Przeziębienie

Gdy dziecko ma katar

Prześlij dalej Drukuj
Przeziębienie: Gdy dziecko ma katar

fot. East News

Małe dzieci ze względu na specyficzną budowę dróg oddechowych i niedoskonały jeszcze układ odpornościowy są w większym stopniu zagrożone zapaleniem uszu. Maluszki nie potrafią same oczyszczać noska. A katar łączy się z nieprzyjemnym uczuciem obrzęku i przeszkadza w oddychaniu. Nic więc dziwnego, że wraz z katarem jednocześnie pojawia się rozdrażnienie. Maluch nie może spać, popłakuje, złości się. Poza tym niemowlę nie umie sprawnie oddychać przez usta.

Jak to przetrwać?
Dawaj dziecku dużo pić, wtedy męcząca wydzielina stanie się bardziej wodnista i nosek łatwiej się oczyści. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj malca częściej niż zwykle, choćby na krótko (pierwsze łyki pokarmu są zawsze bardziej wodniste i najszybciej zaspokajają pragnienie).
Oczywiście zanim podasz dziecku pierś lub butelkę, starannie oczyść nosek. Rób to tak często, jak to jest konieczne (gdy słyszysz, że w nosie coś się zbiera). I, rzecz jasna, tuż przed spaniem. Pamiętaj, że stary sposób na zatkany nos, czyli „Pozwól dziecku trochę popłakać, a katar sam spłynie” nie jest skuteczny i może spowodować więcej problemów. Płacz bowiem oznacza dodatkowy obrzęk nosa.
Pamiętaj o nawilżaniu powietrza. Możesz położyć mokry ręcznik na kaloryferze albo ustawić obok grzejnika pojemnik z wodą lub rozwiesić mokrą pieluszkę w nogach łóżeczka. Jeśli dziecko już pewnie siedzi, napełnij wannę gorącą wodą i pobaw się z nim przez kwadrans w zaparowanej łazience. Nosek szybko odczuje ulgę.

Akcja: czyścimy nos
Wpuść do każdej dziurki jedną lub dwie krople soli fizjologicznej. Odczekaj chwilę, a potem rozrzedzoną wydzielinę usuń gruszką z szeroką, plastikową końcówką albo specjalnym aspiratorem, np. Marimer, NoseFrida, Sopelek. Do wycierania noska używaj tylko delikatnych chusteczek. Wykluczone jest wkładanie patyczków higienicznych!

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez lilac_1 dnia 31 marca 2014, godz. 22:59

  Ja, kiedy dziecko ma katar psikam mu spray’em unimer, który świetnie rozrzedza wydzielinę, ułatwia jej usunięcie i pomaga udrożnić nosek. Do tego ma stężenie 18 promili, czyli jest delikatniejszy niż inne spray’e do noska bo one zazwyczaj mają wyższe stężenie.


 • dodany przez pleoss dnia 27 lutego 2014, godz. 14:55

  Ja stawiam na ekstrakt z pelargonii afrykańskiej. Jest zupełnie naturalny i potrafi dobrze wspomóc organizm podczas infekcji. Zarówno na jej początku, jak i na dalszym etapie.


 • dodany przez rozmusek dnia 11 października 2013, godz. 14:54

  trzeba jednak uważać na to, co się podaje dziecku, bo każdy lek może wejść w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi lekami i zamiast pomóc możemy bardzo zaszkodzić. Ja zawsze sprawdzam w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta:.osoz.pl/interakcje co i Wam polecam!


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię