Najmniejszy noworodek na świecie ważył tyle, co jabłko. Dopiero po 13 miesiącach opuścił szpital

O Kwek Yu Xuan rozpisywały się wszystkie media w 2020 roku. Dziewczynka, gdy przyszła na świat, ważyła zaledwie 212 g. Tym samym pobiła rekord i została uznana za najmniejszego noworodka świata.

Lekarze początkowo nie dawali Kwek Yu Xuan szans na przeżycie. Była wcześniakiem, a jej waga wynosiła niewiele więcej niż jabłka. O zdrowie dziewczynki okrzykniętej najmniejszym dzieckiem świata w szpitalu walczono długo. W końcu po ponad roku mogła go opuścić wraz z rodzicami.

Była najmniejszym dzieckiem na świecie. Poród wywołano ze względu na stan matki

Kwek Yu Xuan urodziła się w czerwcu 2020 roku w narodowym szpitalu uniwersyteckim w Singapurze. Był to dopiero 25. tydzień ciąży, ale u mamy dziewczynki został wykryty stan przedrzucawkowy. Zagrażał on zarówno zdrowiu oraz życiu mamy, jak i dziecka. Lekarze zdecydowali się zatem na cesarskie cięcie.

Kwek ważyła jedyne 212 g i miała 24 cm. Została okrzyknięta najmniejszym noworodkiem świata. Lekarze obawiali się, czy dziecko przeżyje. 9 sierpnia 2021 roku po wymagającym leczeniu i 13 miesiącach w szpitalu, Yu Xuan wypisano do domu. Wówczas lekarze podkreślili, że choć jej stan jest stabilny, to nie oznacza to, że jest w pełni zdrowa. Dziewczynka cierpi na schorzenie płuc.

Wcześniejszy rekord należał do dziewczynki z Kalifornii. Jej rodzice nie chcieli podawać imienia

W 2015 roku w Niemczech urodziła się dziewczynka ważąca 252 g. Wcześniejszy rekord należał jednak do Saybie. Tak nazwali ją pracownicy szpitala położniczego Sharp Mary Birch w San Diego, gdyż rodzice poprosili o zachowanie danych córki w tajemnicy. Saybie przyszła na świat przez cesarskie cięcie w 2019 roku, po tym jak przestała przybierać na wadze, a życie jej mamy było zagrożone. Ważyła 245 g i mierzyła 22,86 cm.

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general