Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Nieznacznie podwyższona temperatura ciała na początku ciąży jest stanem fizjologicznym, natomiast gorączka w ciąży jest powodem do niepokoju. Najczęściej jej przyczyną jest infekcja lub toczący się w organizmie proces zapalny. Długo utrzymująca się wysoka temperatura powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Warto wiedzieć jakie leki może przyjmować ciężarna i jakie są domowe sposoby na gorączkę.

Co oznacza gorączka w ciąży?
Gorączka na początku ciąży często jest pierwszym objawem, który świadczy o tym, że doszło do zapłodnienia. Skoki temperatury w ciąży do 37,5°C bez żadnych innych niepokojących objawów, są zwykle spowodowane zmianami hormonalnymi. Stąd przyjmuje się, że prawidłowa temperatura w ciąży może wahać się między 36 a 37,5°C.
Temperatura ciała w ciąży – od ilu stopni można mówić o gorączce?
Nie każda podwyższona temperatura ciała w ciąży oznacza gorączkę i jest stanem patologicznym. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ogólne samopoczucie, objawy towarzyszące oraz czas utrzymywania się tego stanu.
- Prawidłowa temperatura ciała w ciąży: 36-37,5°C,
- Stan podgorączkowy w ciąży: 37,5-38,5°C,
- Gorączka w ciąży: 38,5°C,
- Wysoka temperatura w ciąży: powyżej 39°C.
Jak mierzyć gorączkę w ciąży?
Mierzenie gorączki nie jest trudną czynnością, należy jednak przestrzegać kilku zasad, aby wynik był dokładny. Termometr do pomiaru temperatury ciała może być elektroniczny, bezdotykowy lub klasyczny (przypominający termometry rtęciowe, jednak zawierające w sobie bezpieczny środek). Pomiar każdym z nich będzie różnił się długością trwania:
- termometr klasyczny: 4-5 minut (w odbycie 2 minuty),
- termometr bezdotykowy: kilka sekund,
- termometr elektroniczny: do usłyszenia sygnału (1-2 minuty).
Termometrem klasycznym można mierzyć temperaturę:
- pod pachą – końcówkę termometru należy umieścić pod pachą i przytrzymać ramieniem,
- w ustach – końcówkę termometru umieszcza się pod językiem i zamyka usta,
- w odbycie – końcówkę termometru wsuwa się na głębokość ok. 2 cm.
Należy pamiętać, że wynik uzyskany w różnych miejscach ciała może różnić się nawet o 0,5 stopnia. Przed użyciem termometr klasyczny należy potrząsać, aby ustawić go na 36 stopni.
Przyczyny gorączki w ciąży
Gorączka w ciąży może mieć różne przyczyny. Nieznacznie podwyższona temperatura ciała (do 37,5°C) na początku ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym. Odpowiedzialne są za nią hormony i zmiany zachodzące w organizmie po zapłodnieniu. Jeżeli nie występują inne niepokojące objawy, należy obserwować swój organizm i kontrolować poziom temperatury przez kilka dni, a w razie niepokojących dolegliwości zgłosić się do lekarza.
Przyczyną gorączki w ciąży mogą być także:
- bakterie,
- wirusy,
- pasożyty,
- reakcja alergiczna,
- przegrzanie organizmu (wysiłek fizyczny, zbyt ciepłe ubranie, przebywanie w dusznym pomieszczeniu).
Gorączka jest reakcją obronną organizmu, która pojawia się jako odpowiedź na odczyn zapalny. Wzrost temperatury ciała sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu immunologicznego, m.in. wytwarzaniu przeciwciał. Gorączka może pojawić się także w przewlekłych chorobach autoimmunologicznych (jako mechanizm autoagresji) lub w chorobach nowotworowych (rozrost nowotworowy).
Jak długo trwa gorączka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo może trwać gorączka w ciąży? Wszystko zależy od przyczyny, która ją wywołała, a także od indywidualnych mechanizmów obronnych oraz stosowanych sposobów na jej obniżenie. Przy infekcji podwyższona temperatura ciała utrzymuje się zwykle przez około 3 dni. Jeżeli towarzyszą jej inne objawy, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Długotrwała gorączka w ciąży bez innych objawów także jest wskazaniem do wizyty w przychodni.
Leczenie gorączki w ciąży – jakie leki można brać?
Kobiety w ciąży nie mogą stosować wszystkich dostępnych leków przeciwgorączkowych, ponieważ substancje w nich zawarte mogą źle wpływać na płód, dlatego warto wiedzieć czym zbić gorączkę i co na gorączkę można brać w ciąży.
Lekarz zwykle zleca paracetamol na gorączkę w ciąży. Jest to lek przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu. Został on zakwalifikowany do kategorii B. Należą do niej środki farmakologiczne stosunkowo bezpieczne i nieprzyczyniające się do powstawania wad rozwojowych, jeżeli są prawidłowo stosowane. Powinno przyjmować się go sporadycznie w niskich dawkach i tylko w razie potrzeby. Jednak należy zachować ostrożność, ponieważ paracetamol (np. Apap) w pierwszym trymestrze ciąży może być szkodliwy.
Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
Kobiety ciężarne powinny unikać brania leków. Przed konsultacją lekarską lepiej nie zażywać na własną rękę żadnych środków farmakologicznych. Warto więc wiedzieć, jak zbić gorączkę za pomocą naturalnych metod. Ich zaletą jest nie tylko skuteczność, ale także to, że są w pełni bezpieczne dla przyszłej mamy i rozwijającego się w jej łonie dziecka.
Domowe sposoby na zbicie gorączki w ciąży to:
- chłodny prysznic lub kąpiel – należy przez około 10 minut moczyć ciało w chłodnej wodzie, powinna być ona jednak zimniejsza jedynie o 1-2 stopnie od temperatury ciała,
- zimne okłady – na gorączkę należy stosować chustkę lub ręcznik zmoczone w zimnej wodzie, odpowiednimi miejscami na okład są skronie, pachwiny i klatka piersiowa,
- naturalne soki i napary ziołowe – przeciwgorączkowe działanie wykazuje czarny bez, malina, lipa oraz dzika róża, można spożywać je w formie soku, naparu lub herbaty,
- obniżenie temperatury pomieszczenia – należy przewietrzyć pokój i zadbać o odpowiednią wilgotność poprzez rozwieszenie w nim mokrych prześcieradeł lub skorzystanie z nawilżacza powietrza,
- odpowiednie nawodnienie organizmu – należy spożywać minimum 2,5 litra niegazowanej wody.
Gorączka w ciąży – kiedy do lekarza?
U kobiet, które spodziewają się dziecka, każdy problem ze zdrowiem może niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód. Jednym z niepokojących objawów jest gorączka w ciąży. Kiedy udać się do lekarza? Do przychodni należy umówić się, jeżeli temperatura ciała przekracza 38°C lub kiedy podwyższonej temperaturze towarzyszą inne objawy: osłabienie, kaszel, katar, ból gardła, dyskomfort podczas oddawania moczu. Mogą one świadczyć o przeziębieniu, grypie lub zapaleniu dróg moczowych i wymagają leczenia pod okiem lekarza.
Należy zgłosić się od razu do szpitala, kiedy gorączce w ciąży towarzyszy krwawienie lub plamienie z dróg rodnych, światłowstręt, bardzo silny ból głowy, intensywne wymioty lub biegunka.
Gorączka w ciąży – czy jest niebezpieczna?
Wiele przyszłych mam obawia się, jak ich stan zdrowia wpływa na rozwijający się płód, a zwłaszcza, czy przeziębienie w ciąży zagraża dziecku. Nieleczone przeziębienie może rozwinąć się w poważniejszą infekcję, która może być niebezpieczna dla przyszłej mamy i jej nienarodzonego dziecka, podobnie jak gorączka w ciąży. Zagrożenia, które płyną z podwyższonej temperatury i nieleczonej infekcji mogą nawet doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub wad wrodzonych. Podobnie jest z lekami przyjmowanymi na własną rękę. Najbardziej niebezpieczna jest gorączka między 4. a 12. tygodniem ciąży, ponieważ wtedy zaczynają kształtować się wszystkie narządy dziecka. Wszystkie niepokojące objawy w ciąży warto skonsultować z lekarzem.
- Co oznacza gorączka w ciąży?
- Temperatura ciała w ciąży – od ilu stopni można mówić o gorączce?
- Jak mierzyć gorączkę w ciąży?
- Przyczyny gorączki w ciąży
- Jak długo trwa gorączka?
- Leczenie gorączki w ciąży – jakie leki można brać?
- Domowe sposoby na gorączkę w ciąży
- Gorączka w ciąży – kiedy do lekarza?
- Gorączka w ciąży – czy jest niebezpieczna?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Pierwsze wypłaty 800 plus już w grudniu? Dobra wiadomość dla niektórych rodziców
Ważne sprawy dla Najmniejszych Odkrywców. O bajkach, które uczą tolerancji i empatii
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Gorączka w ciąży: od ilu stopni mówi się o podwyższonej temperaturze w ciąży?
Prezenty dla gości weselnych
Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...
Czytaj dalej →Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?
Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...
Czytaj dalej →Tramwajem do ślubu? A czemu nie…
Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...
Czytaj dalej →- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem