Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Wiele par zastanawia się, czy można zajść w ciążę podczas nietypowych erotycznych igraszek. W niniejszym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Sprawdź, jakie są szanse zajścia w ciążę bez wytrysku oraz gdy wytrysk odbywa się poza pochwą.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Czy możne zajść do zapłodnienia bez wytrysku?

Żeby zrozumieć, jakie są szanse na zajście w ciążę bez wytrysku, należy najpierw pojąć sam charakter cyklu miesiączkowego. Podczas owego cyklu kobiecy organizm przygotowuje się do ewentualnego poczęcia życia. Mniej więcej 13. dnia w jednym z jajników rozpoczyna się dojrzewanie komórki jajowej (dzieje się to naprzemiennie, raz w lewym, a raz w prawym jajniku). Do zapłodnienia konieczne jest połączenie tejże komórki z plemnikiem. To właśnie w tym momencie powstaje zygota, czyli zalążek nowego organizmu – dziecka. A zatem – czy możliwe jest zajście w ciążę bez wytrysku?

Żeby doszło do powstania zygoty, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: penetracji oraz wytrysku. Po wytrysku spermy około 200 milionów plemników rozpoczyna wyścig przez kanał szyjki macicy, a potem przez jajowody. Nielicznym plemnikom udaje się dotrzeć do komórki jajowej, a to wcale nie koniec – zwycięzca musi jeszcze wydrążyć w osłonce otwór i przeniknąć do środka. Dopiero gdy plemnik przedostanie się przez osłonkę, odrzuci witkę i przedostanie się do jajeczka, dochodzi do zajścia w ciążę. Innymi słowy, nie tylko możliwość zajścia w ciążę bez wytrysku jest zerowa, ale i wystąpienie penetracji i wytrysku nie przesądza jeszcze o zapłodnieniu. Szanse na dziecko zależą od wielu czynników, w tym od ich ruchliwości, liczby i stopnia przeżywalności.

Mimo że bez wytrysku nie można zajść w ciążę, trzeba pamiętać, że ryzyko ciąży występuje za każdym razem, jeśli dochodzi do zbliżenia bez zabezpieczenia. Najistotniejszym czynnikiem, dzięki któremu można oszacować ryzyko zapłodnienia, pozostaje faza cyklu miesiączkowego, w której odbył się stosunek. Tym samym kobiety, które nie mają regularnego okresu, powinny zachować szczególną ostrożność. Żeby obliczyć dni płodne, można skorzystać z jednego z internetowych kalkulatorów dni płodnych. Wystarczy w tym celu wpisać datę ostatniej miesiączki oraz średnią długość cyklu, a system obliczy kalendarz płodności na najbliższe kilka miesięcy. Trzeba przy tym pamiętać, że o ile komórka jajowa żyje do 24 godzin, o tyle plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych nawet 72 godziny. Jeśli istnieje obawa, że nastąpił wytrysk, a ciąża jest czymś, czego kobieta wolałaby raczej uniknąć, do 72 godzin po zbliżeniu można przyjąć tabletkę alarmową. Otrzymuje się go na receptę przepisywaną przez ginekologa, który najpierw przeprowadza rzetelny wywiad.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?

Warto pamiętać, że chociaż brak wytrysku a ciąża nie są rzeczami, które idą ze sobą w parze, stosunek przerywany pozostaje najsłabszą metodą antykoncepcji. Niebezpieczeństwo stanowi preejakulat, który jest wydzielany przez cały czas erekcji. Choć wiele par nie zdaje sobie z tego sprawy, już ów preejakulat zawiera plemniki, które bywają zdolne do zapłodnienia. Ponadto zarówno partner, jak i partnerka są narażani na niepotrzebny stres związany z niepewnością, czy uda się zdążyć z wyjęciem członka jeszcze przed wytryskiem. Po co martwić się, czy mężczyzny jednak nie zawiedzie refleks? Jak głoszą seksuolodzy, stosunek przerywany potrafi nie tylko obniżać satysfakcję z uprawiania seksu, ale i prowadzić do oziębłości seksualnej, neurotycznego niepokoju, impotencji, a także przedwczesnego wytrysku, co dodatkowo podnosi ryzyko ewentualnego zajścia w ciążę.

Wytrysk poza pochwą a ciąża

Czasem zdarza się, że intensywne pieszczoty wywołują u partnera „niepożądany” wytrysk. Wtedy zasada jest prosta – jeśli ma on miejsce na narządy płciowe (czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne) – szanse na zapłodnienie są dość spore. Kiedy jednak nasienie wytrysnęło gdzie indziej, na dziecko nie ma niemalże żadnych szans. Brak wytrysku w pochwie a ciąża nie idą ze sobą w parze. Jednocześnie istnieją sytuacje, w których brak wytrysku w środku stwarza ryzyko ciąży. Nawet jeśli jest ono minimalne, warto mieć jego świadomość.

1. Czy można zajść w ciążę w wyniku seksu analnego?

O dziwo – tak. Taka możliwość jest znikoma, ale istnieje. Sperma, która wypływa z odbytu, może przedostać się do pochwy, a dalej do komórki jajowej. Dlatego jeśli partnerzy decydują się na taki seks, powinni używać nie tylko lubrykantu, ale i prezerwatywy. Antykoncepcja uchroni ich wtedy zarówno przed niechcianą ciążą, jak i nieprzyjemnymi infekcjami dróg moczowo-płciowych.

2. Czy może dojść do zapłodnienia po seksie oralnym?

Podobnie jak w przypadku seksu analnego, nie jest to zupełnie wykluczone. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wytrysk następuje do ust kobiety, a następnie partnerzy namiętnie się całują. Jeśli chwilę później mężczyzna będzie pieścił łechtaczkę czy pochwę wybranki, sperma może przedostać się do dróg rodnych. W przypadku gdy jakość nasienia będzie bardzo dobra i będzie go bardzo dużo, istnieje ryzyko zapłodnienia.
Czy możliwym jest zajście w ciążę poprzez kontakt z plemnikami pozostawionymi na ręczniku, prześcieradle bądź po prostu ręce?

3. Czy plemniki potrafią przenikać przez bieliznę bądź ręczniki i powodować zapłodnienie?

Skoro wytrysk nastąpił poza pochwą, prawdopodobieństwo macierzyństwa lub tacierzyństwa zostaje ograniczone do minimum. Co więcej, plemniki nie potrafią ani przenikać przez bieliznę, ani przedostawać się z niej do dróg rodnych. Oprócz tego ich przeżywalność na zewnątrz jest bardzo krótka. Plemniki mogą przetrwać w pochwie do 5 dni – jest to dla nich idealne, wilgotne i wygodne środowisko. Jednocześnie w przestrzeniach zewnętrznych, w tym na ręczniku czy prześcieradle, plemniki zostają unicestwione niejako mimowolnie. Po niecałym dniu sperma zasycha, a sam plemniki giną.

4. Czy można zajść w ciążę uprawiając petting?

Jeszcze jedną problematyczną kwestią pozostaje petting, a dokładniej sytuacja, w której najpierw kobieta pieści mężczyznę, a później mężczyzna przenosi plemniki na rękach do pochwy partnerki. Wątpliwości wzbudza także wytrysk na brzuch a ciąża. Czy jest się czego obawiać?

Plemniki są na tyle wrażliwe na zmiany środowiskowe, że jest to bardzo mało prawdopodobne. Otoczenie inne od narządów płciowych sprawia, że plemniki tracą zdolność zapładniania i obumierają. Takie ryzyko – choć bardzo niewielkie – istnieje. Może się tak wydarzyć, gdy nasienie jest dobrej jakości i kiedy jest go bardzo dużo, a także gdy partnerzy pieszczą się wzajemnie w krótkim odstępie czasu. Trzeba jednak przyznać, że takie sytuacje praktycznie się nie zdarzają. Podobnie wytrysk na brzuch, o ile sperma nie zostanie przeniesiona do pochwy, jest pozbawiony kreacyjnej mocy.

Szanse zajścia w ciążę bez wytrysku

Zupełnie inne zagadnienie to petting bez wytrysku a ciąża. Przy delikatnych pieszczotach, które nie kończą się ejakulacją, ciąża w zasadzie nam nie grozi.

Na pytanie, czy musi być wytrysk, aby zajść w ciążę, odpowiedzieliśmy twierdząco. Zapłodnienie bez wystrzału nasienia jest praktycznie niemożliwe. Wprawdzie preejakulat może zawierać plemniki, ale rzadko kiedy są one zdolne do wytworzenia zygoty. Nie powinniśmy jednak bagatelizować choćby cienia takiej możliwości. Ludzkie życie to nie zabawa – jeśli ciąża nie jest czymś pożądanym, należy redukować ryzyko zapłodnienia do zera.

Podsumowując: czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Raczej graniczy to z cudem. Co więcej, plemniki muszą znaleźć się w kobiecych drogach rodnych w sprzyjającym (płodnym) okresie. Nie oznacza to jednak, że zabezpieczanie się jedynie w oparciu o kalendarzyk małżeński jest dobrym pomysłem. Ginekolodzy alarmują, żeby stosunek przerywany oraz (nie zawsze wiarygodny) kalendarzyk zastąpić bardziej wiarygodnymi metodami, chociażby prezerwatywami czy antykoncepcją hormonalną. Najlepiej jest zgłosić się do zaufanego lekarza i skonsultować z nim, który sposób będzie najbardziej odpowiedni w waszym indywidualnym przypadku.

Słaby wytrysk a zajście w ciążę

Jeszcze jedno warte uwagi, a dość pokrewne zagadnienie to ciąża a słaby wytrysk. Zacznijmy od pytania o to, co bywa przyczyną słabego wytrysku. Otóż oprócz przyczyn chorobowych winę za taki stan rzeczy może ponosić zbyt częste uprawianie seksu. Kiedy wytrysk ma miejsce każdego dnia (czy nawet kilka razy dziennie), jądra nie nadążają z produkcją wystarczającej ilości spermy. Zdarza się, że parę dni abstynencji wystarczy, żeby sytuacja uległa poprawie. Inną skuteczną metodą są regularne ćwiczenia mięśni Kegla oraz mięśni brzucha.

Co bardzo istotne, słaby wytrysk a ciąża to temat mocno przeceniany. Siła wytrysku nie ma większego znaczenia dla zapłodnienia; wiążemy z nią zwykle zbyt wygórowane oczekiwania. Lekarze podają jednak, że prawidłowa objętość ejakulatu powinna przekraczać 3 ml; jego mniejsza ilość może stanowić przeszkodę w staraniach o dziecko. Jeśli para od dłuższego czasu bezowocnie usiłuje zajść w ciążę, należy jak najszybciej przebadać się u specjalisty. Z lekarzem muszą skontaktować się obydwie strony, a nie tylko kobieta – problem z poczęciem dziecka jest bowiem często związany z niedyspozycją partnera.

Dodaj komentarz

Rozrywka
Ta piosenka zawsze wzbudzała emocje, ale w wykonaniu małej dziewczynki... Niesamowite!
Na Youtube w komentarzach pod piosenką Leonarda Cohena "Hallelujah" można znaleźć słowa: Niesamowita! Tę piosenkę zagrano na moim ślubie... Tę piękną i nigdy niestarzejącą się piosenkę możesz zabrać ze sobą do nieba, Leonardzie
Czytaj dalej
Ciąża Mama
Rozstępy w ciąży – łatwiej zapobiegać niż likwidować?
Na początku są ciemnoczerwone lub różowe, potem bledną i stają się mniej widoczne, ale jednak nam przeszkadzają. Jak nie dopuścić do powstawania rozstępów w ciąży? Ciąża to czas burzy hormonalnej, podczas
Czytaj dalej
Planowanie ciąży Tata
Płodność mężczyzny a wiek: Do kiedy można zostać ojcem?
Płodność u mężczyzn zależna jest od wielu czynników, wśród których codzienne dbanie o własne zdrowie ma bardzo duże znaczenie. I choć w powszechnej opinii uważa się, że związek pomiędzy płodnością
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Jak przyspieszyć okres? Tabletki, domowe sposoby i inne metody na przyspieszenie miesiączki
Miesiączka Ci się spóźnia, a PMS trwa w nieskończoność? A może chcesz szybko wywołać miesiączkę, żeby mieć ją z głowy przed ważnym wydarzeniem? O sposoby na wywołanie okresu pyta wiele kobiet.
Czytaj dalej
Antykoncepcja Karmienie piersią
Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?
Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów - w tym ten o rzekomym działaniu antykoncepcyjnym laktacji. Dlaczego karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę? Kiedy występuje owulacja po ciąży? Jakie
Czytaj dalej
Antykoncepcja
Założenie spirali na NFZ: Kto może skorzystać z refundacji zabiegu?
Czy wiesz, że w każdej placówce mającą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia masz prawo bezpłatnie założyć spiralę antykoncepcyjną? Wciąż wiele Polek nie zdaje sobie z tego sprawy. Dowiedz się, jakie
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy
Menopauza a ciąża, czyli ciąża po 50-tce
Niekiedy brak miesiączki mylnie uznawany jest za pierwszy objaw ciąży. Dzieje się tak szczególnie u pań, u których menopauza pojawiła się przedwcześnie. Jak wygląda kwestia menopauza a ciąża? Czy po okresie
Czytaj dalej
Antykoncepcja
Podwiązanie jajowodów: Na czym polega? Czy jest legalne w Polsce?
Podwiązanie jajników jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda inwazyjna, wymagająca interwencji chirurgicznej. Podwiązanie jajowodów jest w większości przypadków nieodwracalne i prowadzi do trwałej utraty płodności
Czytaj dalej
Dni płodne
Jak obliczyć dni płodne?
W oczekiwaniu na dziecko – sprawdź, jak obliczyć dni płodne Kiedy najłatwiej zajść w ciążę? W dniu owulacji, dzień przed nią lub dzień po niej. Ale jak wyliczyć dni płodne? Dokładnie
Czytaj dalej