Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży
Zatrzymanie wody w organizmie najczęściej dotyczy kobiet w ciąży. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim hormony ciążowe. Sytuacji nie poprawia siedzący tryb życia oraz nadmiar soli w diecie. Jak sobie radzić?

Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży
Hormony ciążowe sprawiają, że naczynia krwionośne się rozszerzają i tracą naturalną elastyczność. Wzrasta objętość krwi w organizmie, a jej transport jest znacznie utrudniony. W efekcie w ostatnich tygodniach ciąży dochodzi do zbierania się krwi w tkankach i zatrzymania większej ilości płynów w organizmie. W ten sposób ciało kobiety przygotowuje się do spodziewanej utraty krwi w trakcie porodu.
Objawy, których nie sposób nie zauważyć
Objawów nadmiaru wody w organizmie nie sposób przeoczyć. Obrzęki dłoni, nadgarstków, stóp, a nawet twarzy szybko dają się przyszłej mamie we znaki. Stają się przyczyną uczucia ciężkości i ciągłego zmęczenia. Mogą też powodować ogólne rozdrażnienie oraz spadek koncentracji. Pojawia się zmienność nastrojów. Jak sobie radzić?
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Jak usunąć nadmiar wody z organizmu i tym samym pozbyć się uciążliwych obrzęków? Znaczną poprawę powinno przynieść wdrożenie trzech rzeczy:
Pij więcej wody
Żadne słodkie napoje, mleczne shaki, mrożona kawa, czy słodzone cukrem herbaty nie nawodnią tak doskonale organizmu jak czysta woda. Pamiętaj, by wypijać jej około 2 litrów dziennie.
Świetnym rozwiązaniem jest woda butelkowana w opakowaniach szklanych. Szkło nie ingeruje ze składnikami pokarmowymi i dzięki temu jest najbezpieczniejszym wyborem. – mówi Agnieszka Cioś, dietetyk współpracujący z siecią klubów sportowych dla kobiet Mrs.Sporty.
Zastąp sól w diecie
Zamiast zwykłej soli wybieraj naturalną sól himalajską, sól kłodawską lub ziołową. To ważne szczególnie w czasie upałów.
Pamiętaj, że sól i sód występują nie tylko w postaci czystej soli, ale także w niektórych produktach: słonych przekąskach, gotowych ciastach, pieczywie, pieczywie chrupkim, płatkach śniadaniowych, chrupkach, gotowych zupach i sosach sałatkowych oraz w kiszonkach i warzywach konserwowych – przypomina ekspert Mrs.Sporty.
Nogi do góry!
Nie zapominajmy, że nasze nogi dźwigają przez cały dzień ciężar całego ciała, który w ciągu ostatnich kilku miesięcy ciąży znacznie wzrósł. Większa masa ciała powoduje większe obciążenie dla nóg, stąd własnie puchnięcie stóp i uczucie ciężkości. Podczas zatrzymania wody w organizmie wskazany jest też masaż. Powinien być wykonywany począwszy od stóp w kierunku serca. Masaż wspomaga efektywną pracę zastawek, dzięki czemu obieg krwi w organizmie jest ułatwiony.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Zdrowie w ciąży
- Dieta w ciąży
- Zatrzymanie wody w organizmie w ciąży
Fryzury ślubne. Co powinnaś wiedzieć?
Nie jest wielkim odkryciem fakt, że to kobiety mają dużo więcej przygotowań przed weselem i to one więcej uwagi do tych przygotowań przykładają. Pan Młody oprócz wyboru garnituru, butów i...
Czytaj dalej →Cicha strefa bez dziecka w samolocie?
Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...
Czytaj dalej →Ciekawe pomysły na zaręczyny
Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...
Czytaj dalej →