Przysłowia na Andrzejki. Jakie tradycyjne porzekadła wiążą się z tym imieniem?

Nie bez przyczyny mówi się, że ludowe przysłowia są mądrością narodu. W starych, tradycyjnych porzekadłach znaleźć można bowiem wiele cennych rad, a jednocześnie są wspaniałym świadectwem obyczajów i folkloru. Wiele tego typu powiedzeń wiąże się z uroczystością Andrzejek i imieninami Andrzeja. Jakie są najciekawsze przysłowia na Andrzejki?

Przysłowia na Andrzejki

Zgodnie z wielowiekową tradycją andrzejkowe wróżby przez dekady odprawiane były w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Magiczne rytuały związane były pierwotnie wyłącznie z kwestiami matrymonialnymi, dlatego wiele andrzejkowych porzekadeł dotyczy właśnie kwestii małżeństwa i miłości. W znalezieniu ukochanego niezamężne panny ma wspierać również św. Andrzej Apostoł, który zgodnie z doktryną chrześcijańską patronuje wszystkim zakochanym.

Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.

Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego.

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.

W wigiliją Jędrzeja świętego – ujrzy oblubieńca swego.

Której but na progu stanie – pierwsza panna na wydanie.

Zobacz: Wróżby do ciasteczek dla dzieci na Andrzejki! Poznaj także sprawdzony przepis na andrzejkowe ciasteczka

Ludowe porzekadła związane z imieniem Andrzej

Powiedzenia andrzejkowe mają bardzo długą tradycję, ponieważ sięgają jeszcze czasów przedchrześcijańskich. Najczęściej były związane przede wszystkim z przewidywaniami dotyczącymi pogody i innych zjawisk atmosferycznych. Aura przypadająca na świętego Andrzeja informowała rolników, co ich czeka w na wiosnę i lato. Jeśli np. na polach leżał śnieg 29 listopada, to była to zła wróżba na nadchodzące żniwa.

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Na Andrzeja słońce świeci, w grudniu śnieg z nieba nie poleci.

Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.

Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę moczy, suszy.

Tak ogromna liczba powiedzeń i porzekadeł związanych ze zwyczajem Andrzejek najlepiej świadczy o tym, jak ważne było to święto dla naszych przodków. Stanowiło ono swego rodzaju moment przełomowy w ciągu roku – nie tylko oficjalnie rozpoczynało długie zimowe tygodnie, ale także stanowiło ostatnią okazję do zabawy przed Adwentem.

Sprawdź też:

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general