Krótkie trudne dyktando. Sprawdź swoje umiejętności z ortografii.
Znajomość zasad poprawnej pisowni przydaje się na każdym etapie życia. Naukę ortografii zaczynają już najmłodsze dzieci. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej zaczynają przyswajać najważniejsze reguły i uczą się, jak unikać błędów. Najczęściej stosowaną formą sprawdzenia umiejętności ortograficznych jest dyktando. Poniżej znajdzie krótkie, trudne dyktando w kilku wersjach, w zależności od wieku. Możesz sprawdzić swoją wiedzę lub poćwiczyć ortografię z dzieckiem.

- Dyktando to najpopularniejsza forma sprawdzianu wiedzy z zakresu ortografii, znane jeszcze od czasów szkolnych naszych dziadków.
- Najczęściej dyktando polega na tym, że nauczyciel czyta uczniom tekst, oni go zapisują i następnie jest sprawdzany.
- W ramach poprawy dyktanda uczniowie najczęściej muszą stworzyć zdania ze słowem, które zapisali błędnie.
Zasady ortografii: sprawdzian umiejętności
Nauka poprawnej pisowni towarzyszy nam od pierwszych dni edukacji. Już w początkowych etapach edukacji dziecko zaczyna poznawać podstawowe reguły językowe i ortograficzne, a z każdym rokiem zwiększa się poziom trudności i zaawansowania zagadnień. Najpopularniejszą metodą sprawdzającą stopień przyswojenia zasad ortografii jest dyktando, znane i praktykowane już od czasów szkolnych naszych dziadków. Jest to niezbyt lubiana przez uczniów forma testu, ale pozwala określić stan wiedzy i daje możliwość nauki na błędach. Poniżej przedstawiamy krótkie, łatwe oraz trudne dyktando – w różnych wersjach, dostosowane do wieku i umiejętności.
Dyktando – klasa 3 i klasa 2 [tekst dyktanda]
Krótkie dyktando to forma sprawdzianu, z którą muszą się zmierzyć już najmłodsze dzieci. W klasach I-III raz na jakiś czas nauczyciele postanawiają w taki sposób sprawdzić wiedzę ortograficzną swoich podopiecznych, aby ustalić, co wymaga dodatkowego powtórzenia i dopracowania. Uczniowie z kolei otrzymują możliwość nauki na własnych błędach, ponieważ najczęściej w ramach poprawy muszą np. stworzyć zdania ze słowem, które napisali niepoprawnie.
Zobacz: Spółgłoski w języku polskim: rodzaje spółgłosek
Krótkie dyktando z Rz i Ż
Młodszym dzieciom ciężko zapamiętać zawiłości zasad polskiej ortografii. Niestety nauka pisowni słów i różnic między “Rz” i “Ż” czy “Ch” i “H” stanowi dla nich nie lada wyzwanie. Często nawet dorosłym zdarzają się wątpliwości, który zapis jest poprawny. Tym bardziej, że nie wszystkie zasady da się wyjaśnić i nie każde słowo zapisuje się zgodnie z regułami. Poniżej znajdziesz krótkie dyktando treningowe z Rz i Ż.
Krótkie dyktando z Rz i Ż – tekst:
Przedwczoraj przyszła do mnie koleżanka z klasy o imieniu Żaneta. Razem czytałyśmy/czytaliśmy książkę o zwierzętach, a potem byłyśmy/byliśmy na spacerze w parku, gdzie rosną bardzo stare drzewa i kwitną zielone krzewy. Przez dłuższy czas siedziałyśmy/siedzieliśmy na ławce i patrzyłyśmy/patrzyliśmy na przelatujące po niebie ptaki. Nagle usłyszałyśmy/usłyszeliśmy grzmot i przestraszyłyśmy/przestraszyliśmy, że zbliża się burza. Rzeczywiście po chwili zaczął padać deszcz, a grzmoty stawały się coraz głośniejsze. Uciekłyśmy przed burzą do najbliższego sklepu.
Krótkie dyktando z U i Ó
Wiele problemów sprawia także dzieciom nauka pisowni wyrazów z U i Ó. Część z nich da się zapamiętać, ponieważ jest wymienna, ale niestety nie wszystkie mają logiczne wytłumaczenie i jasne zasady. Dlatego sporo takich wyrazów trzeba po prostu zapamiętać.
Krótkie dyktando z U i Ó – tekst:
Bardzo lubię mój pokój i spędzam w nim mnóstwo czasu. Jest bardzo przytulny i uroczy. Mam bardzo wygodne i mięciutkie łóżko, na którym codziennie ucinam sobie krótkie drzemki, gdy wrócę ze szkoły. Ściany pokoju są koloru jasnożółtego i wisi na nich dużo plakatów i obrazków. Na parapecie stoją różnokolorowe kwiaty, a przez okno mam widok na góry i malutką rzeczkę, po której czasami pływają łódki. Wraz ze mną w pokoju mieszka mój ukochany królik.
Dyktando dla starszych uczniów
Dyktando dla starszych uczniów powinno być już nieco bardziej trudne i obejmować bardziej skomplikowane zagadnienia. Z ortograficznymi wyzwaniami mierzą się klasy 6, 7 czy 8. Ale często nauczyciele robią także dyktando dla klasy 4 czy 5. Oczywiście każde z nich powinno być dopasowane do programu, poziomu zaawansowania oraz aktualnych możliwości dzieciaków. Dyktando nie powinno być ani zbyt trudne, ani zbyt krótkie.
Dyktando dla starszych uczniów – tekst
Latem najczęściej wyjeżdżam nad morze lub w góry. W ostatnich dniach lipca odwiedzam także moich dziadków, którzy mają gospodarstwo na wsi na Mazurach, nieopodal gęstego lasu i przeogromnego jeziora. Lubię spędzać tam czas, ponieważ moja babcia robi przepyszne obiady (na przykład: schabowe z mizerią, racuchy z jabłkami, żurek, rosół) i piecze najsmaczniejsze bułeczki drożdżowe. Zawsze żal mi, gdy muszę opuścić dom dziadków i wrócić do domu. Cieszę się jednak, że wkrótce czeka mnie wyjazd na obóz z przyjaciółmi. W zależności od tego, jaki kierunek wybiorę na kolonie, będę albo leżeć na plaży, albo chodzić na piesze wędrówki po górach. Oprócz tego czeka mnie również mnóstwo zabawy z rówieśnikami i nowo poznanymi znajomymi. Z wakacji zawsze wracam uśmiechnięty, przeszczęśliwy, ale także zmęczony po dniach pełnych wrażeń.
Zobacz: Przypadki w języku polskim
Dyktanda dla liceum i dla dorosłych
Wątpliwości dotyczące poprawnej pisowni niektórych wyrazów to zmora nie tylko najmłodszych uczniów, ale także dużo starszych, a nawet dorosłych. Dorosłym też zdarza się popełniać błędy lub nie mieć pewności co do prawidłowego zapisu jakiegoś słowa. Zagadnienia związane z pisownią łączną i rozdzielną, wielką lub małą literą cały czas są dosyć problematyczne. Poniżej znajdziecie propozycje dyktanda dla nieco starszych, uczniów szkół średnich oraz dla dorosłych, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne.
Sprawdź: Jakie są tryby czasownika w języku polskim? Ich rodzaje i przykłady użycia
Trudne dyktando dla dorosłych i dla szkół średnich [dyktando do uzupełnienia]
- [Nowowybrana/nowo wybrana] dyrektorka od razu [przystąpiłaby/przystąpiła by] do działania, gdyby otrzymała [fundusze/fóndusze].
- Odczuwam [niepokój/nie pokój], ponieważ jest [wpół/w pół] do trzeciej, a jego jeszcze nie ma.
- [Jakby/jak by] rozwiązać ten problem?
- Na parapecie w mieszkaniu mojej babci kwitnie [rzeżucha/żerzucha/żeżucha].
- Podczas wakacji nad [morzem/możem] przekonałem się, że [gdańszczanie/Gdańszczanie] to przemili i bardzo gościnni ludzie.
- Cała ta historia została opowiedziana raczej [półżartem/pół żartem].
- [Nietrzeba/nie trzeba] się o niego martwić, [ponieważ/poniwarz] bardzo dobrze sobie radzi.
- [Gdybym/gdy bym] wiedział, [tobym/to bym] ci [na pewno/napewno] powiedział.
- Prosimy o [niepalenie/nie palenie].
- [Niejeden/nie jeden] już się na nim [zawiódł/zawiudł]
Odpowiedzi: 1. Nowo wybrana, przystąpiłaby; 2. niepokój, wpół 3. jak by 4. rzeżucha, 5. morzem, gdańszczanie, 6. półżartem, 7. Nie trzeba, ponieważ, 8. gdybym, tobym, na pewno, 9. niepalenie, 10. niejeden, zawiódł.
Ulga na dziecko – limit dochodu 2023. Nie wszyscy rodzice mogą skorzystać z odliczenia. Przepisy są jednoznaczne
Ile sprawdzianów i kartkówek może być w tygodniu? [Prawa Ucznia]
Co należy się wdowie po śmierci męża? Można ubiegać się o specjalną rentę
500 plus – do ilu lat przysługuje? Świadczenie może się przydać także na dzieci, które studiują
Zakłócanie spokoju dziennego przez dzieci. Jak radzić sobie z głośnymi sąsiadami?
Jak złożyć wniosek o 500 plus 2023? Praktyczny poradnik dla rodziców krok po kroku
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Krótkie trudne dyktando. Sprawdź swoje umiejętności z ortografii.
Przeróbka czyjejś wypowiedzi, czyli parafraza. Przykłady, które kryją się pod tym terminem
Na pewno każdy z nas nie raz miał w życiu sytuację, że chciał próbował zacytować czyjeś słowa podczas rozmowy, ale nie pamiętał ich dokładnego brzmienia. W takim przypadku najczęściej przywołujemy...
Czytaj dalej →Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat
Praktyczna wiedza o tym, jak dobrze napisać rozprawkę, będzie przydatna na wszystkich etapach edukacji. Z tą formą wypracowania mierzą się już ósmoklasiści podczas egzaminu, a potem powraca jeszcze w szkole...
Czytaj dalej →Mit o Syzyfie – streszczenie najważniejszych wątków. Te informacje przydadzą się na polskim
Najważniejsze mity greckie uczniowie poznają już na etapie szkoły podstawowej. Niesamowite historie o bogach, królach i innych fantastycznych istotach są właściwie niekończącym się źródłem motywów i inspiracji, dlatego często przydają...
Czytaj dalej →Jakie były duchy w Opowieści Wigilijnej? Streszczenie najważniejszych wątków
Niezwykle istotną rolę pełnią duchy w “Opowieści wigilijnej”. Streszczenie dzieła Charlesa Dickensa skupia się zwykle właśnie na postaci czterech duchów, które w Wigilię odwiedzają Ebenezera Scrooge’a, bohatera powieści. Chodzi o...
Czytaj dalej →Środki stylistyczne i ich funkcje [podział, rodzaje oraz przykłady środków stylistycznych]
Środki stylistyczne wielu osobom mogą kojarzyć się jedynie z interpretacją utworów pisanych wierszem podczas lekcji polskiego. Świadome posługiwanie się językiem wymaga jednak podstawowej znajomości niektórych z nich. Jakie środki stylistyczne...
Czytaj dalej →Mowa zależna i niezależna
Mowa zależna i niezależna stosowana jest przez nas na co dzień. Każdego dnia rozmawiając z kimś i zdając mu relacje z przeżytych zdarzeń przytaczamy cudze słowa. Możemy to robić w...
Czytaj dalej →Rodzaje zdań w języku polskim z przykładami. Jak nauczyć się je rozpoznawać?
Gramatyka języka polskiego to dla uczniów nieraz ciężki orzech do zgryzienia. Niekiedy może się wydawać, że informacji i zasad jest za dużo, aby je wszystkie przyswoić. W rzeczywistości jednak wcale...
Czytaj dalej →Co to są głoski i jak je liczyć? Sprawdź, czym różni się głoska od litery!
Nauka rozpoznawania i liczenia głosek to jedna z podstawowych umiejętności, z którą uczniowie zapoznają się na języku polskim. Zdolność ich identyfikowania pomaga później opanować np. sylabizowanie. Bardzo ważne jest również...
Czytaj dalej →Motyw podróży w literaturze. W jakich lekturach odnajdziemy przykłady wędrowców?
Podróżowanie to jeden z wątków, który twórcy wykorzystują bardzo często – nie tylko w literaturze, ale także w filmach, serialach czy komiksach. Okres wędrówki to dla bohatera czas pełen przygód,...
Czytaj dalej →Co to jest forma gramatyczna? Jak ją określić? Sprawdź najważniejsze informacje o przykłady
Polska gramatyka bywa nieraz naprawdę skomplikowana. Rozmaite kategorie fleksyjne, mnóstwo nietypowych terminów i dość trudne zasady sprawiają, że dla wielu uczniów opanowanie zagadnień z tego działu jest naprawdę ogromnym wyzwaniem....
Czytaj dalej →Akademia Pana Kleksa – test z lektury z odpowiedziami [do druku]. Jak przygotować się do sprawdzianu?
Akademia Pana Kleksa niewątpliwie należy już do klasyki polskiej literatury dziecięcej, dlatego wciąż współtworzy kanon lektur. Z przygodami sympatycznego, choć dość ekscentrycznego nauczyciela, uczniowie spotykają się na lekcjach języka już...
Czytaj dalej →Odmienne i nieodmienne części mowy. Jak wygląda podział? O czym trzeba pamiętać?
Części mowy w języku polskim wielu osobom kojarzą się głównie z nieprzyjemnymi doświadczeniami podczas lekcji języka polskiego. Wiedza na ten temat pozwala jednak również wysławiać się i pisać w poprawny...
Czytaj dalej →Bogowie greccy i ich atrybuty. Oto najważniejsze bóstwa na Olimpie
Bogowie greccy oraz opowiadająca o nich mitologia to niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców europejskiej kultury wszystkich epok. Dlatego uczniowie zapoznają się z tym tematem na bardzo wczesnym etapie edukacji. Znajomość...
Czytaj dalej →Co to są samogłoski? Poznaj ich rolę i rodzaje. Jak nauczyć dziecko je rozpoznawać?
Samogłoski to bardzo ważna grupa głosek, na których opiera się polska mowa. Nie tylko decydują o melodii języka, ale także ułatwiają wyrażanie emocji i proces nauki czytania. Bez nich nasz...
Czytaj dalej →Dzielenie na sylaby – pierwsze kroki do nauki czytania. Jak wygląda podział na sylaby?
Dzielenie wyrazów na sylaby to jedna z podstawowych umiejętności, którą muszą opanować dzieci przed rozpoczęciem edukacji w szkole podstawowej. Nauka dzielenia rozpoczynana jest już w młodszych grupach przedszkolnych po to,...
Czytaj dalej →Cicha strefa bez dziecka w samolocie?
Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...
Czytaj dalej →Toasty weselne
Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...
Czytaj dalej →Ceny sukien ślubnych
Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...
Czytaj dalej →