Kiedy ubiera się choinkę?

Kiedy ubiera się choinkę? Niektórzy twierdzą, że powinno się to robić w dniu Wigilii. W sklepach możemy jednak zauważyć ubrane drzewka już w połowie listopada – a czasem nawet wcześniej. Wiele osób Mikołajki świętuje już przy przystrojonej choince. Czy istnieje więc właściwy moment jej ubierania? A może zależy to od tego czy jest żywa, czy też sztuczna? Oto najważniejsze informacje dotyczące zwyczaju przystrajania świątecznego drzewka i odpowiedź na pytanie kiedy ubrać choinkę?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Sztuczną choinkę możemy ubrać już w Mikołajki, czyli 6 grudnia.
  • Żywą choinkę zgodnie z tradycją powinno się ubrać dopiero 24 grudnia, w Wigilię.
  • Można to zrobić również kilka dni wcześniej.

Kiedy ubiera się choinkę?

Kiedy ubrać choinkę? Zgodnie z tradycją powinno się to zrobić dopiero 24 grudnia, w Wigilię. Przygotowania do wieczornej wieczerzy są jednak na tyle absorbujące, że większość rodzin decyduje się obecnie na przystrojenie choinki wcześniej – nawet na początku grudnia. Wszystko o wiele lepiej wygląda w świetle choinkowych świateł – przystrojone drzewko tworzy szczególny klimat w każdym domu. 

Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? W wierzeniach ludowych drzewo to symbol życia, płodności i odrodzenia. Początkowo zwyczaj dekorowania drzewka był krytykowany przez kościół jako pogański. Nie udało się go jednak wyplenić. Najpierw rozkwitał w Niemczech – był popierany przez Marcina Lutra. Pojawił się pod koniec XV wieku, kiedy to na popularnych przedstawieniach bożonarodzeniowych, zwanych dramatami o Adamie i Ewie, zaczęło pojawiać się drzewko, na którym wieszano jabłka. W Boże Narodzenie choinki przenoszone były do kościołów, a później zaczęto nimi zdobić domy. Ojczyzną takiej choinki jest Alzacja. Na naszych ziemiach zwyczaj ten zakorzenił się dopiero w XIX wieku, a już w XX wieku nie można sobie było wyobrazić świąt bez przystrojonego drzewka!

Zobacz też: Choinka do druku [kolorowanka]

Kiedy najwcześniej można ubrać żywą choinkę?

Kiedy ubiera się choinkę żywą? Z pewnością nie można tego zrobić na początku grudnia, ponieważ drzewko nie dotrwa do Bożego Narodzenia. Najlepiej więc kupić ją dość blisko świąt i początkowo trzymać w chłodnym pomieszczeniu. W Wigilię lub tuż przed nią przenosimy drzewko do salonu czy wybranego pokoju i przystrajamy. Jeśli będziemy trzymać choinkę na zewnątrz, najpierw przenieśmy ją do kotłowni czy piwnicy, a dopiero potem do salonu, by stopniowo przyzwyczaić ją do wyższej temperatury. Unikajmy miejsc w pobliżu kaloryfera czy kominka. O żywą choinkę trzeba też odpowiednio dbać – przede wszystkim solidnie podlewać. 

Zobacz również: Choinka DIY: jak zrobić choinkę z makaronu, papieru lub szyszek?

Kiedy powinno się ubierać choinkę sztuczną?

Kiedy ubiera się choinkę sztuczną? Popularny termin to 6 grudnia, czyli Mikołajki. W przypadku sztucznej choinki nie musimy się obawiać, że zwiędnie i że igły zaczną się sypać – możemy zatem udekorować drzewko w dowolnej chwili i cieszyć się przyjemnym widokiem przez znacznie dłuższy czas. W sklepach takie dekoracje można napotkać coraz częściej nawet w listopadzie. W domach i mieszkaniach zwykle jednak wybiera się datę grudniową. 

Poznaj: Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie

Rodzice pytają kiedy ubiera się choinkę:

Kiedy najwcześniej ubieramy choinkę?

Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się rankiem w Wigilię – przed przystąpieniem do innych przygotowań wigilijnych. Powinna w tym uczestniczyć cała rodzina. W praktyce jednak coraz częściej choinkę przystraja się znacznie wcześniej. W przypadku choinek sztucznych popularna data to 6 grudnia, czyli Mikołajki. Żywe drzewko nie wytrzyma aż tyle w idealnym stanie, więc można je przystroić – w zależności od możliwości – kilka dni przed Wigilią, dzień wcześniej lub w samą Wigilię. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo