USG dopochwowe

USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i w czasie ciąży.

Jak wygląda USG dopochwowe?

Badanie USG jest badaniem ultrasonograficznym. Głowica aparatu do wykonywania USG wysyła w głąb organizmu ultradźwięki. Są one zupełnie bezpieczne. Za pomocą fal akustycznych, które odbijają się od narządów wewnętrznych, odbiornik urządzenia przelicza je i przekształca w obraz narządu, który widać na wyświetlaczu ekranowym aparatu. Każdy organ ma inną gęstość i strukturę, a co za tym idzie, inaczej odbija wysyłane fale. Lekarz wykonujący badanie ogląda przesłane do aparatury obrazy i jest w stanie ocenić stan narządów pacjenta.

Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystywane są badania USG jest ginekologia. USG można wykonywać dopochwowo oraz w sposób tradycyjny, czyli badając narządy wewnętrzne przez powłoki brzuszne.

USG dopochwowe powinno być regularnie wykonywane raz w roku. Jest bardzo pomocne przy wykrywaniu jakichkolwiek zmian w macicy, jajnikach czy jajowodach.

USG dopochwowe: przygotowanie do badania

Do USG dopochwowego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Nie wymaga ono pozostawania na czczo, nie musi być wykonywane rano. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz i rozebrać się od pasa w dół. USG wykonywane jest zazwyczaj na fotelu ginekologicznym, rzadziej na tradycyjnej leżance. Końcówka aparatu jest podłużna i jest nieco grubsza od kciuka. Lekarz zakłada na nią prezerwatywę, by zachować zasady higieny, a następnie smaruje ją żelem. Następnie wprowadza sondę do pochwy. Badanie trwa około 5 minut, pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w wyniku dociskania końcówki do ścian pochwy, jednakże badanie jest na ogół bezbolesne.

USG dopochwowe w ciąży

USG dopochwowe wskazane jest we wczesnych etapach ciąży. Dzięki temu badaniu można ją rozpoznać i sprawdzić czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w ścianie macicy. Dzięki USG lekarz może również określić wiek ciąży i obliczyć przybliżoną datę narodzin dziecka. Jeżeli za pomocą tego badania chcesz potwierdzić czy jesteś w ciąży, to należy je wykonać minimum cztery tygodnie od przewidywanej daty zapłodnienia, czyli najwcześniej około 6 tygodnia. W tym okresie już widać zarodek na USG dopochwowym.

Następne USG dopochwowe w ciąży przeprowadzane jest w od 11 do 14 tygodnia ciąży. Od 7 tygodnia na badaniu można będzie zobaczyć i usłyszeć bijące serduszko dziecka. Po 14 tygodniu badanie USG nie będzie już wykonywane dopochwowo, lecz wyłącznie przez powłoki brzuszne. Pozwoli to na uzyskanie dokładniejszego obrazu dziecka.

USG dopochwowe: cena

Ceny USG dopochwowego uzależnione są od regionu Polski, a także od placówki. Można przyjąć, że ceny badania zaczynają się od 100 złotych, a sięgać mogą nawet 300 złotych. W gabinetach państwowej służby zdrowia USG dopochwowe wykonywane jest bezpłatnie, jeżeli wykonuje je w czasie badania lekarz ginekolog lub jeśli wystawi on skierowanie na takie badanie w przypadku nieobecności aparatu w gabinecie podczas wizyty.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo