Licealista z Polski uczy się w USA. Trzy rzeczy zaskoczyły go najbardziej. U nas by to nie przeszło

Wymiany międzyszkolne to doskonała okazja dla uczniów, aby poszerzyć swoją wiedzę oraz nabyć nowe umiejętności. W przypadku wyjazdów do placówek zagranicznych można jednocześnie poznać inną kulturę oraz zwyczaje, o czym przekonał się pewien użytkownik TikToka.

Licealista posługujący się na TikToku nickiem @petrucz_ pojechał w ramach wymiany szkolnej, pojechał do Stanów Zjednoczonych, a dokładniej do stanu Dakota, gdzie uczęszcza do jednej z tamtejszych placówek. Po trzech tygodniach nauki w amerykańskim liceum postanowił nagrać filmik o tym, co go najbardziej zdziwiło. Trzeba przyznać, że to, co jest tam normą, w polskich szkołach jest nie do pomyślenia.

Różnica między polskim liceum a amerykańskim? Sposób nauki wygląda zupełnie inaczej

Chłopak uczęszcza do szkoły publicznej, więc tym bardziej zdziwiło go, gdy dostał od placówki iPada.

Prace domowe mam na iPadzie. Odsyłam ją iPadem. Podręcznik. Wszystko jest w iPadzie. Notatki. No czasami się zdarzy, że naniosę je na kartce, ale praktycznie wszystko mogę sobie w iPadzie robić. Jakieś quizy… Pod tym względem, mega.

Na tym jednak nie koniec. Drugim elementem, który zaskoczył, a jednocześnie zachwycił Polaka, to samodzielne układanie planu lekcji.

Tu w ogóle nie ma czegoś takiego jak klasa. Są roczniki. Tak jak u nas są roczniki i mamy klasy, i równoległe klasy. (…) Na początku roku idziesz do sekretariatu i tam sobie wybierasz na wielkiej kartce A4 przedmioty, które chcesz sobie wybrać. Tam masz jakieś zalecenia, że musisz mieć historię USA, angielski i jakiś rodzaj matematyki. Ale poza tym do wyboru, do koloru. I każdy ma indywidualny plan lekcji, więc każdą lekcję masz z kimś innym. No, chyba że ktoś wybierze to samo co Ty. Ale poznajesz więcej ludzi, jest o wiele ciekawiej i możesz się w końcu uczyć tego, czego chcesz, tego, co cię interesuje, nie idziesz nigdzie na przymus.

@petrucz_ Piszcie na ig jak macie jakies pytania #exchangestudent #exchangeyear #usa #wymianadousa ♬ Kawaii Aesthetic – LoES

W polskich szkołach to niedopuszczalne. Kilka razy upewniał się u amerykańskich nauczycieli

Uczniowie w Polsce, którzy chcą zjeść, mają od tego przerwę. W Stanach Zjednoczonych jak się okazuje, nikt nie robi jednak problemu, jeśli chcemy kontynuować posiłek na lekcji. Tiktoker stwierdził, że “do tej pory czuje się jak kryminalista”.

Ja mogę jeść na lekcji! Ja mogę pić na lekcji. Ja mogę nawet słuchać muzyki na AirPodsie jednym. No nie na dwóch, na jednym. A w Polsce na mnie krzyczeli, jak chciałem sobie zjeść coś, czego nie dokończyłem na przerwie. A tutaj? Ja mogę sobie normalnie otworzyć chipsy. Jeden po drugim jeść, popić wodą, herbatką. 

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo