Jak wyciągnąć drzazgę dziecku?

Jak wyciągnąć drzazgę? Istnieje kilka sposobów na drzazgi. Pozostawienie jej w palcu może bowiem nieść za sobą bardzo poważne skutki, takie jak zarażenie laseczkami tężca lub bolesne stany zapalne. Sprawdź, jak samodzielnie wyciągnąć drzazgę spod skóry. Jak lekarz może pomóc?

Jak wyjąć drzazgę u małego dziecka?

Wyciąganie drzazgi z dziecięcego palca wcale nie jest takie proste. Pomijając ruchliwość malucha i ból związany z wbiciem kawałka drewna w skórę, często drzazga wchodzi na tyle głęboko, że jej wyjęcie staje się wyjątkowo trudne. Wówczas konieczne jest skorzystanie nawet z kilku metod, z których jedna może okazać się tą właściwą.

Sposoby na drzazgi u dzieci i dorosłych

Poniższe sposoby na drzazgi w palcu dzieci i dorosłych to głównie domowe metody. Niektóre z nich są dość skuteczne i pozwalają na usunięcie drzazgi bez wielogodzinnej wizyty na oddziale SOR. Drzazgę spod skóry lub paznokcia można wyjąć:

  • pęsetą,
  • okładem z sody,
  • okładem z papki chlebowej,
  • igłą,
  • strzykawką do syropu,
  • okładem z glinki kosmetycznej,
  • okładem z miodu.

Wyciąganie drzazgi strzykawką

Jedna z popularnych metod usuwania drzazg to wyciąganie drzazgi strzykawką – taką, która dołączana jest do wielu syropów dla dzieci i służy do dozowania odpowiedniej ilości płynu. Strzykawkę należy przyłożyć otworem do miejsca, w którym znalazła się drzazga, docisnąć i pociągnąć tłok. W ten sposób drzazga zostanie zassana i wychyli się ponad poziom skóry, dzięki czemu będzie możliwe usunięcie jej za pomocą pęsety.

Soda na drzazgi w palcu

Jak wyjąć drzazgę z pomocą okładu sody? Metoda ta bazuje na ściągającym działaniu sody, dzięki czemu drzazga wychodzi samoistnie ponad powierzchnię skóry i może zostać złapana pęsetą. Jest to doskonała opcja w przypadku kawałków drewna, które utknęły bardzo głęboko i nie da się ich wyjąć nawet za pomocą igły.

Jak wyciągnąć drzazgę spod skóry z pomocą sody oczyszczonej? W tym celu należy przygotować papkę z sody i wody, a następnie nałożyć na zranione miejsce i zakryć plastrem. Po kilkudziesięciu minutach można zdjąć opatrunek. W tym czasie drzazga powinna wysunąć się nieco ponad powierzchnię skóry, dzięki czemu da się ją usunąć pęsetą.

Drzazga pod paznokciem: co robić?

Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać spod paznokcia? Takie zadanie może być trudniejsze, ale niestety trzeba je zrealizować, ponieważ kawałek drewna pozostawiony w palcu może zamienić się w twardą grudkę lub spowodować różnego rodzaju infekcje. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie papki z sody, której działanie ma na celu wyciągnięcie drzazgi nieco wyżej, tak, aby można ją było złapać pęsetą. Jeśli ta metoda nie poskutkuje, konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

Zobacz też:

Rodzice pytają o wyciąganie drzazgi (i nie tylko):

Jak wyciągnąć szkło z palca?

Jeśli w opuszce znajdzie się niewielki kawałek szkła podobny do drzazgi, można spróbować wyjąć go pęsetą lub igłą. Często jednak konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy lekarza.

Czy drzazga sama wyjdzie spod paznokcia?

Drzazgi zazwyczaj nie wychodzą same, dlatego konieczne jest ich wyjęcie za pomocą igły, pęsety lub metody ze strzykawką. Jeśli utknęła ona pod paznokciem na tyle głęboko, że nie jesteś w stanie tego zrobić, powinieneś skorzystać z pomocy lekarza.

Drzazga – czym grozi?

Niewyjęta drzazga może powodować różnego rodzaju infekcje, stany zapalne, ropienie, obrzęki i zaczerwienienie. W miejscu wbicia kawałka drewna może pojawić się guzek lub ziarniak, którego usunięcie bez pomocy chirurga jest praktycznie niemożliwe.

Czym smarować żeby drzazga wyszła?

Domowe metody uwzględniają smarowanie miejsca z wbitą drzazgą różnymi substancjami: miodem, glinką kosmetyczną lub papką z chleba bądź otrębów. W ten sposób głęboko umieszczona drzazga wyłoni się na powierzchnię i będzie można ją wyjąć pęsetą.

Jaki lekarz może pomóc z drzazgą?

Z drzazgą można udać się na SOR, jednak w sytuacji, gdy szpital pomaga aktualnie pacjentom ze znacznie poważniejszymi urazami, oczekiwanie na wyjęcie drzazgi może trwać nawet kilka godzin.

Dodaj komentarz

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo