Ksiądz zażądał opłaty za świadectwo chrztu. Gdy usłyszała kwotę, poprosiła o paragon

Chociaż w kościele nie obowiązuje oficjalny cennik, to nie od dziś wiadomo, że chcąc przystąpić do niektórych sakramentów w danej parafii trzeba przygotować konkretną sumę. Kościelne kancelarie pobierają nieraz opłaty również za wydanie różnych zaświadczeń czy świadectw chrztu. Pewna kobieta postanowiła zawalczyć z tą praktyką i poprosiła księdza o wystawienie paragonu.

Opłata za świadectwo chrztu

Większość wiernych przywykła już do tego, że za załatwienie czegokolwiek w kościele trzeba zapłacić konkretną kwotę. Niektórych jednak wciąż oburza, że mimo braku oficjalnych cenników, część księży potrafi zażądać naprawdę zawrotnych sum za swoje usługi. Jak przekazuje portal eDziecko, pewna mieszkanka Dolnego Śląska postanowiła zrobić na przekór swojemu proboszczowi i nieco utrzeć mu nosa. Pewnego dnia kobieta zgłosiła się do kancelarii z prośbą o wydanie świadectwa chrztu, ponieważ sama miała zostać wkrótce chrzestną.

Za wydanie dokumentu ksiądz zażądał zapłaty, na co kobieta szybko odpowiedziała i poprosiła księdza o paragon za usługę. Duchowny na chwilę zaniemówił, a następnie stwierdził, że taka prośba jest skandaliczna.

Zostałam ochrzczona w małej miejscowości na Dolnym Śląsku. Kiedy zadzwoniłam na plebanię z prośbą o świadectwo chrztu, ksiądz zażądał opłaty. Powiedziałam mu, że to rozumiem, ale zapytałam, czy w takim razie dostanę paragon. Powiedział, że moje pytanie to skandal. W Boga nadal wierze, ale nie w księży.

Zobacz: Ksiądz nie zgodził się na chrzest dziecka z in vitro. Na TikToku zawrzało, głos zabrał znany duchowny

Coraz więcej osób rezygnuje z sakramentów

Z każdym rokiem spada liczba wiernych, którzy regularnie korzystają z sakramentów kościelnych. Coraz mniej osób bierze śluby kościelne czy chrzci swoje dzieci. Jak tłumaczą, wpływa na to przede wszystkim postawa duchownych, skandale z udziałem księży, a także praktyki związane z finansami.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo