Kiedy obchodzi się Andrzejki? Wbrew pozorom wróżb nie organizuje się w imieniny Andrzeja

Andrzejki to święto z bardzo długą tradycją. Magiczny dzień wróżb i przepowiedni od wieków związany jest z imieninami Andrzeja. To również ostatnia okazja na zorganizowanie imprez i spotkań towarzyskich w gronie bliskich przed rozpoczynającym się Adwentem. Wbrew pozorom jednak lanie wosku wcale nie przypada na dzień imienin Andrzeja. Kiedy obchodzi się Andrzejki? Kiedy leje się wosk na Andrzejki?

Kiedy obchodzi się Andrzejki?

Imieniny Andrzeja wypadają 30 listopada, ale Andrzejki, czyli wyjątkowy wieczór wróżb nie przypada na ten dzień. Zgodnie z wielowiekową tradycją wróżby odprawia się w Wigilię imienin Andrzeja, czyli wieczorem 29 listopada. Andrzejkowe imprezy niekiedy przeciągają się na całą noc, która od zawsze uchodziła za niezwykłą i magiczną. Dzisiaj imprezy andrzejkowe organizuje się najczęściej w ostatni weekend listopada, zanim rozpocznie się Adwent.

Zobacz też: Co to są Andrzejki dla dzieci? Zabawa może być naprawdę wyjątkowa i magiczna

Kiedy leje się wosk na Andrzejki?

Tradycja wróżb andrzejkowych sięga w Polsce XVI wieku. Pierwotnie listopadowe przepowiednie dotyczyły wyłącznie kwestii matrymonialnych. W ten wyjątkowy wieczór wszystkie niezamężne panny z danego miasteczka czy wioski odprawiały wróżby, które miały im powiedzieć, kiedy i jakiego męża przyniesie im przyszłość. Do rytuałów podchodzono bardzo poważnie, dlatego każda dziewczyna otrzymywała indywidualną wróżbę.

Z czasem młodzież zaczęła się gromadzić w większych grupach, przez co z czasem Andrzejki przerodziły się po prostu w przyjęcia i spotkania towarzyskie. Współcześnie wróżby traktuje się raczej w kategoriach żartu i nie ma większego znaczenia, kiedy będą odprawiane. Tradycyjnie wosk lano wieczorem 29 listopada, ale dziś robi się to również 30, a nawet wcześniej lub później, jeśli Andrzejki wypadają w środku tygodnia.

Sprawdź też: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Najciekawsze pomysły na magiczną zabawę dla najmłodszych!

Czytelnicy pytają, kiedy się wróży w Andrzejki

Kiedy się wróży na Andrzejki?

Zgodnie z tradycją wróżby odprawiano wieczorem 29 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja.

Kiedy są imieniny Andrzeja?

Imieniny Andrzeja wypadają 30 listopada.

Zakupy dla niemowląt

Prezent na roczek z Ikei?

Uwaga! Tekst “Prezent na roczek z Ikei? Czemu nie” nie jest sponsorowany. Sieć Ikea za niego nie zapłaciła (chociaż mogłaby:)). Prezent na roczek nie tylko dla dziewczynki Pamiętam jak dziś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo