Najrzadsza grupa krwi: Grupy krwi w Polsce – od najrzadszej do najczęściej występującej

Najrzadsza grupa krwi to AB Rh (-). Szacuje się, że występuje ona u zaledwie 1% Polaków. W Polsce najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh + (32% Polaków). Tuż za nią plasuje się grupa 0 Rh+, a na trzecim miejscy B Rh+ (15%).

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Wśród Polaków najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh+.
 • Najrzadsza grupa krwi w Polsce i na świecie to AB Rh-.
 • Nazwa grupy krwi (A, B, AB lub 0) zależy od białek występujących na czerwonych krwinkach oraz przeciwciał znajdujących się w osoczu.
 • Jeśli we krwi występuje dodatkowo antygen D, wówczas mówimy, że krew jest Rh (+). W przypadku jego braku mamy Rh (-).
 • Znajomość grup krwi ma szczególne znaczenie w trakcie transfuzji.

Najrzadsza grupa krwi

Na początek zróbmy małą powtórkę z lekcji biologii. Czym w ogóle są grupy krwi? Krew składa się z osocza i elementów morfotycznych. Elementy morfotyczne to erytrocyty, limfocyty oraz trombocyty, czyli odpowiednio tłumacząc na mniej naukowy język: krwinki czerwone, krwinki białe oraz płytki krwi. Główną rolą krwinek czerwonych jest transportowanie tlenu do każdego zakątka ludzkiego ciała. Na tych krwinkach występują pewne białka, nazywane fachowo antygenami. Antygeny są dwa: antygen A oraz antygen B (no dobrze, antygenów jest o wiele więcej, jest ich kilkadziesiąt, ale te, które omawiamy są najistotniejsze). W zależności od tego, jaki zestaw antygenów występuje na krwinkach danego człowieka, mówimy o konkretnej grupie krwi.

 • Jeżeli na krwinkach czerwonych występuje antygen A, to mówimy o grupie krwi A.
 • Jeżeli na krwinkach czerwonych występuje antygen B, to mówimy o grupie krwi B.
 • Zdarza się, że antygeny występują jednocześnie, a wtedy jeżeli na krwinkach czerwonych występuje zarówno antygen A i antygen B, to mówimy o grupie krwi AB.
 • Może dojść również do sytuacji, gdy na krwinkach nie ma żadnego antygenu – tak jest w przypadku grupy krwi 0.

Tak więc na krwinkach czerwonych znajdują się opisane wyżej antygeny. Z kolei w osoczu krwi znajdują się naturalne przeciwciała, które ukierunkowane są na nieobecny we krwi antygen. I odpowiednio:

 • Grupa krwi A ma w osoczu przeciwciała anty-B
 • Grupa krwi B ma w osoczu przeciwciała anty-A
 • Grupa krwi AB ma w osoczu nie posiada żadnych przeciwciał
 • Grupa krwi 0 ma w osoczu przeciwciała anty-A i anty-B

Dodatkowo wchodzi jeszcze w grę antygen D. Jeżeli występuje on w krwi danego człowieka, mówimy, że krew jest Rh (+). Jeśli go nie ma: Rh (-). Antygen D może występować przy każdej grupie krwi. Gdy antygenu D brak jest we krwi (a szacuje się, że nie ma go około 15% ludzi) to w osoczu znajdują się przeciwciała anty-D.

Zobacz też: Gazometria krwi [Wyniki, Normy, Cena badania]

Rzadkie grupy krwi

Najrzadsza grupa krwi na świecie to grupa AB Rh (-). Oznaczenie to mówi nam, że na czerwonych krwinkach znajduje się zarówno antygen A, jak i antygen B, a jednocześnie w osoczu krwi nie ma antygenu D. Zaledwie 1% ludzi w Polsce ma taką grupę krwi, więc jest to również najrzadsza grupa krwi w Polsce. Rzadka grupa krwi to również B Rh (-). Szacuje się, że ma ją około 2% populacji. Inne rzadkie grupy krwi w Polsce i na świecie to A Rh (-) oraz 0 Rh (-).

Procentowo rozkład grup krwi przedstawia się następująco:

 • Grupa krwi A Rh+ (32%)
 • Grupa krwi 0 Rh+ (31%)
 • Grupa krwi B Rh+ (15%)
 • Grupa krwi AB Rh+ (7%)
 • Grupa krwi 0 Rh- (6%)
 • Grupa krwi A Rh- (6%)
 • Grupa krwi B Rh- (2%)
 • Grupa krwi AB Rh- (1%)

A więc najpopularniejsza grupa krwi to A Rh+, najrzadsza grupa krwi to AB Rh-.

Zobacz również: HCT – jak wygląda badanie na hematokryt? Jak interpretować wyniki?

Transfuzja krwi

Znajomość grup krwi jest bardzo ważna przy jej przetaczaniu, które jest stosunkowo często wykonywanym zabiegiem. Ze względu na obecność różnych przeciwciał we krwi, nie można jej przetaczać dowolnie, ponieważ przeciwciała zaatakowałyby antygeny i w organizmie zaczęłaby szaleć walka na śmierć i życie, która mogłaby się zakończyć bardzo poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią pacjenta.

Podczas transfuzji krwi obowiązują następujące zasady:

 • Krew 0 Rh (-) może być przetoczona każdej osobie.
 • Dawcą dla osób posiadających grupę krwi 0 Rh (-) może być jedynie osoba o tej samej grupie krwi.
 • Osobie z grupą krwi AB można podać dowolną grupę krwi. Jednak krew ta zostanie odrzucona przez wszystkich biorców za wyjątkiem tych posiadających grupę krwi AB.
 • Osoba z grupą krwi A odrzuci krew z grupy B.
 • Osoba z grupą krwi B odrzuci krew z grupy A.

Ciekawostką jest fakt, że coraz częściej odchodzi się od podawania krwi pełnej na rzecz przetaczania wyodrębnionych składników krwi. Dzięki temu zostaje zminimalizowana ilość obcych substancji, które dostają się do ciała pacjenta.

Zobacz też: Cytomegalia – Kto powinien zrobić badanie na obecność wirusa cytomegalii (CMV)?

Grupa krwi a konflikt serologiczny

Grupa krwi ma kluczowe znaczenie, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Dziecko może odziedziczyć grupę krwi po niej lub po swoim tacie. Jeżeli matka nie posiada antygenu D w swojej krwi, a jej partner tak i dziecko odziedziczy grupę krwi po tacie, powstaje tak zwany “konflikt serologiczny”. Zagrożenie staje się poważne zazwyczaj dopiero przy drugiej ciąży. Podczas pierwszego porodu do krwi mamy przedostaje się antygen D i zaczyna produkować przeciwciała dla antygenu D. Pozostają one w krwi kobiety i w czasie drugiej ciąży organizm mamy zaczyna postrzegać dziecko, jako potencjalnego wroga przeciwciała zaczynają atakować układ krwionośny dziecka.

Zobacz też: Rozmaz krwi u dzieci [normy i interpretacja wyników]

Rodzice pytają o rzadkie grupy krwi

Jakie są najrzadsze grupy krwi?

Wśród najrzadszych grup krwi należy wymieni 0 Rh-, A Rh-, B Rh- oraz AB Rh-.

Jaka jest najrzadsza grupa krwi na świecie?

Najrzadszą grupą krwi na świecie jest AB Rh-. Ma ją jedynie 11% populacji.

Jaka jest najrzadsza grupa krwi w Polsce?

Która grupa krwi jest najrzadsza w Polsce. Podobnie jak na świecie, również w Polsce najrzadszą grupą krwi jest AB Rh-. Ma ją zaledwie 1% Polaków.

A Rh (-) – czy to rzadka grupa krwi?

Jest to jedna z rzadko występujących grup krwi. Ma ją zaledwie 6% Polaków

Czy grupa krwi 0 jest rzadka?

Grupę krwi 0 Rh- ma 6% Polaków, zaś 0 Rh+ aż 31%. Ogromnym plusem grupy krwi 0 Rh- jest to, że może być przetoczona każdej osobie niezależnie od jej grupy krwi. Niestety osoby o grupie krwi 0 Rh- mogą dostać jedynie krew ze swojej grupy.

Źródła:

Dodaj komentarz

Ciąża, Zdrowie w ciąży

Pessar

Pessar – tajemniczo brzmiąca nazwa, która nie mówi nic wielu osobom. Czym jest, jak go używać i w jakich sytuacjach? Wyjaśnimy Wam wszystko krok po kroku. Pessar Pessar kołnierzowy jest...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Zdrowie w ciąży, Badania

Mutacja genu MTHFR [objawy, badanie]

MTHFR to gen, który współuczestniczy w syntezie enzymu, jakim jest metylenotetrahydrofolian reduktazy. Enzym ten współuczestniczy w przekształcaniu między innymi kwasu foliowego oraz witaminy B12, czyli kobalaminy do postaci aktywnej, którą...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Zdrowie rodziców, Zdrowie w ciąży

3 naturalne antybiotyki w diecie dziecka

Większość rodziców traktuje antybiotyki jako ostateczność. Nic dziwnego! Kupione w aptece specyfiki niszczą zarówno dobre, jak i złe bakterie, co niesie za sobą szereg konsekwencji. Pierwsze skutki uboczne antybiotykoterapii pojawiają...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general