Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? To może oznaczać, że jest molestowane!

Molestowanie dzieci to nadal dla wielu osób trudny temat, którego wolą w ogóle nie poruszać. Jednak rozmowa z naszymi pociechami o tym, jak się zachowywać, gdy wydaje im się, że zachowania innych mają podtekst seksualny jest bardzo ważna. Sprawdź, jakie symptomy przejawia dziecko wykorzystywane seksualnie.

Twoje dziecko zachowuje się w ten sposób? To może oznaczać, że jest molestowane!
Depositphotos

Temat tabu: molestowanie dzieci

Dzieci to najbardziej niewinne i bezbronne osoby na świecie, chcemy więc otoczyć je opieką i zawsze zapewnić im bezpieczeństwo. Temat molestowania najmłodszych jest więc niezwykle trudny i dlatego wielu rodziców unika rozmów dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci. Szczególnie z najmłodszymi…

Wiele osób myśli również, że zapewnią swoim pociechom bezpieczeństwo ucząc je, by nie ufały nieznajomym. Jednak najczęściej osoby wykorzystujące seksualnie najmłodszych są dobrze znane zarówno dzieciom, jak i rodzicom. To czasami nawet członkowie rodziny lub znajomi rodziców budzący zaufanie u najmłodszych. Również osoby zaufania publicznego.

Dlatego bardzo ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat złego dotyku i tego, jak zachować się, kiedy ktoś przekracza granicę. W rozmowie z dzieckiem warto podkreślić, że jeśli coś takiego miało miejsce, należy o tym porozmawiać z osobą dorosłą, najlepiej mamą lub tatą.

Objawy molestowania u dzieci

Molestowane dziecko prawdopodobnie nie powie nam wprost, że dzieje się coś złego. Znając nasze pociechy łatwo jednak powinniśmy wychwycić niepokojące zmiany w ich zachowaniu. Jak mówiła Patrycja Kurowska seksuolożka i psycholożka z Komitetu Ochrony Praw Dziecka w rozmowie z tokfm.pl, istnieje kilka symptomów, których nigdy nie należy bagatelizować:

Objawy, po których możemy domniemywać, że są związane z seksualnością. Np. jeśli dziecko bawi się w sposób seksualny ze swoimi rówieśnikami. Opowiada lub odtwarza zachowania ewidentnie nieprzystające do wieku i nie wynikają one z poznawania swojego ciała, ale mają charakter kompulsywny, rozładowywania napięcia. Np. jak dziecko próbuje odtwarzać stosunek oralny lub analny – to jest bardzo niepokojące. Lub w ogóle stosunek seksualny.

Rodziców powinno zaniepokoić także to, że dziecko odgrywa stosunek seksualny bawiąc się lalkami lub rysuje obrazki o takiej treści. Zawsze w takich przypadkach należy porozmawiać z naszą pociechą, skąd wziął się pomysł na tego typu zabawę. Oczywiście niekoniecznie takie sytuacje wskazują tylko i wyłącznie na to, że dziecko jest molestowane. Być może zauważyło gdzieś treści nieprzeznaczone dla najmłodszych? Jak dodaje Patrycja Kurowska, w takich przypadkach należy również skontaktować się z psychologiem dziecięcym lub zadzwonić na infolinię Komitetu Praw Dziecka.

Zobacz też:

Zdarza się, że dzieci zamykają się w sobie i nie rozmawiają z nikim o molestowaniu, którego doświadczyli. Wszystko zależy od charakteru dziecka, a także tego, kto je wykorzystał seksualnie. Dzieci molestowane przez osoby zaufania publicznego nie wyczuwają tak szybko, że jest przekraczana pewna granica. Wierzą, że są bezpieczne, a tym samym są bardziej ufne wobec osoby, która je molestujące.

Molestowanie najmłodszych to bardzo trudny temat, wobec którego najczęściej czujemy się bezradni. Pamiętajmy, że są specjaliści, którzy są w stanie pomóc naszemu dziecku, a my powinniśmy w trudnych chwilach otoczyć je miłością i wsparciem.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Wiersze
Babcia Dziergajka: ciepła opowieść na jesienne wieczory
„Babcia Dziergajka” autorstwa Margarett Borroughdame to zmuszająca do zadumy wierszowana opowieść o nietuzinkowej babci, która poprzez swoją pasję wyrażała ciepłe uczucia do bliskich. Jak to możliwe? Tego nie możemy Wam
Czytaj dalej
Edukacja Newsy
Nowe przepisy: sprawdź, czy ty też musisz zapłacić ZUS za korepetytora dziecka!
Nowy rok szkolny przyniósł naszym pociechom nowe obowiązki i wiele z nich musi się zmierzyć z przedmiotami, które niekoniecznie lubi lub po prostu ma z nimi problem. W tej sytuacji
Czytaj dalej
Wychowanie Prawo
Prawa dziecka, które warto znać!
Janusz Korczak, znany pedagog, napisał w jednej ze swoich książek: „Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.” Mimo
Czytaj dalej
Wychowanie Newsy
Rzeźnik Praw Dziecka: “Absolutnie nie wolno bić dzieci, ale… klaps nie zostawia wielkiego śladu”
"Rzeźnik" w tytule to nie freudowska pomyłka. To pierwsze słowa naszej redakcyjnej koleżanki po zapoznaniu się z wywiadem pana Mikołaja Pawlaka. Trudno bowiem rzecznikiem dzieci nazwać osobę, która "z estymą"
Czytaj dalej
Wychowanie
5 rad dziadków, których nie powinnaś słuchać
1. Dziecko z gorączką powinno się "wygrzać" Dodatkowy koc, jeszcze jeden sweterek - kiedyś chore dziecko musiało być ciepło ubrane. Dziś wiemy, że gdy gorączka przestaje rosnąć, malca należy ubrać w
Czytaj dalej
Wychowanie
Pokolenie samotnych dzieci i nieobecnych rodziców?
Dla większości dzieci rodzic jest wzorem. Zwłaszcza dla tych najmłodszych, mama i tata to bohaterzy. Jaki wpływ ma więc ich nieobecność na życie dziecka? Coraz częściej w codziennym pędzie potrzeby
Czytaj dalej