Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Czy można zajść w ciążę, gdy partner nie skończył w środku? To zależy i to od wielu czynników. Pierwszym z nich jest moment cyklu miesiączkowego kobiety. Drugi to fakt, że wydzielany podczas erekcji preejakulat może zawierać zdolne do zapłodnienia plemniki. Jeśli więc zastanawiasz się: “Nie doszedłem w niej. Czy może być w ciąży? powinieneś wiedzieć, że stosunek przerywany nie może być uznany za metodę antykoncepcji, a jego skuteczność w chronieniu przed ciążą jest wątpliwa.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Szanse na zajście w ciąże zależą od momentu cyklu miesiączkowego kobiety.
  • By doszło do zapłodnienia musi dojść do penetracji i wytrysku.
  • Ciąża bez wytrysku jest możliwa, ponieważ wydzielany w trakcje erekcji ejakulat zawiera zdolne do zapłodnienia plemniki.
  • To, czy można zajść w ciążę, gdy partner nie skończył w środku zależy od tego, czy plemniki nie zostały następnie przeniesione do pochwy.
  • Ciąża bez wytrysku teoretycznie jest możliwa zarówno podczas seksu analnego, oralnego, jak i w wyniku pettingu.

Czy można zajść w ciążę, gdy partner nie skończył w środku?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, czy można zajść w ciążę bez wytrysku albo gdy partner nie skończył w środku, musisz najpierw zrozumieć, jaki jest przebieg cyklu miesiączkowego. Podczas owego cyklu kobiecy organizm przygotowuje się do ewentualnego poczęcia życia. Mniej więcej 13. dnia w jednym z jajników rozpoczyna się dojrzewanie komórki jajowej (dzieje się to naprzemiennie, raz w lewym, a raz w prawym jajniku). Do zapłodnienia konieczne jest połączenie tejże komórki z plemnikiem. To właśnie w tym momencie powstaje zygota, czyli zalążek nowego organizmu – dziecka. A zatem – czy możliwe jest zajście w ciążę bez wytrysku?

Żeby doszło do powstania zygoty, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: penetracji oraz wytrysku. Po wytrysku spermy około 200 milionów plemników rozpoczyna wyścig przez kanał szyjki macicy, a potem przez jajowody. Nielicznym plemnikom udaje się dotrzeć do komórki jajowej, a to wcale nie koniec – zwycięzca musi jeszcze wydrążyć w osłonce otwór i przeniknąć do środka. Dopiero gdy plemnik przedostanie się przez osłonkę, odrzuci witkę i przedostanie się do jajeczka, dochodzi do zapłodnienia. Innymi słowy, nie tylko możliwość zajścia w ciążę bez wytrysku jest zerowa, ale i wystąpienie penetracji i wytrysku nie przesądza jeszcze o zapłodnieniu. Szanse na dziecko zależą od wielu czynników, w tym od ich ruchliwości, liczby i stopnia przeżywalności.

Mimo że bez wytrysku nie można zajść w ciążę, trzeba pamiętać, że ryzyko ciąży występuje za każdym razem, gdy dochodzi do zbliżenia bez zabezpieczenia. Najistotniejszym czynnikiem, dzięki któremu można oszacować ryzyko zapłodnienia, pozostaje faza cyklu miesiączkowego, w której odbył się stosunek. Tym samym kobiety, które nie mają regularnego okresu, powinny zachować szczególną ostrożność. Żeby obliczyć dni płodne, można skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów dni płodnych. Wystarczy w tym celu wpisać datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu, a system obliczy kalendarz płodności na najbliższe kilka miesięcy. Trzeba przy tym pamiętać, że o ile komórka jajowa żyje do 24 godzin, o tyle plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych nawet 72 godziny. Jeśli istnieje obawa, że nastąpił wytrysk, a ciąża jest czymś, czego kobieta wolałaby raczej uniknąć, do 72 godzin po zbliżeniu można przyjąć tabletkę alarmową. Otrzymuje się ją na receptę przepisywaną przez ginekologa, który najpierw przeprowadza rzetelny wywiad.

Warto pamiętać, że stosunek przerywany pozostaje najsłabszą metodą antykoncepcji, a przez wielu nawet nie jest za nią uważany. Ciąża bez wytrysku jest możliwa ze względu na preejakulat, który jest wydzielany przez cały czas erekcji. Choć wiele par nie zdaje sobie z tego sprawy, już ów preejakulat zawiera plemniki, które bywają zdolne do zapłodnienia. Ponadto zarówno partner, jak i partnerka są narażani na niepotrzebny stres związany z niepewnością, czy uda się zdążyć z wyjęciem członka jeszcze przed wytryskiem. Po co martwić się, czy mężczyzny jednak nie zawiedzie refleks? Jak głoszą seksuolodzy, stosunek przerywany potrafi nie tylko obniżać satysfakcję z uprawiania seksu, ale i prowadzić do oziębłości seksualnej, neurotycznego niepokoju, impotencji, a także przedwczesnego wytrysku, co dodatkowo podnosi ryzyko ewentualnego zajścia w ciążę.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Czasem zdarza się, że intensywne pieszczoty wywołują u partnera „niepożądany” wytrysk. Wtedy zasada jest prosta – jeśli ma on miejsce na narządy płciowe (czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne) – szanse na zapłodnienie są spore. Kiedy jednak nasienie wytrysnęło gdzie indziej, na dziecko nie ma niemalże żadnych szans. Jednocześnie istnieją sytuacje, w których seks bez wytrysku w środku stwarza ryzyko ciąży. Nawet jeśli jest ono minimalne, warto mieć jego świadomość.

1. Czy bez wytrysku do pochwy można zajść w ciąże w wyniku seksu analnego?

O dziwo – tak. Taka możliwość jest znikoma, ale istnieje. Sperma, która wypływa z odbytu, może przedostać się do pochwy, a dalej do komórki jajowej. Dlatego jeśli partnerzy decydują się na taki seks, powinni używać nie tylko lubrykantu, ale i prezerwatywy. Antykoncepcja uchroni ich wtedy zarówno przed niechcianą ciążą, jak i nieprzyjemnymi infekcjami dróg moczowo-płciowych.

2. Czy może dojść do zapłodnienia po seksie oralnym?

Podobnie jak w przypadku seksu analnego, nie jest to zupełnie wykluczone. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wytrysk następuje do ust kobiety, a następnie partnerzy namiętnie się całują. Jeśli chwilę później mężczyzna będzie pieścił łechtaczkę czy pochwę wybranki, sperma może przedostać się do dróg rodnych. W przypadku, gdy jakość nasienia będzie bardzo dobra i będzie go bardzo dużo, istnieje ryzyko zapłodnienia.

3. Czy plemniki potrafią przenikać przez bieliznę bądź ręczniki i powodować zapłodnienie?

Czy możliwym jest zajście w ciążę poprzez kontakt z plemnikami pozostawionymi na ręczniku, prześcieradle bądź po prostu ręce? Skoro wytrysk nastąpił poza pochwą, prawdopodobieństwo macierzyństwa lub tacierzyństwa zostaje ograniczone do minimum. Co więcej, plemniki nie potrafią ani przenikać przez bieliznę, ani przedostawać się z niej do dróg rodnych. Oprócz tego ich przeżywalność na zewnątrz jest bardzo krótka. Plemniki mogą przetrwać w pochwie do 5 dni – jest to dla nich idealne, wilgotne i wygodne środowisko. Jednocześnie w przestrzeniach zewnętrznych, w tym na ręczniku czy prześcieradle, plemniki zostają dość szybko unicestwione. Po niecałym dniu sperma zasycha, a same plemniki giną.

4. Czy można zajść w ciążę uprawiając petting?

Jeszcze jedną problematyczną kwestią pozostaje petting, a dokładniej sytuacja, w której najpierw kobieta pieści mężczyznę, a później mężczyzna przenosi plemniki na rękach do pochwy partnerki. Wątpliwości wzbudza także kwestia wytrysk na brzuch a ciąża. Czy jest się czego obawiać? Czy w tym wypadku ciąża bez wytrysku do pochwy jest możliwa? Plemniki są na tyle wrażliwe na zmiany środowiskowe, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Otoczenie inne od narządów płciowych sprawia, że plemniki tracą zdolność zapładniania i obumierają. Takie ryzyko – choć bardzo niewielkie – istnieje. Może się tak wydarzyć, gdy nasienie jest dobrej jakości i kiedy jest go bardzo dużo, a także gdy partnerzy pieszczą się wzajemnie w krótkim odstępie czasu. Trzeba jednak przyznać, że takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Podobnie wytrysk na brzuch, o ile sperma nie zostanie przeniesiona do pochwy, jest pozbawiony kreacyjnej mocy. Zupełnie inne zagadnieniem jest petting bez wytrysku i ciąża. Przy delikatnych pieszczotach, które nie kończą się ejakulacją, ciąża w zasadzie nam nie grozi.

Słaby wytrysk a zajście w ciążę

Jeszcze jedno warte uwagi, a dość pokrewne zagadnienie to ciąża a słaby wytrysk. Zacznijmy od pytania o to, co bywa przyczyną słabego wytrysku. Otóż oprócz przyczyn chorobowych winę za taki stan rzeczy może ponosić zbyt częste uprawianie seksu. Kiedy wytrysk ma miejsce każdego dnia (czy nawet kilka razy dziennie), jądra nie nadążają z produkcją wystarczającej ilości spermy. Zdarza się, że parę dni abstynencji wystarczy, żeby sytuacja uległa poprawie. Inną skuteczną metodą są regularne ćwiczenia mięśni Kegla oraz mięśni brzucha.

Słaby wytrysk nie ma większego wpływu na możliwość zajścia w ciążę. Siła wytrysku nie ma większego znaczenia dla zapłodnienia; wiążemy z nią zwykle zbyt wygórowane oczekiwań. Lekarze podają jednak, że prawidłowa objętość ejakulatu powinna przekraczać 3 ml; jego mniejsza ilość może stanowić przeszkodę w staraniach o dziecko. Jeśli para od dłuższego czasu bezowocnie usiłuje zajść w ciążę, należy jak najszybciej przebadać się u specjalisty. Z lekarzem muszą skontaktować się obydwie strony, a nie tylko kobieta – problem z poczęciem dziecka jest bowiem często związany z niedyspozycją partnera.

Ciąża bez wytrysku – czy to możliwe?

Na pytanie, czy musi być wytrysk, aby zajść w ciążę, odpowiedzieliśmy twierdząco. Zapłodnienie bez wystrzału nasienia jest praktycznie niemożliwe. Wprawdzie preejakulat może zawierać plemniki, ale rzadko kiedy są one zdolne do wytworzenia zygoty. Nie powinniśmy jednak bagatelizować choćby cienia takiej możliwości. Ludzkie życie to nie zabawa – jeśli ciąża nie jest czymś pożądanym, należy redukować ryzyko zapłodnienia do zera.

Podsumowując: czy ciąża bez wytrysku jest możliwa? Raczej graniczy to z cudem. Co więcej, plemniki muszą znaleźć się w kobiecych drogach rodnych w sprzyjającym (płodnym) okresie. Nie oznacza to jednak, że zabezpieczanie się jedynie w oparciu o kalendarzyk małżeński jest dobrym pomysłem. Ginekolodzy apelują, żeby stosunek przerywany oraz (nie zawsze wiarygodny) kalendarzyk małżeński zastąpić bardziej wiarygodnymi metodami, chociażby prezerwatywami czy antykoncepcją hormonalną. Najlepiej jest zgłosić się do zaufanego lekarza i skonsultować z nim, który sposób będzie najbardziej odpowiedni w waszym indywidualnym przypadku.

 

Dodaj komentarz

Dzień Babci i Dziadka
Pomysłowe prezenty na Dzień Babci i Dziadka [DO 30 ZŁ!]
Wydatki związane z Bożym Narodzeniem oraz Sylwestrem doszczętnie spustoszyły twoje konto, a być może nawet lekko uszczupliły limit na karcie kredytowej? I mimo, że uwielbiasz swoich dziadków, to zakup czterech
Czytaj dalej
Porady Kulinarne
Śledzie w oleju: Ile mogą stać? Jak je przechowywać?
Śledzie to ryba wyjątkowo popularna w Polsce. Chociaż kojarzą się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, ze względu na bogate wartości odżywcze warto wprowadzić je również do codziennej diety. Jedną z
Czytaj dalej
Antykoncepcja Tabletki antykoncepcyjne
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?
Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Dla osób, którym zależy na planowaniu rodziny, odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna. Trzeba jednak wiedzieć, że ta nie może być udzielona w
Czytaj dalej
Antykoncepcja
9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej
Spirala tytykoncepcyjna (inaczej nazywana wkładką domaciczną lub wewnętrzmaciczną) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. I najwygodniejszych… Zanim zdecydujesz się na jej założenie, powinnaś wiedzieć te 9 rzeczy. Sprawdź: ile trwa
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej