Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? To może oznaczać, że jest molestowane!
Molestowanie dzieci to nadal dla wielu osób trudny temat, którego wolą w ogóle nie poruszać. Jednak rozmowa z naszymi pociechami o tym, jak się zachowywać, gdy wydaje im się, że zachowania innych mają podtekst seksualny jest bardzo ważna. Sprawdź, jakie symptomy przejawia dziecko wykorzystywane seksualnie.

Temat tabu: molestowanie dzieci
Dzieci to najbardziej niewinne i bezbronne osoby na świecie, chcemy więc otoczyć je opieką i zawsze zapewnić im bezpieczeństwo. Temat molestowania najmłodszych jest więc niezwykle trudny i dlatego wielu rodziców unika rozmów dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci. Szczególnie z najmłodszymi…
Wiele osób myśli również, że zapewnią swoim pociechom bezpieczeństwo ucząc je, by nie ufały nieznajomym. Jednak najczęściej osoby wykorzystujące seksualnie najmłodszych są dobrze znane zarówno dzieciom, jak i rodzicom. To czasami nawet członkowie rodziny lub znajomi rodziców budzący zaufanie u najmłodszych. Również osoby zaufania publicznego.
Dlatego bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat złego dotyku i tego, jak zachować się, kiedy ktoś przekracza granicę. W rozmowie z dzieckiem warto podkreślić, że jeśli coś takiego miało miejsce, należy o tym porozmawiać z osobą dorosłą, najlepiej mamą lub tatą.
Objawy molestowania u dzieci
Molestowane dziecko prawdopodobnie nie powie nam wprost, że dzieje się coś złego. Znając nasze pociechy łatwo jednak powinniśmy wychwycić niepokojące zmiany w ich zachowaniu. Jak mówiła Patrycja Kurowska seksuolożka i psycholożka z Komitetu Ochrony Praw Dziecka w rozmowie z tokfm.pl, istnieje kilka symptomów, których nigdy nie należy bagatelizować:
Objawy, po których możemy domniemywać, że są związane z seksualnością. Np. jeśli dziecko bawi się w sposób seksualny ze swoimi rówieśnikami. Opowiada lub odtwarza zachowania ewidentnie nieprzystające do wieku i nie wynikają one z poznawania swojego ciała, ale mają charakter kompulsywny, rozładowywania napięcia. Np. jak dziecko próbuje odtwarzać stosunek oralny lub analny – to jest bardzo niepokojące. Lub w ogóle stosunek seksualny.
Rodziców powinno zaniepokoić także to, że dziecko odgrywa stosunek seksualny bawiąc się lalkami lub rysuje obrazki o takiej treści. Zawsze w takich przypadkach należy porozmawiać z naszą pociechą, skąd wziął się pomysł na tego typu zabawę. Oczywiście niekoniecznie takie sytuacje wskazują tylko i wyłącznie na to, że dziecko jest molestowane. Być może zauważyło gdzieś treści nieprzeznaczone dla najmłodszych? Jak dodaje Patrycja Kurowska, w takich przypadkach należy również skontaktować się z psychologiem dziecięcym lub zadzwonić na infolinię Komitetu Praw Dziecka.
Zobacz też:
- 600+ zastąpi 500+? Kto miałby otrzymać więcej pieniędzy?
- Najlepsze szpitale ginekologiczne i położnicze. Sprawdź, czy Twój jest na liście!
Zdarza się, że dzieci zamykają się w sobie i nie rozmawiają z nikim o molestowaniu, którego doświadczyli. Wszystko zależy od charakteru dziecka, a także tego, kto je wykorzystał seksualnie. Dzieci molestowane przez osoby zaufania publicznego nie wyczuwają tak szybko, że jest przekraczana pewna granica. Wierzą, że są bezpieczne, a tym samym są bardziej ufne wobec osoby, która je molestujące.
Molestowanie najmłodszych to bardzo trudny temat, wobec którego najczęściej czujemy się bezradni. Pamiętajmy, że są specjaliści, którzy są w stanie pomóc naszemu dziecku, a my powinniśmy w trudnych chwilach otoczyć je miłością i wsparciem.
[Zdjęcie główne: Depositphotos]
Rymowanki dla mamy bez okazji. Te wyjątkowe słowa rozbawią i wzruszą do łez!
Życzenia na Dzień Mamy – od dzieci, piękne i śmieszne
Podziękowania dla rodziców – od wychowawcy, nauczycieli i uczniów
Piękne wiersze o mamie – idealne utwory na Dzień Matki
Dziecinnie proste wiosenne prace ogrodowe z akumulatorowymi urządzeniami marki STIGA
Krótkie życzenia komunijne dla dziewczynki [od chrzestnych, rodziców i dziadków]
- Rodzice.pl
- Przedszkolak
- Wychowanie
- Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? To może oznaczać, że jest molestowane!
Maluszek w domu – 5 rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo dziecka
Poszczególne rozwiązania aranżacyjne bądź różnego typu sprzęty zaczynają stanowić zagrożenie dla dziecka, które porusza się samodzielnie – raczkuje bądź stawia pierwsze kroki. Przedstawiamy 5 rozwiązań, dzięki którym mieszkanie stanie się...
Czytaj dalej →Zaburzenia obsesyjno kompulsywne czyli nerwica natręctw [objawy, leczenie, rokowania]
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, czy na pewno zamknął drzwi lub wyłączył żelazko. Jednak, gdy natrętne myśli powracają i nie pozwalają normalnie funkcjonować, warto skonsultować się...
Czytaj dalej →Prolaktyna: Normy prolaktyny – kiedy jej poziom jest za wysoki?
Prolaktyna to hormon, który odpowiada za wiele ważnych procesów. Zbyt niski poziom prolaktyny może być przyczyną wielu chorób, a z kolei zbyt wysokie jej stężenie również może nieść za sobą...
Czytaj dalej →