Ładne pismo – jak ładnie pisać?

Jak ładnie pisać? – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Sztuka eleganckiego pisania dawniej była bardzo ceniona. W tej chwili sporo rzeczy załatwiamy online lub przez telefon, a jednak zwracamy uwagę na charakter pisma danego człowieka, ponieważ jest czymś indywidualnym. Ładne pismo jest cenione – zachwycamy się pięknymi literami i chwalimy osobę, która je posiada. Niektórzy nie mają do tego wrodzonych predyspozycji, jednak wszystko jest kwestią treningu. By posiadać pewniejszą rękę wystarczy dużo ćwiczyć. Nauka ładnego pisania dla niektórych będzie trudna, a innym nie sprawi żadnych trudności. Sztuka starannego i estetycznego pisania to kaligrafia. Jak nauczyć się pisać kaligraficznie? Czy warto zapisać się na kurs ładnego pisania, czy też lepiej ćwiczyć samodzielnie w domu?

Ładne pismo – jak nauczyć się ładnie pisać?

Ładne pisanie liter to sztuka. Niektórzy mają ładny charakter pisma, a o innych mówi się, że piszą “jak kura pazurem”. Są osoby, które posiadają bardzo niewyraźne, nieczytelne pismo, a inni niezwykle wyraźne i łatwe w odczytywaniu. Niektóre osoby stawiają wiele zawijasów, a jeszcze inne posiadają pismo niemal techniczne. Litery mogą się też różnić wielkością. Pismo kształtuje się w trakcie nauki pisania, okresu dojrzewania i zmienia się z czasem w ciągu życia. Pewna podstawa, baza ukształtowana w przeszłości jest niezmienna, jednak z czasem może zmieniać się nieco na przykład kształt liter czy sposób ich łączenia. Odręczne pismo o indywidualnym charakterze kształtuje się między 16 a 25 rokiem życia, a po tym czasie następuje stabilizacja. 

By więc nauczyć się ładnie pisać, najlepiej dużo ćwiczyć – i to najlepiej w jak najmłodszym wieku. Nie oznacza to jednak, że nauka ładnego pisania będzie nieskuteczna później. Naturalne pismo może tylko lekko się poprawić, ale kaligrafii może się nauczyć każdy i w każdym wieku. Istnieją pewne zasady trzymania długopisu czy pióra oraz budowy liter by pismo było piękne. Warto od tego zacząć. Można również szukać inspiracji wśród pisma znajomych – wielokrotne powtarzanie danego sposobu tworzenia litery wejdzie w końcu w nawyk. 

Zobacz też: Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!

Jak ładnie pisać w zeszycie?

Ładne litery przydają się nie tylko w kontaktach prywatnych – na przykład wówczas gdy wypisujemy dla kogoś kartkę czy zaproszenie. Kto jeszcze się uczy – czy to w szkole, czy też na studiach – musi pisać wyraźnie. Niewyraźne, nieczytelne pismo może prowadzić do błędnego odczytania treści jakiegoś wypracowania czy zadania – w konsekwencji zaś może poskutkować otrzymaniem złej oceny. Jak zacząć ładnie pisać w zeszycie?

Przede wszystkim warto mieć dobry długopis. Do nauki ładnego pisania lepiej nie stosować pióra czy długopisów żelowych. Można po nie sięgnąć kiedy przyzwyczaimy rękę do poprawnego, ładnego kreślenia liter. Warto więc mieć długopis dobrej jakości, z tuszem który się nie wylewa, utrudniając pisanie. Warto też popracować nad ruchami ręki. Nadgarstek powinien pracować lekko, a palce nie powinny mocno ściskać i przyciskać długopisu do kartki. Przez to dłoń szybciej się zmęczy, a litery będą grube i toporne. 

Warto swoje umiejętności szkolić w zeszycie w kratkę lub w zeszycie w cienkie linie. W tym drugim rodzaju zeszytów uczą się pisać dzieci. Jedna i druga opcja jest pomocna przy określaniu właściwej wielkości liter względem siebie oraz przy trzymaniu się ich wielkości czy budowy. Warto wiedzieć, że na wygląd pisma ma wpływ również stopień gładkości kartki. Niektóre są bardziej chropowate, a inne gładkie. W tych najgładszych najlepiej jest pisać. Te bardziej chropowate stanowią opór dla długopisu przez co trudniej jest pisać. 

Sprawdź: Jak napisać list do kolegi?

Kaligrafia dla początkujących – jak pisać kaligraficznie?

Jak nauczyć się kaligrafii? Można zapisać się na specjalny kurs – organizowane są coraz częściej zarówno stacjonarnie, jak i online. Pisanie kaligraficzne można też w sobie wyrobić kopiując litery z różnych stylów pisania. Można sprawdzać na różnego rodzaju blogach, zamówić książki do nauki kaligrafii (są nawet zestawy ćwiczeń). Warto przede wszystkim ćwiczyć – ładna kaligrafia nie jest dziełem spędzonej nad zadaniem godziny a wielu godzin ćwiczeń. 

Istnieją różne rodzaje stalówek, mazaków czy długopisów – a dzięki różnym ich rodzajom można osiągnąć nieco odmienne efekty pracy. Początkujący powinni zaopatrzyć się w stalówkę giętką. Pierwsze kroki warto też po prostu stawiać zwykłym długopisem. Gdy już nauczymy się tworzyć ładne litery, będziemy mogli przejść do pióra. Piękne pismo kaligraficzne na pewno uda się uzyskać z czasem.

Jak ładnie pisać piórem?

Sztuka ładnego pisania to przydatna i podziwiana umiejętność. Nauka pięknego pisania piórem sama w sobie stanowi pewną trudność. Trzeba uważać między innymi na to by nie dociskać go zbyt mocno do kartki, dobrze je trzymać (trzy palce, które nie trzymają pióra mają stanowić podporę), a także starać się pisać płynnie i delikatnie. Ważny jest spokój. 

Sprawdź: Jak napisać dedykacje do książki?

Rodzice pytają o ładne pismo:

Jak pisać długopisem?

Jak ładniej pisać przy pomocy długopisu? Przede wszystkim warto pisać nieco wolniej. Pisanie szybkie łączy się z bardziej niedbałym pismem. Kto zatem może sobie pozwolić na wolniejsze pisanie, powinien z tej możliwości skorzystać. Takie regularne ćwiczenia pozwolą poprawić styl pisma – będzie ładniejsze również przy szybkim pisaniu. Warto ćwiczyć w zeszycie w kratkę, która pozwala zwracać uwagę na wielkość i grubość liter.

Zobacz: Części mowy: Podział na odmienne i nieodmienne części mowy

Jak ładnie pisać drukowane litery?

By ładnie pisać drukowane litery, warto przede wszystkim dużo ćwiczyć. Można wzorować się na innych – jest wiele dostępnych wzorów, które znajdziemy choćby online lub w specjalistycznych książkach do kaligrafii. Odpowiedź na pytanie jak ładnie pisać jest przede wszystkim jedna – pisać dużo, tym samym lepiej opanowując technikę.

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia, Newsy

Czy będą lekcje w sobotę? MEN odpowiada!

Lekcje w sobotę? Szkoła w weekend? 6-dniowy tydzień nauki? Takie zapisy znalazły się w jednym z 11 projektów rozporządzeń zmieniających prawo oświatowe w Polsce. Czy to oznacza, że przepisy będą dawały...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Balet dla dzieci

Zastanawiasz się, na jakie zajęcia dodatkowe zapisać swoje dziecko? A może Twój maluch usilnie nalega na lekcje baletu? Prawdopodobnie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i przechodzi okres fascynacji...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia

Jak wybrać szkołę podstawową?

Wybór szkoły podstawowej to jeden z dylematów, przed którymi stają rodzice przedszkolaków zbliżających się do rozpoczęcia we wrześniu nauki w pierwszej klasie. Czym się kierować, jakie aspekty brać pod uwagę? Podpowiemy,...

Czytaj dalej →
Edukacja i psychologia, Ważne Okazje

Dzień Edukacji Narodowej

Czy w Dzień Edukacji Narodowej idzie się do szkoły? Na przekór marzeniom uczniów: tak! Niemniej 14 października, w  Dzień Edukacji Narodowej czeka na nich wiele atrakcji i niespodzianek. Jakich? Łapcie...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general