Grzyby idealnie wysuszone w lodówce? Tak, jeśli pamiętasz o jednej rzeczy

Wysyp grzybów zauważalny jest w całej Polsce. Grzybiarze wynoszą z lasów pełne kosze i chwalą się swoimi zdobyczami w internecie. Ale co dalej? Jak zająć się taką masą grzybów, aby się nie zmarnowały? Mamy kilka łatwych, domowych sposobów na ich wysuszenie. Jednym z nich jest lodówka!

Z grzybami jest tak, że zbieranie przynosi nam ogromną frajdę. Jednak trzeba te grzyby później obrobić i przygotować. Jak sprawić, by i ten etap grzybobrania był dla nas przyjemniejszy? Podejdźmy do niego kreatywnie!

Sprawdź:Grzyb po przekrojeniu niebieski. Ta specyficzna barwa nie zawsze musi oznaczać trujący gatunek


Najszybszym sposobem byłoby wysuszenie grzybów w piekarniku na termoobiegu w 40 – 50 stopniach (pamiętajmy o częstym obracaniu) lub w specjalnej suszarce. Jednak, jeśli nie chcemy zużywać dodatkowej energii elektrycznej, możemy zrezygnować z tych sposobów i wykorzystać np. sznurek lub lodówkę.

Jak suszyć surowe grzyby? Bierz nitkę i do roboty

Tutaj nie wydajemy żadnej dodatkowej złotówki. Jedyne co musisz zrobić, to pokroić grzyby w cienkie plastry. Może być to całościowy przekrój wraz z trzonem. Tak przygotowane kawałki nawlekamy na sznurek, a następnie wieszamy w suchym i ciepłym miejscu w domu lub bezpośrednio na słońcu. Kiedy zacznie się okres grzewczy będzie można powiesić je blisko kaloryferów. Czyż nie wyglądają pięknie takie leśne „stroiki” ? Pomysłowe i praktyczne.

Sprawdź: Grzyby marynowane bez śluzu. Jak się go pozbyć? Te sposoby mogą pomóc

Suszenie grzybów na słońcu. Metoda najprostsza choć problematyczna

Najbardziej naturalną metodą jest suszenie grzybów na słońcu. Temperatura i wiatr zrobią swoje. Układamy grzyby na gazecie lub bawełnianym materiale (najlepiej siatkowanym) i wystawiamy na słońce. Tutaj mamy pewność, że grzyby zachowają swój naturalny aromat. Jednak są dwa duże „ale” tej metody. Po pierwsze, jesteśmy całkowicie zależni od warunków atmosferycznych i całą naszą pracę może zniweczyć jeden deszcz. Po drugie suszenie na zewnątrz przyciągnie wielu amatorów grzybów i nie mówimy tu o sąsiadach. Pojawić się mogą liczne owady, które z chęcią poczęstują się naszymi zbiorami. W ochronie grzybów może nam pomóc przykrycie ich gazą.
Takie suszenie trwa zazwyczaj kilka dni, więc musimy być czujni i nieustannie pilnować, by suszenie przebiegało bez niespodzianek z nieba i niechcianych gości.

Sprawdź: Czy można sprzedawać grzyby przy drodze? Za samowolkę grozi spora kara

Jak suszyć grzyby w lodówce? Zaskakująca metoda

W każdej innej metodzie poddajemy grzyby działaniu ciepłego powietrza. Tutaj jest odwrotnie. Grzyby chłodzimy! Jak wysuszyć je w lodówce?
Krok pierwszy. Intensywnie pachnące produkty jak np. ser pleśniowy, szczelnie pakujemy w pojemniki lub woreczki do przechowywania żywności. Następnie na wybraną półkę w lodówce wykładamy pergamin. Układamy na nim pokrojone w plastry grzyby. Pamiętajmy, by nie stykały się ani ze sobą ani ze ściankami lodówki. Co dalej? To koniec. Tylko tyle potrzebne jest na wysuszenie grzybów w lodówce! Dodatkowa ciekawostka jest taka, że aby przyśpieszyć proces suszenia można umieścić w lodówce pochłaniacz wilgoci. Zbierze on nadmiar pary wodnej. Taki proces potrwa około kilku dni.

Pamiętajmy, że grzyby podczas suszenia znacznie tracą na objętości. Wybierajmy do tego procesu grzyby średniej i dużej wielkości. Dodatkowo, długość suszenia w każdym ze sposobów jest inna. Wybierz taki, który odpowiada Ci najbardziej i formą i szybkością.

Sprawdź: Dla grzybiarzy jest jak “Święty Graal”. Wygląda jak spalony, a spotkanie go to rzadkość

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo