Ciąża bez zarodka. Puste jajo płodowe – Kiedy dochodzi do poronienia?

Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Tym terminem określa się ciążę patologiczną, w której dochodzi do wzrostu pęcherzyka, jednak badanie USG nie ujawnia obecności zarodka. Jak dochodzi do rozwoju ciąży bezzarodkowej i czy taki przypadek przekreśla powodzenie dalszych starań o dziecko? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Jajo płodowe to nic innego, jak pęcherzyk ciążowy. W prawidłowej ciąży, w przestrzeni wypełnionej płynem owodniowym rozwija się zarodek. Niestety, zdarzają się patologie, w następstwie których do rozwoju zarodka nie dochodzi lub obumiera on na bardzo wczesnym etapie. Taka ciąża określana jest mianem pustego jaja płodowego lub ciąży bezzarodkowej.

Ciąża bez zarodka – co to takiego?

O pustym pęcherzyku ciążowym należy mówić, gdy pomimo zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej w macicy, dochodzi do nieprawidłowego podziału komórek, z których powinien rozwinąć się zarodek. W takim stanie, pęcherzyk ciążowy (jajo płodowe) wzrasta w sposób prawidłowy, niezakłócony pozostaje też rozwój trofoblastu, czyli struktury, z której ma powstać łożysko. Nie dochodzi jednak do rozwoju zarodku. Zdarza się też, że w takiej ciąży zarodek początkowo rozwija się w sposób prawidłowy, ale obumiera już na bardzo wczesnym etapie. 

Puste jajo płodowe – przyczyny

Medycyna wciąż jeszcze nie potrafi odpowiedzieć na pytania o przyczyny ciąży bezzarodkowej. Istnieje kilka hipotez na ten temat, jednak żadna z nich nie doczekała się jeszcze jednoznacznego potwierdzenia. Wśród możliwych powodów pustego jaja płodowego, najczęściej wymienia się następujące czynniki:

  • patologiczne zmiany na poziomie komórkowym – nieprawidłowości komórek i anomalie chromosomowe mogą być przyczyną nieprawidłowego podziału komórkowego;
  • zła jakość nasienia lub komórki jajowej;
  • nieprawidłowości w obszarze funkcjonowania układu immunologicznego.

Powyższe przyczyny występowania pustego jaja płodowego są wymieniane wśród najczęstszych, jednak z całą pewnością nie są jedyne. Naukowcy wciąż pracują nad zgłębieniem zagadnień z tym związanych.

Zobacz też: Ciąża obumarła – objawy, przyczyny. Po czym poznać że ciąża obumarła?

Puste jajo płodowe – objawy

Co warte podkreślenia, ciąża bez zarodka nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Początkowo, kobieta odczuwa symptomy typowe dla początkowego przebiegu prawidłowej ciąży:

  • zatrzymanie krwawienia menstruacyjnego,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból w dolnym obszarze brzucha,
  • obrzmienie i tkliwość piersi,
  • w niektórych przypadkach – nadwrażliwość na zapachy, drażliwość, zmiana apetytu, plamienie z dróg rodnych.

Brak typowych symptomów znacząco usypia czujność. Także wyniki testu ciążowego, wykonywanego na próbce moczu, nie dają powodów do obaw – badanie wykonywane w warunkach domowych daje wynik pozytywny. Co więcej, także pojedyncze badanie beta hCG wskaże na ciążę. O nieprawidłowym przebiegu ciąży najczęściej dowiadujemy się podczas badania USG. Gdy pęcherzyk ciążowy osiągnie wielkość przynajmniej 25 mm, ultrasonograf ujawni brak echa zarodka w środku. Jeżeli stwierdzone zostanie puste jajeczko w macicy, pacjentka zostanie skierowana do szpitala, gdzie zostanie wykonany zabieg łyżeczkowania macicy.

Zobacz również: Skurcze macicy w ciąży: czy mogą szkodzić dziecku?

Puste jajo płodowe a kolejna ciąża – starania o dziecko po pustym jaju płodowym

Puste jajo płodowe wydaje się być końcem świata, ale tak nie jest. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to rzadki stan. Nie ma statystyk, które mogłyby zobrazować skalę tego problemu (co wynika z faktu, że wiele kobiet nie jest w stanie dostrzec takiej nieprawidłowości), jednak lekarze są zdania, że większość pań przynajmniej raz w życiu przechodzi ciążę bezzarodkową.

Co istotne, puste jajo płodowe nie przekreśla szans na urodzenie dziecka. Po samoistnym poronieniu, kolejne zapłodnienie jest możliwe już w kolejnym cyklu. Jeżeli wykonany został zabieg oczyszczenia macicy (łyżeczkowania), o ciążę można starać się dopiero po upływie przynajmniej trzech cykli menstruacyjnych. Należy pamiętać, że kolejne poronienia dają podstawę do wykonania specjalistycznych badań genetycznych i laboratoryjnych. 

Zobacz też: Przezierność karkowa: kiedy zrobić badanie przezierności karku u płodu?

Rodzice pytają o ciążę bez zarodka

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z pustym jajem płodowym.

Puste jajo płodowe – kiedy dochodzi do poronienia?

O pustym jaju płodowym należy mówić w sytuacji, gdy po zapłodnieniu komórki jajowej zarodek nie rozwija się w zygocie lub szybko obumiera. Do poronienia samoistnego zwykle dochodzi na bardzo wczesnym etapie, jednak jeżeli lekarz szybko zdiagnozuje ciążę bezzarodkową, skieruje pacjentkę do szpitala, gdzie wykonany zostanie zabieg wyłyżeczkowania macicy.

Sprawdź: Ból podbrzusza w ciąży – kiedy jest powodem do niepokoju?

Czy puste jajo płodowe to dziecko?

Nie. Pomimo że w przypadku ciąży bezzarodkowej przeprowadzony test da wynik pozytywny, puste jajo płodowe nie jest rozwijającym się dzieckiem.

Jak rozpoznać puste jajo płodowe?

Puste jajo płodowe nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Kobieta odczuwa dolegliwości towarzyszące rozwojowi normalnej, czyli prawidłowej ciąży. Ciążę bezzarodkową można zatem stwierdzić wyłącznie na drodze specjalistycznych badań. Nieprawidłowość najczęściej wykrywa się podczas pierwszego badania USG.

Jak długo rośnie pusty pęcherzyk ciążowy?

Do momentu samoistnego poronienia lub przeprowadzenia zabiegu wyłyżeczkowania macicy.

Sprawdź: Zastrzyk immunologiczny na konflikt serologiczny

Puste jajo płodowe – kiedy można stwierdzić?

Brak echa zarodka można stwierdzić, gdy pęcherzyk ciążowy osiągnie rozmiar 25 mm lub większy. 

To warto zapamiętać

  • O pustym jaju płodowym mówimy w sytuacji, w której mimo zapłodnienia i zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w macicy, w pęcherzyku nie dochodzi do rozwoju zarodka lub następuje jego szybkie obumarcie. 
  • Do dziś nie poznano dokładnej przyczyny występowania ciąży bezzarodkowej. Uważa się, że puste jajo płodowe może być rezultatem nieprawidłowości w obszarze układu immunologicznego, zaburzeń chromosomalnych wywołanych patologiami w obszarze nasienia lub komórki jajowej lub nieprawidłowego podziału zapłodnionej komórki. 
  • Po wystąpieniu ciąży bezzarodkowej, można bez przeszkód ponowić starania o dziecko. Jeżeli doszło do samoistnego poronienia, kolejne zapłodnienie będzie możliwe już w kolejnym cyklu. Jeżeli lekarz zlecił zabieg wyłyżeczkowania macicy, ponowne starania można podjąć po minimum trzech cyklach.

Dodaj komentarz

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo