Tragiczne skutki palenia w ciąży. Te zdjęcia sprawią, że już nigdy żadna przyszła mama nie zapali papierosa

Papierosy zawierają ogromne ilości szkodliwych i rakotwórczych substancji. Nałóg może doprowadzić do uszkodzenia płuc i chorób układu oddechowego, w tym wielu niebezpiecznych nowotworów. Palenie papierosów w trakcie ciąży wiąże się z niezwykłym zagrożeniem dla zdrowia płodu. Negatywne konsekwencje mogą towarzyszyć dziecku przez całe życie.

Po obejrzeniu tych zdjęć już nigdy nie zapalisz papierosa w ciąży

Badania wskazują, że w Polsce nawet ponad 30 proc. kobiet pali papierosy w ciąży. Nie jest to jednak jedyny problem. Okazuje się, że również kobiety niepalące czy rezygnujące z nałogu do czasu porodu często narażają siebie i nienarodzone dziecko na tzw. bierne palenie, ponieważ nałogowo palą członkowie najbliższej rodziny czy znajomi z pracy.

Dzieci, które w łonie matki narażone były na kontakt z nikotyną i dymem papierosowym, często rodzą się z różnymi wadami rozwojowymi, a negatywne skutki palenia w ciąży mogą dać o sobie znać także w późniejszym życiu dziecka palaczki.

Specjaliści z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii pod przewodnictwem dr  Nadji Reissland przeprowadzili wyjątkowe badania, których celem było wykazanie różnic w rozwoju płodu w ciele matki niepalącej i palącej. Wynik obserwacji może zaskakiwać. Okazuje się, że nienarodzone dziecko matki, która pali, znacznie częściej poruszają ustami i dotykają rączkami twarzy. Zgodnie z aktualną wiedzą tego typu zachowanie wraz z upływem kolejnych tygodni staje się coraz rzadsza. Rezultaty mogą zatem sugerować, że ośrodkowy układ nerwowy płodu rosnącego w łonie matki palącej rozwija się znacznie wolniej.

Dr Nadja Reissland, Durham University Dr Nadja Reissland, Durham University

Zobacz: W ciąży cierpiała z powodu bólu pleców. Po porodzie usłyszała tragiczną diagnozę. “Nie przeżyje miesiąca”

Tragiczne konsekwencje palenia w ciąży

Palenie papierosów w ciąży może być niezwykle niebezpieczne dla płodu. Jeśli rzeczywiście nikotyna powoduje opóźnienie rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, to konsekwencje po narodzinach mogą być bardzo poważne.

Wśród najpoważniejszych skutków palenia w ciąży wymienia się:

  • niedotlenie płodu,
  • niski iloraz inteligencji dziecka,
  • ryzyko wystąpienia wad rozwojowych (np. rozszczep podniebienia),
  • ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego,
  • niska odporność,
  • znacznie większe ryzyko zgonu dziecka w okresie okołoporodowym,
  • zwiększone ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej,
  • rozwój alergii i astmy,
  • większe ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, chorób serca czy nadciśnienia.

Sprawdź też:

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general