Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży

Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet w ciąży. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim hormony ciążowe. Sytuacji nie poprawia siedzący tryb życia oraz nadmiar soli w diecie. Jak sobie radzić?

Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży

Hormony ciążowe sprawiają, że naczynia krwionośne się rozszerzają i tracą naturalną elastyczność. Wzrasta objętość krwi w organizmie, a jej transport jest znacznie utrudniony. W efekcie w ostatnich tygodniach ciąży dochodzi do zbierania się krwi w tkankach i zatrzymania większej ilości płynów w organizmie. W ten sposób ciało kobiety przygotowuje się do spodziewanej utraty krwi w trakcie porodu.

Objawy, których nie sposób nie zauważyć

Objawów nadmiaru wody w organizmie nie sposób przeoczyć. Obrzęki dłoni, nadgarstków, stóp, a nawet twarzy szybko dają się przyszłej mamie we znaki. Stają się przyczyną uczucia ciężkości i ciągłego zmęczenia. Mogą też powodować ogólne rozdrażnienie oraz spadek koncentracji. Pojawia się zmienność nastrojów. Jak sobie radzić?

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu i tym samym pozbyć się uciążliwych obrzęków? Znaczną poprawę powinno przynieść wdrożenie trzech rzeczy:

Pij więcej wody

Żadne słodkie napoje, mleczne shaki, mrożona kawa, czy słodzone cukrem herbaty nie nawodnią tak doskonale organizmu jak czysta woda. Pamiętaj, by wypijać jej około 2 litrów dziennie.

Świetnym rozwiązaniem jest woda butelkowana w opakowaniach szklanych. Szkło nie ingeruje ze składnikami pokarmowymi i dzięki temu jest najbezpieczniejszym wyborem. – mówi Agnieszka Cioś, dietetyk współpracujący z siecią klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.

Zastąp sól w diecie

Zamiast zwykłej soli wybieraj naturalną sól himalajską, sól kłodawską lub ziołową. To ważne szczególnie w czasie upałów.

Pamiętaj, że sól i sód występują nie tylko w postaci czystej soli, ale także w niektórych produktach: słonych przekąskach, gotowych ciastach, pieczywie, pieczywie chrupkim, płatkach śniadaniowych, chrupkach, gotowych zupach i sosach sałatkowych oraz w kiszonkach i warzywach konserwowych – przypomina ekspert Mrs.Sporty.

Nogi do góry!

Nie zapominajmy, że nasze nogi dźwigają przez cały dzień ciężar całego ciała, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy ciąży znacznie wzrósł. Większa masa ciała powoduje większe obciążenie dla nóg, stąd własnie puchnięcie stóp i uczucie ciężkości. Podczas zatrzymania wody w organizmie wskazany jest też masaż. Powinien być wykonywany począwszy od stóp w kierunku serca. Masaż wspomaga efektywną pracę zastawek, dzięki czemu obieg krwi w organizmie jest ułatwiony.

Dodaj komentarz

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo