Trzeci trymestr

Długie ostatnie tygodnie

Prześlij dalej Drukuj
Trzeci trymestr: Długie ostatnie tygodnie

fot. RF

Wielkie odliczanie zaczyna się w 37. tygodniu ciąży. Maleństwo jest już przygotowane do samodzielnego życia i może się w każdej chwili urodzić. Kobieta przeżywa skrajne emocje - z jednej strony pragnie przytulać do piersi maluszka, a z drugiej martwi się o przebieg porodu i to, czy będzie dobrą matką. Chciałaby odpocząć, ale pragnie, by wszystko było gotowe na pojawienie się maleństwa. Większość przyszłych mam woli pracować do ostatniej chwili, by po narodzinach dziecka jak najdłużej się nim zajmować. Warto jednak, żeby kobieta pomyślała o sobie i poświęciła ostatnie dni ciąży również na drobne przyjemności, np. wybrała się z mężem na spacer lub spotkała się z przyjaciółmi. Powinna pozwolić się rozpieszczać, bo kiedy znajdzie na to lepszy moment niż w teraz, nim zostanie zabieganą mamą?

Widoczne zmiany fizyczne

Ciało kobiety powoli przygotowuje się do porodu, a pojawiające tego symptomy przyszła mama z łatwością sama rozpozna.

Słabsze ruchy płodu
Maluch nie boksuje tak mocno jak wcześniej. Nie trzeba się tym martwić ? ma coraz mniej miejsca. Gdy jednak mama jest zaniepokojona, może liczyć ruchy dziecka w porze jego zwykłej aktywności ? w ciągu godziny powinno ich być ok. dziesięciu.

Opuszczony brzuch
Podczas ostatnich tygodni ciąży, maluszek przybiera na wadze około 800 gramów, dlatego obwód brzucha mamy bardzo szybko się powiększa. Z każdym dniem czuje się ona bardziej niezgrabna i zmęczona. Od 38. tygodnia, gdy główka dziecka zaczyna się ustawiać w miednicy, a macica coraz bardziej się obniża (a z nią brzuch), zmniejsza się nacisk na żołądek i przeponę, ale zwiększa się ucisk na pęcherz. Chociaż powoduje to częstsze oddawanie moczu, wiele kobiet odczuwa pewną ulgę, ponieważ łatwiej im oddychać.

Fałszywe skurcze
W trakcie ostatniego trymestru niektóre ciężarne odczuwają często nieznaczne stwardnienie mięśni podbrzusza (skurcze Braxtona-Hicksa). Natomiast kilka dni przed rozwiązaniem mogą pojawić się bardziej bolesne skurcze przedporodowe, które pomagają w skracaniu się szyjki macicy. Od porodowych różnią się tym, że występują sporadycznie i są znacznie krótsze, ponieważ trwają na ogół około 15-30 sekund.

Wydzieliny pochwowe
Pod koniec ciąży jest ich więcej i są gęstsze, ale nie warto się tym przejmować. Powoduje je silniejsze ukrwienie narządów rodnych i nawilżanie kanału rodnego. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna tylko wówczas, gdy są zbyt obfite, mają żółty kolor i nieprzyjemny zapach, ponieważ mogą świadczyć o infekcji pochwy, wymagającej podania leków przeciwgrzybiczych.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Ania dnia 3 kwietnia 2012, godz. 11:37

  przyznam, że artykuł jest dobrze napisany. Uspokoił mnie trochę, pozdrawiam


 • dodany przez Madzia0406 dnia 28 marca 2012, godz. 22:37

  Naprawde wszystko bardzo dobrze opisane,jestem spokojniejsza. pozdrawiam wszystkie mamuski


 • dodany przez katia dnia 21 listopada 2010, godz. 19:36

  Uwazam ze artykul jest swietnie opisany szczegolnie dla kobiet ktore po raz pierwszy sa w ciazy.


 • dodany przez justynek 25 dnia 19 sierpnia 2010, godz. 01:35

  bardzo dokładnie wszystko opisane i zrozumiale dziekuje bardzo mi to pomogło i mam nadzieje ze teraz bedzie mi łatwiej czekac dziekuje pozdrawiam przyszłe mamy i redacje


  (4 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię