Książeczka ciąży
Karta ciąży, czasami nazywana także kartą przebiegu ciąży to ważny dokument, który lekarz zakłada najczęściej podczas wizyty potwierdzającej, że zostaniesz mamą. W karcie ciąży zapisuje się jej przebieg, wszystkie informacje dotyczące rosnącego i rozwijającego się stale maluszka, wyniki Twoich badań oraz wiele innych informacji, które są bardzo cenne dla każdego lekarza w przypadku nagłego hospitalizowania przyszłej mamy czy niespodziewanej zmiany lekarza ginekologa. Kartę ciąży najlepiej mieć stale przy sobie. Jest również niezbędnym dokumentem w chwili przyjęcia do szpitala, gdy zacznie się poród.

Co zawiera książeczka ciąży?
W kartę ciąży w pierwszej kolejności wpisywane są dane przyszłej mamy: imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania. Znajduje się w niej też termin ostatniej miesiączki oraz przewidywana data porodu.
Lekarz zapisze w karcie ciąży Twoją historię położniczą. Ważne są informacje czy już rodziłaś, a jeśli tak, to ile razy byłaś w ciąży. Opisywane są również pokrótce przypadki ewentualnych poronień. Bardzo ważną informacją, którą zawiera karta ciąży jest zapis grupy krwi ciężarnej i ojca dziecka oraz współczynnik Rh.
Skrót Hbd i inne określenia stosowane w karcie ciąży
Podczas kolejnych wizyt lekarz zapisuje również liczbę oraz towarzyszący jej skrót Hbd. Brzmi tajemniczo, ale oznacza to po prostu tydzień ciąży, w którym aktualnie jesteś. Obok lekarz wpisuje informacje, które uzyskał podczas badania. Zawsze wśród nich znajduje się określenie wysokości dna macicy. Informacja ta jest jednym z czynników, który określa rozwój ciąży.
Ponadto karta ciąży zawiera wszystkie informacje o maluszku: ile mierzy, ile waży, informacje o jego tętnie, itp.
Dodatkowo w karcie ciąży można znaleźć wyniki wszystkich badań, które są przeprowadzane w czasie trwania ciąży. Dzięki temu łatwo je ze sobą porównywać i obserwować ewentualne zmiany.
Czasami trudno jest rozszyfrować niektóre skróty stosowane przez lekarza, dlatego zrobiliśmy małą ściągawkę z tych najczęściej stosowanych.
Skróty stosowane w karcie ciąży:
- LMP lub OM – skrót oznacza zapis, kiedy była ostatnia miesiączka
- Hbd – skrót oznaczający tydzień ciąży
- EDD lub TP – wyznaczony termin porodu
- GTT, OGTT – testy doustnego obciążenia glukozą
- Przeciwciała lgM oraz przeciwciała lgG –oznaczają, że matka jest zakażona toksoplazmozą lub ją przebyła w przeszłości a także świadczą o obecności przeciwciał po szczepieniu różyczki
- RR – ciśnienie tętnicze krwi
- odczyn WR – test na obecność kiły
- HBs antygen – test na obecność wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu B
Skróty stosowane przy badaniach ogólnych moczu:
- C.W. – ciężar właściwy
- L – obecność białych ciałek krwi
- C – obecność cukru
- B – obecność białka
- E – obecność erytrocytów
Skróty stosowane przy morfologii:
- RBC – ilość czerwonych krwinek
- Hb – stężenie barwnika krwinek czerwonych,
- PLT – liczba płytek krwi
- L WBC – liczba krwinek białych
- HTC, HCL – hematokryt
Była dyrektorka krakowskiej szkoły ma dość. Pozywa kurator Barbarę Nowak
Czy w Szkole w Chmurze są nauczyciele? Codzienna nauka wygląda zupełnie inaczej
Już więcej nie pozwolę molom spożywczym dobrać się do mąki. Wykiwałam je prostym trikiem
Młode pokolenie nie zna tego smaku, a w PRL to danie jadło się prawie codziennie
Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Nawet 1100 zł i więcej. Wystarczy spełniać te warunki
Odkryj gruszkowe czary-mary. Ten sposób krojenia owoców uczyni ciasto doskonałym
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Przebieg ciąży
- Książeczka ciąży
Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę
Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...
Czytaj dalej →Czy dźwięk suszarki lub szum odkurzacza magicznie usypia niemowlęta?
Pozostańmy jeszcze przez chwilę w tematach magicznych (sprawdź wczorajszy tekst o “cudownych właściwościach” oleju kokosowego:)). Dziś mam dla Was szumny tekst o szumie suszarki, odkurzacza, farelki, lejącej się wody. Szum suszarki,...
Czytaj dalej →Pchacz czy chodzik?
Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...
Czytaj dalej →