Co teraz pyli? Sprawdź, jak wygląda aktualna prognoza dla alergików 2022?
Pierwsze powiewy wiosny to dla większości ludzi niezwykle pozytywne i długo wyczekiwane zjawisko. Niestety nie dla wszystkich jest to zwiastun dobrych zmian. Chodzi o alergików, dla których początek wiosny oznacza rozpoczęcie bardzo trudnego okresu. Alergeny zaczynają pojawiać się w powietrzu już na przełomie lutego i marca, a potem przybywa ich coraz więcej z każdym tygodniem. Dlatego osoby cierpiące z powodu alergii bardzo często sprawdzają aktualne pylenie roślin, aby wiedzieć czego się spodziewać. Dowiedz się, co teraz pyli!

- Pierwsze rośliny zaczynają pylić już na początku roku: w lutym lub w marcu.
- Kalendarz pylenia 2020 opracowywany jest na bieżąco na podstawie pomiarów stężenia pyłków w powietrzu.
- Co teraz pyli? W kwietniu intensywnie zaczyna pylić brzoza, topola i dąb, a w powietrzu wciąż unoszą się pyłki leszczyny i olszy.
- W połowie maja kończy pylić brzoza, ale alergicy wciąż narzekają na pyłki innych roślin: topoli, dębu, platanu, traw oraz szczawiu. W maju zaczyna pylić pokrzywa.
- W czerwcu pylą trawy, szczaw i pokrzywa. Już wkrótce w powietrzu pojawią się również pyłki bylicy oraz komosy.
Kalendarz pylenia 2022
Kalendarz pylenia odnotowuje pierwsze pylenie roślin już na samym początku roku. Pierwsze alergeny pojawiły się w lutym, kolejne rośliny zaczynają pylić w marcu. Skąd wiadomo, co dzisiaj pyli w powietrzu? Kalendarz alergika jest na bieżąco aktualizowany na podstawie pomiarów stężenia pyłków w powietrzu i – co ważne – uwzględnia różnice w pyleniu roślin charakterystyczne dla poszczególnych obszarów Polski. Kalendarz pyleń nie jest czymś nowym. Tego typu obserwacje prowadzone są od 1989 roku.

A w jaki sposób bada się aktualne pylenie? Do pomiarów używa się specjalnych aparatów bębnowych. Zasysają one powietrze, a specjalna taśma wyłapuje pyłki. W dalszej kolejności bada się ilość pyłków na jeden metr sześcienny powietrza.
Kalendarz pylenia na kwiecień i maj, ale też pozostałe miesiące warto wydrukować i pozostawić na wierzchu tak, by zawsze móc do niego zajrzeć. Będzie poręczną podpowiedzią pomagającą ustalić, kiedy możemy się spodziewać objawów alergii czy nasilenia astmy. Dzięki temu wiemy, że należy nie tylko unikać alergenów, ale też udać się do lekarza po leki antyhistaminowe. Być może nie powinniśmy też planować urlopu w okresie pylenia roślin, na które jesteśmy uczuleni.
Kalendarz pylenia: Wydrukuj na cały rok!
Co teraz pyli? Poręczny kalendarz alergika 2022
Kalendarz alergika pomaga ustalić nie tylko, co teraz pyli, ale też kiedy stężenie pyłków jest najwyższe. Sprawdźmy, które alergeny będą zmorą alergików w kolejnych miesiącach 2022 roku!
Kalendarz pylenia 2022: luty–marzec
Ze względu na stosunkowo ciepłą zimę i szybkie nadejście wiosny, kalendarz pylenia na 2022 zaczyna się już w lutym. Jeszcze w tym zimowym miesiącu jako pierwsze zaczynają pylić leszczyna i olsza, pylenie tych roślin nie jest jednak jeszcze najbardziej nasilone i co za tym idzie nie tak uciążliwe.
Pylenie zdecydowanie bardziej daje się we znaki w marcu, ponieważ to w tym czasie zarówno leszczyna, jak i olsza pylą najintensywniej. Dołączają do nich pierwsze pyłki brzozy, a także pierwsze delikatne pylenia topoli.
Kalendarz pyleń 2022: kwiecień–maj
Wczesna wiosna to trudny czas dla uczuleniowców. W kwietniu intensywnie pyli brzoza, topola i dąb. W powietrzu nadal można wyłapać też pyłki leszczyny i olszy. Zaczyna pylić platan, trawa i szczaw.
Maj to drugi obok kwietnia miesiąc, w którym pylenie jest najintensywniejsze. W powietrzu można wychwycić rekordową ilość pyłków brzozy, topoli, dębu, platanu, traw oraz szczawiu. Zaczyna także pylić pokrzywa.
Sprawdź: Skuteczne metody na walkę z katarem u dziecka w domu!
Co teraz pyli? czerwiec–lipiec 2022
Czerwiec będzie trudnym czasem dla osób uczulonych na trawy, szczaw oraz pokrzywę. Pozostali alergicy mogą chwilowo odetchnąć z ulgą. Choć nie na długo. W lipcu na zatkany nos nadal będą uskarżać się osoby uczulone na trawy, szczaw, pokrzywę oraz komosę, ale do roślin utrudniających życie dołączy także bylica.
Zobacz: Nietolerancja fruktozy [objawy, badania i dieta]
Kalendarz pyleń 2022: sierpień–wrzesień–październik
W sierpniu nasili się pylenie komosy, bylicy i ambrozji. W powietrzu wciąż będą krążyć alergeny traw, szczawiu i pokrzywy.
Wrzesień niesie alergikom nadzieję na chwilę oddechu od przykrych objawów uczulenia. Nadal intensywnie pyli komosa, bylica i ambrozja, ale zmniejsza się liczba pyłków traw oraz pokrzywy.
Październik to ostatni trudny miesiąc dla osób z alergią wziewną. W powietrzu wciąż krążą alergeny traw, komosy, bylicy i ambrozji, jednak stopniowo pylenie się kończy. Przez trzy najbliższe miesiące osoby uczulone na pyłki roślin będą mogły odetchnąć z ulgą. Jednak o ile kalendarz pylenia 2022 nie wskazuje na obecność w powietrzu alergenów roślin, o tyle objawy alergii mogą nasilić się u osób uczulonych na kurz.
Zobacz: Coraz więcej przypadków PIMS u dzieci! Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?
Kiedy pyli brzoza 2022?
Brzoza zaczyna pylić w marcu. Najbardziej uporczywa dla alergików staje się w kwietniu. Okres pylenia brzozy kończy się w połowie maja, ale jeszcze do początku czerwca może być ona odczuwalna dla alergików.
Zobacz: Dzieci uzależnione od smartfona – psychologowie biją na alarm!
Kalendarz pylenia: co pyli w maju 2022?
Zazwyczaj zimą alergicy oddychali z ulgą: mimo sporej ilości kurzu w powietrzu, większość roślin nie pyliła. Luty wciąż był miesiącem, w którym śnieg pokrywał okolicę. Pylenie zaczynało się najczęściej dopiero w marcu. Sytuację zmieniły ciepłe zimy, przez które natura wcześniej budzi się do życia. Pierwsze pojawiające się w powietrzu pyłki podrażniają śluzówkę i dostają się do oczu, gardła oraz nosa alergika nasuwając pytanie: co teraz pyli? Zagadkę pomaga rozwiązać kalendarz pyleń 2020 podpowiadając, co jest przyczyną pojawienia się wodnistego kataru, zaczerwienionych oczu, łzawienia i kaszlu.
Co pyli w maju? Oprócz brzozy, topoli, dębu i platanu również trawy, szczaw oraz pokrzywa. Intensywność pylenia czterech pierwszych roślin jest najbardziej intensywna na początku miesiąca. Trawy oraz szczaw najsilniej pylą od połowy oraz pod koniec maja. Również na koniec miesiąca zaczyna pylić pokrzywa.
Sprawdź: Choroby z wysypką. Czym się charakteryzują wysypki wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze?
Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną
Uwaga, seniorzy! ZUS wskazuje nowe terminy wypłat emerytur w październiku. Ta grupa dostanie pieniądze innego dnia
Coraz więcej rodziców wybiera to oryginalne imię, a potem mylą się w odmianie. Zazwyczaj pomijana jest jedna litera
Przytnij maliny w tym terminie. Za rok będziesz miał pełne kosze owoców
Zostawił dziecko na parkingu i ruszył autostradą dalej. Jego nieobecność zauważył po 70 kilometrach
Pokolenie płatków śniegu to utrapienie dla pracodawców. Wrażliwi, wyjątkowi, skupieni na swoich potrzebach, a to dopiero początek
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Zdrowie dziecka
- Co teraz pyli? Sprawdź, jak wygląda aktualna prognoza dla alergików 2022?
Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?
Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...
Czytaj dalej →O czym nie zapomnieć w trakcie przygotowań ślubnych?
Nareszcie nadszedł ten dzień. Moja siostra wychodzi za mąż. Wczoraj poprosiła mnie bym przygotowała jej listę spraw jakie musi załatwić przed ślubem. Tak długo czekałam na ten dzień, że z...
Czytaj dalej →5 bazgrołów, które zrozumieją tylko młodzi rodzice
Zaczęło się niewinnie od rysunku matki karmiącej piersią, która nie może dosięgnąć telefonu (patrz poniżej), który znalazłem u kogoś na Instagramie. Rysunek nie był podpisany, ale spodobał mi się na...
Czytaj dalej →