z kolei wyeliminować produkty wysoko przetworzone, które tak naprawdę nie wnoszą do naszej diety nic wartościowego.

Pozytywny test ciążowy – kiedy do lekarza?

Choć wiele kobiet ma na to ochotę, nie ma sensu gnać do lekarza natychmiast po zobaczeniu pozytywnego wyniku testu ciążowego. W większości przypadków w tym momencie ginekolog nie będzie on w stanie w żaden sposób potwierdzić ciąży. Jeżeli więc nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów (silne bóle brzucha, plamienia lub krwawienia z dróg rodnych), nie chorujesz przewlekle lub nie doświadczyłaś we wcześniejszych ciążach poronienia, poczekaj z pierwszą wizytą najlepiej do 7-8 tygodnia ciąży. Potwierdzenie ciąży u ginekologa na podstawie badania ginekologicznego oraz badania USG możliwe jest dopiero właśnie w tym okresie. Wcześniej pęcherzyk ciążowy może być zbyt mały, by było go widać w trakcie USG. W okolicach 8 tygodnia za to widoczne może być również bijące serduszko maluszka.

Najważniejsze, by pamiętać o tym aby na pierwszą wizytę udać się nie później niż do 10 tygodnia ciąży. To konieczny warunek uzyskania po porodzie jednorazowej zapomogi w wysokości 1000 złotych, czyli tzw. becikowego.

Na pierwszej wizycie ginekolog nie tylko potwierdzi ciążę i przeprowadzi USG, ale także założy kartę ciąży, ustali wstępny termin porodu, pobierze materiał do badania cytologicznego i poinformuje jakie badania laboratoryjne należy wykonać w najbliższym czasie. Choć jest ich sporo, większość z nich może zostać wykonana z tej samej próbki krwi.

W typowym ciążowym zestawie badań znajdziemy:

Test ciążowy pozytywny – pytania i odpowiedzi

Jak odczytać test ciążowy?

W klasycznych testach ciążowych w polu odczytu widnieją dwa oznaczenia C- obszar kontrolny oraz T – obszar testowy. Jeżeli test został przeprowadzony prawidłowo – w obszarze kontrolnym powinna pojawić się wyraźna linia. W przypadku testu negatywnego – pole testowe pozostanie puste. W przypadku wyniku pozytywnego pojawi się tam mniej lub bardziej intensywna kreska. Należy pamiętać, że nawet blado zabarwiona linia oznacza wynik pozytywny. Test jest nieważny wyłącznie w sytuacji kiedy pole kontrolne pozostanie puste.

Co oznaczają dwie kreski na teście ciążowym?

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają pozytywny wynik i w 99% są potwierdzeniem ciąży. Istnieją jednak przypadki, kiedy pozytywny wynik testu nie świadczy o ciąży. To m.in. zbyt późno odczytany wynik testu, choroby lub leki powodujące wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej, procesy nowotworowe, menopauza, ciąża pozamaciczna. Każda z nich wymaga konsultacji z lekarzem.

Jak szybko test wykrywa ciążę?

To jak szybko test wykryje ciążę, zależy od stopnia jego czułości. Większość testów ciążowych dostępnych na rynku ma jednak czułość w zakresie 10-25 mIU/ml moczu. HCG produkowane jest dopiero od momentu zagnieżdżenia się zarodka w łożysku, więc aby uzyskać takie stężenie w moczu potrzebne jest minimum kilka dni. Najlepiej więc test ciążowy wykonywać najwcześniej w dniu oczekiwanej miesiączki. Niektórzy producenci mówią, że można test wykonać wcześniej (nawet 7 dni po zapłodnieniu), ale w tym wypadku uzyskanie wyniku negatywnego nie wyklucza ciąży.

Kiedy powtórzyć?

W sytuacji kiedy uzyskamy negatywny wynik testu ciążowego wykonanego przed terminem spodziewanej miesiączki, test należy powtórzyć za około 4-5 dni. Jeżeli natomiast wynik testu jest słaby (blada kreska), należy wykonać test innego producenta lub powtórzyć badanie również po około 4-5 dniach.

Czy test ciążowy będzie pozytywny przy ciąży pozamacicznej?

Tak, w przypadku ciąży pozamacicznej test ciążowy da wynik pozytywny. Związane jest to z faktem, iż w tym wypadku również produkowana jest gonadotropina kosmówkowa, niejednokrotnie nawet w większych ilościach, iż ma to miejsce w fizjologicznej ciąży.

Czy test ciążowy jest pozytywny przez cała ciążę?

Tak, test ciążowy powinien dawać wynik pozytywny przez całą ciążę. Może się jednak zdarzyć, że pod koniec ciąży test wykonany z rozcieńczonego moczu da wynik negatywny. Związane jest to z faktem, iż najwyższe stężenia gonadotropiny kosmówkowej występują między 10 a 14 tygodniem ciąży. Potem, aż do porodu jej poziom jest niski, ale wciąż powinien być wykrywany w porannym moczu.

Przy jakich chorobach test ciążowy może wyjść pozytywny?

Test ciążowy może dawać wyniki fałszywie dodatnie przy takich schorzeniach jak niepłodność leczona hormonami (w tym gonadotropiną kosmówkową wykrywaną przez test ciążowy), torbielach jajników, nowotworach (w tym potworniaku) oraz ciąży pozamacicznej. Fałszywie dodatnie wyniki mogą także zaobserwować kobiety w okresie menopauzy.

Źródła:
  • Sears Martha, Sears William, Linda Holt, BJ Snell, Księga ciąży, wyd. Mamania
  • Tomasz Milewicz, Marta Bałajewicz, Magdalena Pulka, Katarzyna Gosztyła, Agata Kamińska, Anna Kluczewska, Małgorzata Lurzyńska, Józef Krzysiek - Znaczenie oznaczeń ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w surowicy krwi w diagnostyce prawidłowego rozwoju i powikłań wczesnej ciąży, OSTRY DYŻUR 2010, tom 3, numer 3
  • Test ciążowy płytkowy – instrukcja użycia, Diagnosis S.A., Rev. 2015.10.27
  • Ciążowy poradnik. Na początek – Fundacja Rodzić po Ludzku

Dodaj komentarz

Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo