USG dopochwowe

USG dopochowowe, zwane również USG transwaginalnym, jest jednym z badań, które wykonywane są przez lekarzy ginekologów podczas wizyt w ich gabinetach. Wykonuje się je zarówno podczas rutynowych kontroli, jak i w czasie ciąży.

Jak wygląda USG dopochwowe?

Badanie USG jest badaniem ultrasonograficznym. Głowica aparatu do wykonywania USG wysyła w głąb organizmu ultradźwięki. Są one zupełnie bezpieczne. Za pomocą fal akustycznych, które odbijają się od narządów wewnętrznych, odbiornik urządzenia przelicza je i przekształca w obraz narządu, który widać na wyświetlaczu ekranowym aparatu. Każdy organ ma inną gęstość i strukturę, a co za tym idzie, inaczej odbija wysyłane fale. Lekarz wykonujący badanie ogląda przesłane do aparatury obrazy i jest w stanie ocenić stan narządów pacjenta.

Jedną z dziedzin medycyny, w której wykorzystywane są badania USG jest ginekologia. USG można wykonywać dopochwowo oraz w sposób tradycyjny, czyli badając narządy wewnętrzne przez powłoki brzuszne.

USG dopochwowe powinno być regularnie wykonywane raz w roku. Jest bardzo pomocne przy wykrywaniu jakichkolwiek zmian w macicy, jajnikach czy jajowodach.

USG dopochwowe: przygotowanie do badania

Do USG dopochwowego nie trzeba się przygotowywać w żaden szczególny sposób. Nie wymaga ono pozostawania na czczo, nie musi być wykonywane rano. Przed badaniem należy opróżnić pęcherz i rozebrać się od pasa w dół. USG wykonywane jest zazwyczaj na fotelu ginekologicznym, rzadziej na tradycyjnej leżance. Końcówka aparatu jest podłużna i jest nieco grubsza od kciuka. Lekarz zakłada na nią prezerwatywę, by zachować zasady higieny, a następnie smaruje ją żelem. Następnie wprowadza sondę do pochwy. Badanie trwa około 5 minut, pacjentka może odczuwać lekki dyskomfort w wyniku dociskania końcówki do ścian pochwy, jednakże badanie jest na ogół bezbolesne.

USG dopochwowe w ciąży

USG dopochwowe wskazane jest we wczesnych etapach ciąży. Dzięki temu badaniu można ją rozpoznać i sprawdzić czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w ścianie macicy. Dzięki USG lekarz może również określić wiek ciąży i obliczyć przybliżoną datę narodzin dziecka. Jeżeli za pomocą tego badania chcesz potwierdzić czy jesteś w ciąży, to należy je wykonać minimum cztery tygodnie od przewidywanej daty zapłodnienia, czyli najwcześniej około 6 tygodnia. W tym okresie już widać zarodek na USG dopochwowym.

Następne USG dopochwowe w ciąży przeprowadzane jest w od 11 do 14 tygodnia ciąży. Od 7 tygodnia na badaniu można będzie zobaczyć i usłyszeć bijące serduszko dziecka. Po 14 tygodniu badanie USG nie będzie już wykonywane dopochwowo, lecz wyłącznie przez powłoki brzuszne. Pozwoli to na uzyskanie dokładniejszego obrazu dziecka.

USG dopochwowe: cena

Ceny USG dopochwowego uzależnione są od regionu Polski, a także od placówki. Można przyjąć, że ceny badania zaczynają się od 100 złotych, a sięgać mogą nawet 300 złotych. W gabinetach państwowej służby zdrowia USG dopochwowe wykonywane jest bezpłatnie, jeżeli wykonuje je w czasie badania lekarz ginekolog lub jeśli wystawi on skierowanie na takie badanie w przypadku nieobecności aparatu w gabinecie podczas wizyty.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo