Jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego?

Kiedy doskwiera nam wysoka temperatura, możemy sobie zadawać pytanie, jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego. Istnieje na to oczywiście kilka sposobów, po które warto sięgnąć, aby uzyskać poprawę. Z drugiej strony, otrzymanie tak wysokiej wartości na termometrze stanowi również przesłankę do konsultacji lekarskiej. Wysoka gorączka bywa bowiem bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia.

Jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego?

Powszechnie przyjmuje się, że wzorcowa temperatura ludzkiego ciała to 36,6 stopni Celsjusza. O gorączce mówimy wówczas, gdy obserwujemy wzrost tej wartości co najmniej do 38 stopni. Powodują to najczęściej infekcje bakteryjne bądź wirusowe, a sama gorączka świadczy o reakcji obronnej naszego organizmu. Nie jest ona zatem w takich wypadkach niczym złym i nie ma potrzeby zbijać jej zbyt szybko. Specjaliści podkreślają, że stan gorączkowy trwający do siedmiu dni nie powinien budzić w przypadku dorosłych pacjentów większego zaniepokojenia. O ile oczywiście nie okaże się bardzo ostry.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gorączki mocno nasilonej, czyli przekraczającej 39 stopni. O ile poniżej tej granicy, jesteśmy na ogół w stanie normalnie funkcjonować, o tyle jej przekroczenie wiąże się już nierzadko z nieprzyjemnymi objawami. Należą do nich:

  • uczucie splątania,
  • znużenie i drażliwość,
  • poty, wilgotna skóra,
  • bóle głowy.
  • senność.

Przy występowaniu powyższych symptomów zasadne staje się pytanie, jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego. Metodą stosowaną najczęściej – i zapewne najbardziej skuteczną – są leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty. Najpopularniejsze spośród nich to ibuprofen i paracetamol. W trakcie ich stosowania mogą wystąpić pewne objawy niepożądane: dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle brzucha, biegunka, nudności), powstawanie wrzodów żołądka czy nawet wewnętrzne krwawienia. Wszystkie te problemy pojawiają się jednak stosunkowo rzadko, natomiast skuteczność wspomnianych leków w zwalczaniu gorączki ocenia się na ogół jako wysoką.

Sprawdź: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?

Po podaniu danego preparatu należy odczekać godzinę, po czym dokonać pomiaru temperatury; czynność powtarzamy jeszcze po upływie kolejnych dwóch godzin. Jeśli objawy utrzymują się na tym samym poziomie, sięgamy po następną porcję leku. 

Bardzo wysoka gorączka (powyżej 40 stopni) wskazuje jednocześnie na pilną potrzebę kontaktu z lekarzem. Może bowiem powodować denaturację (“ścinanie się”) białek komórek nerwowych, prowadzącą do zaburzeń świadomości, obrzęków mózgu i drgawek. Konsekwencją tych wszystkich powikłań bywa w skrajnych wypadkach nawet zgon.

Domowe sposoby na zbicie gorączki

Doświadczając stanów gorączkowych, wiele osób próbuje sobie ulżyć za pomocą kąpieli. Ten sposób na gorączkę okazuje się często rzeczywiście skuteczny; powinniśmy tylko pamiętać, żeby temperatura wody wynosiła ok. 2 stopnie mniej niż ciepłota naszego ciała. Ponadto, do wanny należy wchodzić powoli. W innym wypadku groziłby nam szok termiczny, który dodatkowo nasila gorączkę zamiast ją obniżyć.

Inną popularną metodą na zbicie gorączki jest popijanie ciepłej herbaty z miodem, cytryną i sokiem z malin. Mikstura taka uchodzi za skuteczną w obniżaniu temperatury, a przy okazji poprawia ogólne samopoczucie chorego. Kolejny napój o właściwościach przeciwgorączkowych można zaś przygotować z ciepłego mleka, czosnku i łyżki miodu. Ta wersja okaże się zapewne nieco mniej smaczna, ale orędownicy domowych metod leczenia ręczą za jej skuteczność.

Warto pamiętać też o konieczności odpoczynku. 40 stopni gorączki wymusza na chorym udanie się do łóżka i przebywanie w nim w pozycji półsiedzącej.

Sprawdź: Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Okłady przy gorączce 40 stopni

Zbijanie gorączki u dorosłych kojarzy się często z chłodnymi okładami. Odruchowo mamy ochotę przykładać mokre ręczniki na czoło i kark, co chroni mózg chorego przed przegrzaniem. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że miejscami równie newralgicznymi są pachwiny, szyja oraz przestrzeń pod kolanami – przebiegają bowiem tamtędy duże naczynia krwionośne. 

Okłady możemy przygotować też z surowych ziemniaków albo z cebuli. Wystarczy pokroić warzywa w plasterki i przyłożyć je do czoła na ok. 15 minut.

Zobacz też: Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?

Rodzice pytają, jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego

Czym zbić gorączkę u dorosłego?

Istnieje na to co najmniej kilka sposobów. Kiedy temperatura nie jest bardzo wysoka, najlepiej w ogóle powstrzymać się przez pierwsze dwa-trzy dni przed jej zbijaniem. Pozwoli to organizmowi samodzielnie zwalczyć atakującą go infekcję. Jeśli po tym czasie problem nie ustępuje, można sięgnąć po leki bez recepty, a także poddać się okładom i kąpielom. Natomiast w przypadku wysokiej gorączki należy bezwzględnie skorzystać ze środków farmakologicznych oraz jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Gorączka u dorosłego – kiedy do lekarza?

Gorączka powyżej 40 stopni zawsze stanowi przesłankę do wizyty u specjalisty. Powinniśmy bowiem każdorazowo próbować ustalić jej przyczynę.

Co na zbicie gorączki?

Najlepiej sprawdzają się leki takie jak ibuprofen bądź paracetamol. Przydadzą się nam też herbatki ziołowe (działają przeciwgorączkowo i napotnie) oraz chłodne kompresy: na czoło, potylicę, pachwiny czy przestrzenie pod kolanami.

Jak obniżyć temperaturę domowymi sposobami?

Ciekawą metodą jest stosowanie okładów z plasterków surowych warzyw: ziemniaków lub cebuli. Stanowi to dość nieoczywistą odpowiedź na pytanie, jak zbić gorączkę 40 stopni u dorosłego. 

Dodaj komentarz

Zdrowie rodziców, Hormony, Badania

Prolaktyna: kto powinien zbadać jej poziom?

Prolaktyna jest hormonem produkowanym w przysadce mózgowej. W organizmie człowieka spełnia szereg istotnych funkcji – reguluje pracę układu rozrodczego, laktację oraz nastrój. Zaburzenia związane z jej poziomem są przyczyną poważnych...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie niemowlaka

Kandydoza [przyczyny, objawy, leczenie]

Kandydoza, inaczej drożdżyca, to choroba powodowana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Szacuje się, że około 21% Polaków cierpi na jedną z odmian kandydozy, a niemal każdy człowiek w swoim życiu...

Czytaj dalej →
Mama, Zdrowie rodziców

Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!

Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Cytomegalia w ciąży i u dzieci: Objawy oraz leczenie

Cytomegalia to choroba wywoływana przez cytomegalowirus. Zalicza się ją do grona chorób wenerycznych. Często nie daje żadnych objawów, dlatego bywa diagnozowana dosyć późno. Jak więc ją rozpoznać? Jak wygląda leczenie?...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców

Jakie leki na anginę?

Jakie leki na anginę? Pytanie to zadaje sobie wielu rodziców. Niepewność dotyczy zwłaszcza kwestii takiej, czy na anginę stosuje się antybiotyki. Jak przebiega leczenie anginy? Jakimi domowymi sposobami można wspomóc...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców

Awitaminoza. Jak poznasz, że brakuje Ci witamin?

Awitaminoza to niedobór lub brak poszczególnych witamin w organizmie. Objawia się na wiele sposobów: wypadające włosy, wypryski na skórze, łamliwe paznokcie i wiele innych. Poznaj dokładne przyczyny awitaminozy oraz jej...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general