Dzień Matki 2023. Kiedy obchodzimy to święto? Tradycja różni się w zależności od kraju

Dzień Matki to szczególna okazja, obchodzona na całym świecie, aby uhonorować i docenić te wyjątkowe kobiety za ich bezwarunkową miłość, poświęcenie i ogromny wkład w nasze życie. Tego dnia celebrujemy więzi i robimy wszystko, aby nasze mamy czuły się szczęśliwe. Chociaż jest to święto obchodzone w ponad 130 krajach, to jednak nie ma jednej, stałej daty. W zależności od tradycji wypada ono w różnych terminach. Kiedy jest Dzień Mamy 2023? Skąd wywodzi się ten zwyczaj? Dzień Matki 2023 w Polsce i na świecie – jak świętujemy?

Kiedy Dzień Matki 2023? Poznaj historię święta

Koncepcja obchodzenia macierzyństwa ma swoje korzenie w starożytnych cywilizacjach. Grecy i Rzymianie podczas rozmaitych obrzędów w ciągu roku czcili matki-boginie jako symbole płodności i urodzaju. Jednak współczesny Dzień Matki, taki jak go znamy dzisiaj, ma swoje początki w XVIII wieku, kiedy w Anglii narodził się zwyczaj znany jako niedziela u matki. Początkowo, co roku w czwartą niedzielę postu, miały miejsce modlitwy w najbliższej katedrze. Zgodnie z tradycją, składano matce prezenty, przede wszystkim kwiaty i słodycze, jako wyraz wdzięczności za otrzymane błogosławieństwo.

W Stanach Zjednoczonych, w roku 1858, Ann Maria Reeves Jarvis, amerykańska nauczycielka, zainicjowała obchody Dni Matczynej Pracy. Natomiast od roku 1872, Julia Ward Howe propagowała Dzień Matek dla Pokoju.

Zobacz: Piękne wiersze o mamie – idealne utwory na Dzień Matki

Dzień Matki 2023 – Polska

Święto wszystkich mam w Polsce świętowane jest od dekad. Jego początki sięgają prawdopodobnie Dwudziestolecia Międzywojennego, chociaż w tamtych czasach nie było jeszcze stałej daty uroczystości. Obchodzoną ją zazwyczaj w którąś niedzielę maja. Organizacją święta zajmował się PCK.

Ostatecznie termin święta ustalono na stałe na 26 maja i to właśnie tego dnia co roku celebrujemy niezwykłą rolę mam w naszym życiu. Obdarowujemy je prezentami i laurkami, spędzamy czas na rozmowie, zabieramy do restauracji. Jest to wielkie święto rodziny.

Sprawdź: Wierszyki o mamie – śmieszne i wzruszające utwory na Dzień Matki

Dzień Matki 2023 na świecie

W większości krajów świata Dzień Matki odbywa się drugą niedzielę maja. Tego dnia świętuje się m.in. w Austrii, Australii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Kambodży, Stanach Zjednoczonych, Urugwaju, Turcji, Niemczech i wiele, wiele innych. W niektórych państwach tę wyjątkową okazję celebrujemy w pierwszą niedzielę maja, np. w Portugalii, Hiszpanii, Rumunii czy na Węgrzech. Z kolei Wielka Brytania i Irlandia świętują w czwartą niedzielę wielkiego postu.

W części krajów Dzień Matki obchodzi się jednocześnie z Dniem Kobiet. Podwójny charakter mają święta obchodzone 8 marca m.in. w Albanii, Rosji, Mołdawii czy Maroko.

Zobacz: Wzruszające wiersze i życzenia dla mamy – na urodziny czy Dzień Matki

Czytelnicy pytają o święto mam

Kiedy Dzień Matki w USA 2023?

Amerykanie świętują Dzień Matki w drugą niedzielę maja.

Dzień Matki kiedy w Polsce?

26 maja.

Kiedy jest Dzień Mamy w Polsce 2023?

Dzień Matki przypada w tym roku na piątek 26 maja.

Kiedy jest Dzień Matki 2023 na świecie?

Termin różni się w zależności od kraju – większość państw świętuje w drugą niedzielę maja, niektóre także w pierwszą. W części krajów Dzień Matki obchodzi się razem z Dniem Kobiet – 8 marca.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo