Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Od czasu do czasu większości z nas zdarza się przesadzić z ilością przygotowanych wypieków – zastanawiamy się wówczas, czy ciasto drożdżowe można mrozić, oraz w jaki sposób najlepiej się za to zabrać. Okazuje się na szczęście, że proces ten jest prosty i nie kryje w sobie żadnych przykrych niespodzianek. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ciasto drożdżowe można mrozić.
  • Najlepiej to zrobić w plastikowym pojemniku.
  • Surowe i wyrośnięte ciasto drożdżowe również można zamrozić. Trzeba je przebić - pozbyć się gazów i szczelnie zamknąć.

Czy ciasto drożdżowe można zamrozić?

Niektórzy twierdzą, że ciasto – niezależnie od okoliczności – powinno być zawsze świeże. Tymczasem to niekoniecznie prawda; wypieki mrożone również mogą z powodzeniem brylować na naszym stole, zwłaszcza w razie czyjejś niezapowiedzianej wizyty. Sekret tkwi w prawidłowym zamrożeniu (i odmrożeniu!) przygotowanych wcześniej słodkości.

Jak więc zamrozić ciasto drożdżowe? Do tego celu możemy wykorzystać:

  • plastikowe pojemniki jednorazowe – bardzo praktyczne i niedrogie,
  • pojemniki wielokrotnego użytku – równie wygodne, ale posiadające tak wiele potencjalnych zastosowań, że część osób nie chce ich marnować na przechowywanie mrożonego ciasta,
  • folię aluminiową – zajmuje mniej miejsca w zamrażalniku, ale można zawijać w nią wyłącznie wypieki już wcześniej zamrożone; w innym wypadku kawałki ciasta zaczną się do folii przyklejać.

Odpowiedź na pytanie, czy ciasto drożdżowe można mrozić, jest zatem pozytywna, o ile nie decydujemy się na mrożenie ciasta starego. Taki wypiek okaże się po rozmrożeniu twardy i nieapetyczny, skłaniając nas raczej do wyrzucenia go niż do zjedzenia. Natomiast świeżo upieczone ciasto – po ostygnięciu! – możemy już bez obaw umieścić w chłodziarce.

A w jaki sposób rozmrażać nasze zmagazynowane słodkości? Ciasto drożdżowe jest pod tym względem niezwykle wygodne, bo wystarczy podgrzewać je przez parę chwil w mikrofalówce; po wyjęciu z kuchenki będzie smakowało jak świeżo upieczone!

Czy surowe ciasto drożdżowe można mrozić?

Jak dotąd nie padło jeszcze pytanie o mrożenie surowego ciasta drożdżowego – czy taki zabieg również jest w kuchni dopuszczalny? Oczywiście. Dzięki swojej budowie komórkowej drożdże są odporne na niskie temperatury.

Zamrożone ciasto drożdżowe będzie jak znalazł, jeśli zamarzą nam się popołudniowe rogaliki do kawy albo pizza na kolację. Właśnie dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.

Jak mrozić surowe ciasto drożdżowe?

Surowe ciasto drożdżowe mrozi się po jego wstępnej fermentacji, czyli wyrośnięciu. Ciasto należy przebić (pozbawiając je gazów), po czym szczelnie opakować i zamrozić. Zabezpieczone w ten sposób, może być przechowywane przez okres trzech miesięcy.

Jak zamrozić ciasto na bułki?

Przygotowując ciasto na domowe bułki, możemy czasami spostrzec, że mamy go trochę za dużo jak na nasze potrzeby. Takie “nadprogramowe” ciasto można zamrozić, wkładając je do grubego spożywczego worka foliowego. Z worka starannie wyciskamy powietrze i umieszczamy go w zamrażalniku.

Rodzice pytają, czy ciasto drożdżowe można mrozić

Czy można zamrozić ciasto drożdżowe?

Tak, to dobry sposób na jego dłuższą żywotność.

Czy można zamrozić ciasto drożdżowe surowe?

Jak najbardziej! Drożdże dobrze znoszą niskie temperatury, a surowe ciasto po rozmrożeniu ładnie wyrasta.

Jak mrozić ciasto drożdżowe?

Najlepiej wykorzystać do tego celu plastikowe pojemniki, które następnie przechowujemy w zamrażalniku.

Czy można mrozić drożdże?

Tak, drożdże pod wpływem niskich temperatur przechodzą w stan uśpienia. Po rozmrożeniu na nowo podejmują swą aktywność.

Czy wyrośnięte ciasto drożdżowe można zamrozić?

Tak. Należy je przebić (czyli pozbawić gazów), szczelnie zamknąć i wtedy zamrozić.

Jak mrozić drożdże?

Drożdże mrozi się po ich wstępnej fermentacji (wyrośnięciu).

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo