Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty? Podpowiadamy, jak sprawdzić czy zakwas na żurek jest dobry

Domowy żurek to jedna z tych zup, które mają zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników. W wielu regionach Polski, to jedno z tradycyjnych dań, które przygotowuje się według receptury znanej od wielu pokoleń. Każdego roku uświetnia wielkanocny stół, ale w zdecydowanej większości domów jest też podawany bez okazji, tym bardziej, że przygotowanie zakwasu, czyli głównego składnika zupy, nie jest specjalnie skomplikowane. Rzecz w tym, że nie powinien leżakować zbyt długo, więc z przygotowaniem żurku nie można czekać w nieskończoność. Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty? Poniżej odpowiadamy na to pytanie. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Zakwas po przygotowaniu, możemy przechowywać w lodówce, w zakręconej butelce albo słoiku maksymalnie przez dwa tygodnie.
  • Zakwas jest zepsuty, jeśli ma na powierzchni pleśń albo brązową skorupkę.
  • Prawidłowy zapach zakwasu jest podobny do zapachu wody po kiszonych ogórkach, a nawet może być intensywniejszy.
  • Jeśli zakwas na żurek gazuje i się pieni oznacza to, że wszystko jest w porządku.
  • Zakwas powinien być wyraźnie kwaśny.
  • Zepsuty zakwas na żurek wydziela bardzo nieprzyjemny zapach. Można go porównać do zapachu amoniaku lub siarki.

Czy zakwas na żurek może się zepsuć?

Zakwas jest produktem fermentacji, czyli po prostu – kiszenia. Nie każdy o tym wie, ale taki produkt może zepsuć się już na etapie przygotowywania. Może do tego dojść, gdy słoik, w którym będziemy kisić składniki zakwasu, będzie niedokładnie umyty. To samo dotyczy łyżki do mieszania

Warto pamiętać, że zakwas nie może leżeć w nieskończoność. Po przygotowaniu, powinien być przechowywany w lodówce, w zakręconej butelce lub słoiku. Jak długo? Maksymalnie przez 2 tygodnie. Warto do tego czasu wykorzystać cały zapas. Zepsuty zakwas nie będzie nadawał się już do wykorzystania w kuchni. 

Sprawdź: Jak zagęścić żurek? [podpowiadamy w jaki sposób i czym zagęścić żurek]

Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty?

Jak rozpoznać zepsuty zakwas? Sygnałem alarmowym są wszelkie niepokojące zjawiska na jego powierzchni. Nie, nie chodzi tu o pianę, która jest naturalnym produktem fermentacji. Zepsuty zakwas żytni będzie miał na powierzchni pleśń lub brązową skorupkę. Oznacza to, że domowy produkt nie może być uratowany i nadaje się tylko do wyrzucenia. Wiele na ten temat powie nam też zapach zakwasu na żurek.

Jak powinien pachnieć zakwas na żurek?

W prawidłowych warunkach, zakwas pachnie podobnie jak woda po kiszonych ogórkach, ale mocniej. Dominują kwaśne nuty, w których można doszukać się też słabego zapachu octu i drożdży. Jeżeli zakwas pachnie alkoholem lub acetonem i wyczuwamy wyraźną gorycz, oznacza to, że jest zepsuty. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy zakwas śmierdzi wymiocinami. 

Zobacz też: Mrożenie kiełbasy – Czy można mrozić kiełbasę?

Jak sprawdzić czy zakwas na żurek jest dobry?

Test zapachowy to nie jedyny sposób na sprawdzenie przydatności zakwasu do użycia. Wiele informacji uzyskamy już podczas mieszania składników. Jeżeli zakwas na żurek gazuje, oznacza to, że “żyje”, a cały proces przebiega prawidłowo. Warto też dokładnie przyjrzeć się jego powierzchni. Jeżeli zakwas na żurek się pieni, najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Ten sygnał może być nieco mylny, ale spokojnie – piana, choć nieestetyczna i nieapetyczna – to naturalny produkt procesu fermentacji. Przed zamieszaniem zakwasu, można ją delikatnie zebrać.

Czy niebieski czosnek w zakwasie powinien wzbudzać niepokój? Otóż, nie. W procesie fermentacji może dojść do sytuacji, w której ząbki czosnku przybiorą niebieskawą barwę, ale nie świadczy to o zepsuciu zakwasu.

Jak powinien smakować zakwas na żurek?

Jeżeli poprzednie testy zostały zaliczone, nie ma przeszkód przed spróbowaniem domowego zakwasu. Jego smak powinien być wyraźnie kwaśny (im dłużej kisimy składniki, tym wyraźniejsza będzie kwaśność), ale przyjemny. Co powinno wzbudzić niepokój? Przede wszystkim – gorycz. Jeżeli zakwas na żurek jest gorzki, trzeba będzie go wylać, bo zupy z pewnością z niego nie ugotujemy. 

Zobacz też: Jak rozrobić suche drożdże?

Rodzice pytają o zakwas na żurek

Kiedy zakwas jest zepsuty?

Zepsuty zakwas na żurek wydziela wyjątkowo nieprzyjemną woń, którą można porównać do amoniaku lub siarki. Znakiem ostrzegawczym jest też pleśń lub brązowa skorupka, która unosi się na powierzchni zakwasu.

Jak sprawdzić czy zakwas jest dobry?

Aby ustalić, czy zakwas nie jest zepsuty, należy go zamieszać. Jeżeli pojawią się bąbelki, będzie to oznaczało, że proces fermentacji trwa i z zakwasem wszystko jest dobrze. Pozostaje także test zapachu. Jeżeli nie wyczujemy ostrej woni, a na powierzchni nie widać pleśni, najprawdopodobniej nie dzieje się nic niepokojącego.

Jak pachnie zakwas na żurek?

Prawidłowy zapach zakwasu na żurek przypomina nieco intensywną wodę po ogórkach kiszonych. Można w nim wyczuć subtelną nutkę octu. Z całą pewnością, w zakwasie nie powinien występować gorzki zapach.  

Po czym poznać że zakwas na żurek jest gotowy?

Najlepiej sprawdzić organoleptycznie. Zakwas będzie gotowy po ok. 3-6 dniach. O tym, czy fermentację należy przerwać, powie nam smak zakwasu. Im dłużej fermentuje, tym wyraźniejsza będzie kwaskowatość.

Czy zakwas do żurku może się zepsuć?

Tak, zakwas może się zepsuć. Najczęściej wina leży po stronie niedostatecznego dopływu powietrza, choć zdarza się, że do zepsucia doprowadza niedokładnie umyta łyżka lub zanieczyszczony słoik. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo