Nie wyciągnięta drzazga. Czy drzazga wyjdzie sama?

Prawdopodobnie niemal każdemu choć raz w życiu zdarzyło się “złapać” drzazgę. Kto ma to doświadczenie za sobą, bardzo dobrze wie, że to nic przyjemnego. Wbita w palec drzazga potrafi być niezwykle dokuczliwa i bolesna, ale w niektórych przypadkach może także stać się przyczyną poważniejszych kłopotów zdrowotnych, jeśli nie pozbędziemy się jej wystarczająco szybko. Czym może grozić nie wyciągnięta drzazga? Czy pozostawienie jej w skórze może być niebezpieczne?

Nie wyciągnięta drzazga

Każdy, kto miał choć raz do czynienia z wbitą w skórę drzazgą, doskonale wie, jak bardzo bolesne i dokuczliwe potrafi być to doświadczenie. Z reguły jest to tak uciążliwe, że nikt nie zwleka i stara się usunąć ciało obce jak najszybciej. I bardzo dobrze – natychmiastowe pozbycie się drzazgi nie tylko uwalnia nas od bólu, ale także może pozwolić nam uniknąć poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Drzazga, wbijając się, niszczy powłokę skórną, która na co dzień chroni nas m.in. przed różnego rodzaju bakteriami. W momencie kiedy tej ochrony nie ma nawet na niewielkiej powierzchni do wewnątrz mogą dostać się szkodliwe patogeny, wywołując stany zapalne czy infekcje.

Skóra to fizyczna bariera, której zadaniem jest zapobieganie infekcjom. Drzazga narusza ją i tym samym ułatwia bakteriom z zewnątrz przedostanie się do środka. Ashley Jones, dyplomowana pielęgniarka z The Ohio State University Wexner Medical Center, cytat za edziecko

Szkodliwe zarazki mogą znajdować się również na samej drzazdze. Dlatego tak ważne jest dokładne odkażenie miejsca wbicia/ranki po jej usunięciu. Niektóre niebezpieczne patogeny są w stanie dostać się do krwiobiegu i zakazić cały organizm, wywołując groźne ogólnoustrojowe infekcje. Wśród takich patogenów często wymienia się np. bakterie tężca, na który na szczęście zdecydowana większość społeczeństwa jest zaszczepiona. Jeśli jednak trafi na kogoś niezaszczepionego, może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Naturalnie nie można wpadać w panikę i należy wyraźnie podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków wbita drzazga nie stanowi żadnego zagrożenia. Niezależnie jednak od miejsca, gdzie się znajduje i jak głęboko utknęła, trzeba zawsze pamiętać o całkowitym jej usunięciu za pomocą odkażonej pęsety lub igły i porządnym zdezynfekowaniu skóry. Jeśli samodzielne pozbycie się drzazgi nie jest możliwe, najlepiej udać się do najbliższej placówki medycznej, gdzie z pomocą może przyjść lekarz lub pielęgniarka.

Zobacz: Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Czy drzazga sama wyjdzie?

Drzazga pod skórą niestety raczej nie usunie się sama. Jeśli jest wbita delikatnie, a część z niej wystaje na zewnątrz, prawdopodobnie wbije się głębiej podczas wykonywania jakichś ruchów. Co więcej, nie ulegnie też na pewno rozpuszczeniu, wchłonięciu czy zniszczeniu. Każdorazowo trzeba ją po prostu usunąć własnoręcznie lub – jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe – skorzystać z pomocy specjalisty.

Sprawdź: Co teraz pyli? Sprawdź, jak wygląda aktualna prognoza dla alergików 2022?

Chirurgiczne usuwanie drzazgi

Nieusunięta drzazga w palcu, stopie czy w innym miejscu na ciele może spowodować stan zapalny, w tym zaczerwienienie i obrzęk. Następnie może zacząć gromadzić się ropa. Po jakimś czasie – może to być nawet kilka tygodni – stan zapalny może doprowadzić do powstania guzka zwanego ziarniniakiem. W ten sposób organizm tworzy swego rodzaju ochronę reszty ciała przed ciałem obcym.

W takiej sytuacji konieczna może być już interwencja lekarza specjalisty, który za pomocą specjalnych narzędzi, w sterylnych warunkach wyciągnie drzazgę, odpowiednio oczyści, zdezynfekuje, a następnie zabezpieczy ranę. Możliwe, że przepisze także jakieś leki.

Zobacz: Nietolerancja fruktozy [objawy, badania i dieta]

Rodzice pytają, czym grozi nie wyciągnięta drzazga

Drzazga w palcu ropieje – co robić?

Jeśli w miejscu, w którym wbiła się drzazga, zaczyna zbierać się ropa, a my nie jesteśmy w stanie sami usunąć ciała obcego, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Co się stanie jak nie wyciągnę drzazgi?

Najprawdopodobniej w miejscy wbicia pojawi się stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie, następnie rana zacznie ropieć i może powstać w tym miejscu guzek.

Drzazga nie chce wyjść – co robić?

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo