Ospa w miejscach intymnych – Jak łagodzić i czym smarować ospę w miejscach intymnych?

Ospa wietrzna u dzieci zwykle charakteryzuje się dość łagodnym przebiegiem. Zdarza się jednak, że występujące objawy ulegają nasileniu, a wysypka pojawia się w wyjątkowo uporczywych miejscach. Ospa w miejscach intymnych to spory problem, zwłaszcza jeżeli objawom skórnym towarzyszy silny świąd. Rozdrapanie krost w okolicy krocza może prowadzić do nadkażenia, co z kolei może stać się przyczyną poważnych powikłań. Jak poradzić sobie z ospą w miejscach intymnych? 

O powikłaniach ospy mówi się tak często, że strach, jaki ta choroba wywołuje wśród rodziców, jest całkowicie zrozumiały. Uczucie niepokoju dodatkowo potęguje fakt, że leczenie ospy ma przede wszystkim charakter zachowawczy, czyli polegający na łagodzeniu występujących objawów. Warto jednak pamiętać, że dostępne metody nie tylko przynoszą ulgę, ale zapobiegają też nadkażeniu zmian. 

Ospa w miejscach intymnych – objawy zwykle pojawiają się dopiero po pewnym czasie

Ospa wietrzna jest chorobą, która rozwija się przez dość długi czas. Objawy zwykle pojawiają się dopiero po ok. 2-3 tygodniach od momentu zakażenia. Pierwsze symptomy najczęściej usypiają czujność rodziców – przypominają objawy towarzyszące zwykłemu przeziębieniu. 

Gdy ospa występuje u dziecka najpierw pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka (37-40 stopni Celsjusza) i katar. Malec staje się wyraźnie marudny. Nieco później, do objawów ogólnych dołącza wysypka. Pierwsze zmiany pojawiają się na tułowiu, ale dość szybko pokrywają niemal całe ciało. U niektórych dzieci, zmiany wypełnione płynem surowiczym występują także na błonach śluzowych – ust i nosa. Zdarza się też, że jednym z symptomów choroby jest wysypka w miejscu intymnym

Zobacz też: Ospa wietrzna u dzieci i niemowląt [objawy i leczenie]

Ospa – miejsca intymne u dzieci. Jak łagodzić świąd i zapobiegać nadkażeniu?

Co niezwykle istotne, ropne krosty w okolicach intymnych nie powinny być leczone metodami naszych babć. Zakładanie dziecku ciepłej pidżamy, nakazanie leżenia pod ciepłą kołdrą (lub nawet dwoma kołdrami), rezygnacja z kąpieli, stosowanie płynnego pudru i gencjany – zdaniem lekarzy, takie działanie może doprowadzić do wydłużenia fazy objawowej. W konsekwencji, zwiększeniu ulega ryzyko wystąpienia powikłań pochorobowych

Należy pamiętać, że krosty w miejscach intymnych najczęściej powodują wyjątkowo uporczywy świąd, a dodatkowo – łatwo ulegają nadkażeniu. Podjęcie właściwego leczenia jest więc koniecznością. W pierwszej kolejności, należy zrezygnować z zakładania dziecku pieluchy. Wilgotne środowisko bakteryjne nie sprzyja gojeniu się zmian. Wybierz bawełnianą bieliznę lub pidżamkę (bawełna doskonale przepuszcza powietrze) i zmieniaj ją za każdym razem, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – gdy dziecko ją przepoci lub pobrudzi. Nie zapominaj też o częstej zmianie pościeli i każdorazowej wymianie ręcznika na świeży.

Aby ukoić swędzenie i odkazić zmienione chorobowo miejsca, stosuj okłady z rumianku. Dwie torebki ziołowego suszu zalej gorącą wodą, przykryj szklankę spodeczkiem i zostaw do przestudzenia. Nasącz naparem duży jałowy gazik, bardzo delikatnie przemyj zmiany. Nasącz kolejny gazik i przyłóż dziecku do skóry (na 15 minut). Dobrze sprawdzą się też nasiadówki przygotowane z rumianku.

Na krostki w okolicach intymnych dobrze sprawdzi się też żel z lidokainą. Unikaj płynnych pudrów, które w początkowej fazie przynoszą dziecku ulgę, ale po wyschnięciu ściągają skórę, co doprowadza do wystąpienia silnego uczucia bólu.

W leczeniu ospy w miejscach intymnych, ważne jest utrzymywanie skóry w czystości. Kąp dziecko w letniej wodzie, najlepiej z dodatkiem roztworu nadmanganianu potasu (działa odkażająco). Ważne! Zmienione chorobowo miejsca wycieraj delikatnie! Nie pocieraj skóry dziecka, a oklepuj ją ręcznikiem

Dobrym pomysłem jest też zmiana diety dziecka. Z jadłospisu wyklucz kwaśne lub ostre, mocno przyprawione potrawy. Na czas leczenia, podawaj malcowi przede wszystkim jogurty oraz przeciery owocowe i warzywne. 

Sprawdź: Półpasiec – trudniejszy do przejścia niż ospa?

Ospa w miejscach intymnych – leczenie

W przypadku wystąpienia ospy w miejscach intymnych:

  • zrezygnuj z zakładania dziecku pieluszek,
  • pamiętaj o częstych zmianach bielizny (także pościeli i ręcznika),
  • wybierz bieliznę bawełnianą, która przepuszcza powietrze,
  • zmian skórnych nie smaruj płynnym pudrem,
  • stosuj żel z lidokainą, okłady z rumianku i nasiadówki z rumianku,
  • kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Zobacz również: Wysypka na twarzy u dziecka: 7 najczęstszych przyczyn wysypki na buzi

Rodzice pytają:

Czym smarować ospę w miejscach intymnych?

Sprawdzoną metodą łagodzenia objawów ospy w miejscach intymnych jest robienie dziecku okładów z rumianku i wykonywanie nasiadówek. Zmiany skórne można smarować żelem z lidokainą.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo