Co zrobić żeby trampolina nie elektryzowała?

Co zrobić żeby trampolina nie elektryzowała?

Co zrobić, żeby trampolina nie elektryzowała? Takie pytanie zadają sobie rodzice dzieci, które po skorzystaniu z trampoliny strzelają z palców iskrami w niemal wszystkie napotkane przedmioty. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym da się w pełni zapobiec elektryzowaniu się trampoliny.

Dlaczego trampolina kopie „prądem”?

Trampolina elektryzuje się pod wpływem kontaktu sztucznych tkanin ze śliską, syntetyczną powierzchnią do skakania. Znajduje się ona zwykle wysoko nad ziemią, dlatego nic jej nie uziemia. Efekty widać przy dotykaniu różnych przedmiotów po zakończeniu zabawy na trampolinie. Na szczęście są sposoby na uziemienie trampoliny za pomocą specjalnych konstrukcji lub pozbycie się zjawiska elektryzowania domowymi metodami.

Naelektryzowana trampolina: co robić?

Trampolina bardzo często elektryzuje się w wyniku kontaktu z syntetycznymi tkaninami, takimi, jakie wykorzystuje się na przykład w skarpetkach. Skakanie na bosych stopach może być rozwiązaniem, ale nie zawsze sprawdza się ono wystarczająco dobrze. Można sięgnąć po inne sposoby, dzięki którym można zniwelować zjawisko elektryzowania się trampoliny.

Jedną z takich metod jest polanie trampoliny wodą lub jej spryskanie delikatną mgiełką. Jeszcze lepiej sprawdza się atomizer z płynem do płukania tkanin zmieszanym z wodą. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest jednak uziemienie trampoliny w odpowiedni sposób.

Jak uziemić trampolinę?

Jak uziemić trampolinę samodzielnie? Jest to zaskakująco proste. Na rynku znaleźć można gotowe zestawy bazujące na zaciskach uziemiających wykonanych z aluminium, uziomie oraz przewodzie uziemiającym. Być może taka konstrukcja nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale pozwala ona na kierowanie tworzących się wyładowań wprost do ziemi, dzięki czemu unikamy efektu „rażenia prądem” po skorzystaniu z trampoliny.

Zobacz też:

Rodzice pytają o trampoliny:

Czy trampolina jest zdrowa dla dzieci?

Rozsądne korzystanie z trampoliny wpływa pozytywnie na układ ruchowy dzieci i pozwala na zaznanie codziennej dawki aktywności w dosyć przyjemny sposób. Jednocześnie, ćwiczenie na trampolinie zwykle ma miejsce na świeżym powietrzu, dlatego jest to doskonała okazja na dotlenienie organizmu. Oczywiście, taka aktywność może kończyć się kontuzjami, więc powinna być ona asekurowana przez dorosłego. Niewłaściwe korzystanie z trampoliny może być przyczyną urazów, m.in. urazów stawu skokowego. Kości dzieci różnią się od kości dorosłych. Częstym skutkiem nieumiejętnego skakania na trampolinie jest wzrostowe złuszczenie tkanki chrzęstnej wokół rosnącej kości.

Jaka trampolina: z siatką zewnętrzną czy wewnętrzną?

Trampoliny z siatką wewnętrzną uchodzą za bezpieczniejsze, ponieważ nie dają dziecku dostępu nie tylko na zewnątrz, lecz także do niebieskiej części ukrywającej twarde sprężyny naciągające główną powierzchnię. Wersja z zewnętrzną siatką może być stosowana w przypadku starszych dzieci, ponieważ cechuje się ona większą przestrzenią do zabawy.

Od kiedy trampolina dla dziecka?

Istnieją modele trampolin, z których swobodnie mogą korzystać dzieci od 2 roku życia. Są to wersje z wewnętrzną siatką chroniącą małego użytkownika przed wpadnięciem na twarde sprężyny.